Απόλλων – ΑΠΟΕΛ 4-2: Δεύτερη τεσσάρα και ολοταχώς για τίτλο! (vid)

Βήμα τίτλου για τον Απόλλων.

Τεράστια νίκη για τον Απόλλων, που επιβλήθηκε δίκαια με 4-2 επί του ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα του Αυγουστή έβγαλε πάθος, ένταση και δίκαια έφθασε στην τεράστια αυτή νίκη. Μια νίκη που είναι το πιο καθοριστικό βήμα για τον τίτλο. Τραγική εμφάνιση από τον Πέρεθ ο οποίος είχε ευθύνη για τα τρία απ’ τα τέσσερα τέρματα που δέχθηκε. Πλέον η ομάδα του Αυγουστή είναι μόνη στην κορυφή με τρεις βαθμούς διαφορά και έκανε ένα πολύ μεγάλο βήμα για τον τίτλο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ημίχρονο

Δυνατά ξεκίνησε ο Απόλλων στα πρώτα λεπτά. Μόλις στο 4’ ο Άλεφ έπιασε την κεφαλιά μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Πέδρο, όμως η μπάλα πέρασε πάνω απ’ το δοκάρι. Δυο λεπτά αργότερα ο Σακέτι βρέθηκε σε θέση βολής, έκανε το σουτ, όμως ο Πέρεθ του είπε όχι. Στο 14’ ο Απόλλων έκανε το 1-0 σε μια φάση που θα συζητηθεί. Ο Πολιάκοφ είχε πρόβλημα και ήταν ουσιαστικά εκτός αγώνα, οι παίκτες του Απόλλων δεν τήρησαν το fair play με αποτέλεσμα ο Μάγκλιτσα να φύγει σε τετ α τετ και να γράψει το 1-0. Μάλιστα ο ίδιος ο Αυγουστή φώναζε στους ποδοσφαιριστές του να ρίξουν τη μπάλα εκτός, κάτι που δεν έκαναν. Στο 18’ ο Εμπεσίλιο έδωσε μια μαγική πάσα στον Αλωνεύτη, που πάτησε περιοχή, έκανε το πλασέ, με τον Βάλε να λέει όχι. Στο 24’ ο Άλεφ δοκίμασε το πόδι του από απόσταση, με τη μπάλα να φεύγει έξω. Δέκα λεπτά αργότερα ο Πέδρο με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έγραψε το 2-0, σε ένα τέρμα που φέρει ευθύνη ο Πέρεθ. Η απάντηση του ΑΠΟΕΛ ήρθε στο 41’ όταν ο Εμπεσίλιο έστειλε μαγική μπαλιά στον Ζαχίντ, ο οποίος έδωσε στον Ποτέ και μείωσε στο σκορ.

Β’ ημίχρονο

Δυνατά μπήκε ο ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 51’ ο Αλωνεύτης, βρέθηκε σε θέση βολής μετά από ωραία κίνηση του Ποτέ, όμως το σουτ του πήγε πάνω στον Βάλε. Στο επόμενο λεπτό ο Μάρκοβιτς πέρασε ωραία απ’ τον Φαρίας, έκανε και το σουτ, με τη μπάλα να φεύγει μόλις έξω. Στο 58’ ο Μερκής έπιασε τη κεφαλιά από κοντά, με τον Βάλε να κάνει σπουδαία επέμβαση. Στο 60’ ο Εμπεσίλιο κέρδισε τη κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Αλωνεύτη, με τη μπάλα να φεύγει έξω. Στο 65’ ο Άλεφ έστειλε μαγική πάσα στον Παπουλή, που πέρασε τον Πέρεθ, με τον τελευταίο να τον γκρεμίζει και να υπάρχει πέναλτι. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Παπουλής και έγραψε το 3-1. Στην συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ πίεσε για να βρει το τέρμα, όμως το πλήρωσε καθώς στο 78’ ο Παπουλής έφθασε και σε νέο τέρμα, το οποίο κακώς μέτρησε μιας και στο ξεκίνημα της φάσης ο Ζελάγια που έδωσε την ασίστ ήταν σε θέση οφσάιντ. Τα πάντα είχαν κριθεί με τον Αλωνεύτη όμως να μειώνει σε 4-2, στο 86’ μετά από λάθος απομάκρυνση του Γιούστε.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Απόλλων (Αυγουστή): Εξαιρετικός για ακόμη μια φορά ο Αυγουστή στον πάγκο. Το διπλό μαρκάρισμα στον Ζαχίντ έκλεισε τον καλύτερο ποδοσφαιριστή του ΑΠΟΕΛ, ενώ ακόμη και όταν η ομάδα πιέστηκε κρατούσε ήρεμους τους ποδοσφαιριστές του.

ΑΠΟΕΛ (Δώνης): Δεν παρουσίασε έτοιμη την ομάδα του και έτσι δέχθηκε ακόμη μια συντριβή. Στα πρώτα 30 λεπτά η ομάδα δεν ήταν καλή, αν και μετά με τις οδηγίες του έφερε το ανέβασμα. Τελικά δεν τα κατάφερε και ρίσκαρε με τις αλλαγές του που δεν του βγήκαν. Αν προκύψουν εξελίξεις δεν θα μας φανεί παράξενο. Στο φινάλε του αγώνα κάθισε στον πάγκο και έριξε λευκή πετσέτα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Απόλλων: Θετικός για ακόμη μια φορά ο Άλεφ, ο οποίος ήταν παντού. Είναι απ’ τους καλύτερους ποδοσφαιριστές του πρωταθλήματος μας και το δείχνει συχνά. Έδωσε και τη μαγική πάσα στον Παπουλή που κέρδισε το πέναλτι. Εξαιρετικός ο Παπουλής που με το πάθος και την συμπεριφορά του στο γήπεδο οδηγεί την ομάδα του σαν σωστός αρχηγός στο πρωτάθλημα.

ΑΠΟΕΛ: Θετικός ο Αλωνεύτης ο οποίος σε κάποιες στιγμές με τις ενέργειες του τρύπησε την αντίπαλη άμυνα. Από εκεί και πέρα το πάθος και η πίστη του Φαρίας άρεσαν.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Απόλλων: Δύσκολα σε μια τέτοια νίκη βρίσκεις παίκτη που να μην διακρίθηκε. Θα ήταν άδικο να βάλουμε κάποιο ποδοσφαιριστή σε αυτή την κατηγορία.

ΑΠΟΕΛ: Ο Πέρεθ για ακόμη μια φορά φέρει ευθύνη για τα τέρματα που δέχθηκε. Τουλάχιστον στο δεύτερο τέρμα μπορούσε να αποκρούσει, ενώ και το πέναλτι που υπέπεσε ήταν αχρείαστο. Κρέμασε σε ένα βαθμό την ομάδα του. Πολύ κακός και ο Εμπεσίλιο για ακόμη μια φορά ο οποίος δεν φάνηκε ποτέ.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Πολλά τα παράπονα απ’ τον διαιτητή και απ’ τις δυο ομάδες. Αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα πέρασαν χωρίς ανάλογες κάρτες. Ο ΑΠΟΕΛ φωνάζει καθώς με τον Πολιάκοφ κάτω απ’ την προηγούμενη φάση ζητούσε τη διακοπή κάτι που δεν έδωσε ο Τράττος και ήρθε το τέρμα του Απόλλων. Έπειτα ο ποδοσφαιριστής του ΑΠΟΕΛ πέρασε εκτός. Δύσκολη φάση του Μάγκλιτσα και το φάουλ απ’ το οποίο ήρθε το τέρμα, με την επαναληπτική προβολή να μην ξεκαθαρίζει αν το κτύπημα του Καρλάο στον Μάγκλιτσα ήταν εντός περιοχής ή εκτός. Λάθος και στα τέταρτο τέρμα καθώς ο Ζελάγια που έδωσε την ασίστ στον Παπουλή, ήταν σε θέση οφσάιντ όταν πήρε τη μπάλα

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Απόλλων (Αυγουστή): Βάλε, Γιούστε, Ρομπέρζ, Βασιλείου (58' Ντα Σίλβα), Πέδρο, Άλεφ, Σακέτι (49' Μάρκοβιτς), Παπουλής, Ζάντερ, Γιάκολις, Μάγκλιτσα (76' Ζελάγια)

ΑΠΟΕΛ (Δώνης): Πέρεθ, Ιωάννου, Νσούε, Πολιάκοφ (19' Μερκής), Καρλάο, Φαρίας (67' Ντελατόρε), Μοράις, Αλωνεύτης, Εμπεσίλιο, Ζαχίντ, Ποτέ (77' Ντε Καμάργκο)

Σκόρερς: Μάγκλιτσα, Πέδρο, Παπουλής (Χ2) / Ποτέ, Αλωνεύτης

Κίτρινες Κάρτες: Σακέτι (3η), Βάλε, Μάγκλιτσα / Μοράις, Πέρεθ, Ιωάννου, Νσούε

Κόκκινες Κάρτες: - / -