Απόλλων: Υποχρεωμένος να κοιτάξει μπροστά

Οι «κυανόλευκοι» της Λεμεσού επικεντρώνονται στο ντέρμπι με την Ομόνοια

Σάββας Λαζανιάς

lazaniass@sppmedia.com

Για ακόμη ένα ντέρμπι απέναντι σε ομάδα της πρώτης πεντάδας ο Απόλλων δεν κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη. Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή εξήλθε ισόπαλη 1-1 με την Ανόρθωση στο Τσίρειο.

Μπορεί να διατηρήθηκε το αήττητο στο πρωτάθλημα όμως κανένας δεν έμεινε ευχαριστημένος από τη χθεσινή ισοπαλία στο στρατόπεδο της ομάδας της Λεμεσού. Αν και βρέθηκε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ, ο Απόλλων ανασυντάχθηκε στη συνέχεια και έβγαλε αντίδραση, περιορίζοντας τον αντίπαλο σε παθητικό ρόλο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Η ισοφάριση ήρθε αμέσως μετά την αλλαγή που έκανε ο Σωφρόνης Αυγουστή στο 58ο λεπτό, ρίχνοντας στο παιχνίδι τον Μάγκλιτσα αντί του Ζελάγια. Ο Κύπριος τεχνικός του Απόλλων έκανε πιο επιθετική την ομάδα του, η οποία κυριάρχησε στο τελευταίο μισάωρο όμως δεν κατάφερε να πετύχει την ολική ανατροπή. Βάσει της συνολικής εικόνας του ντέρμπι, αν μια ομάδα δικαιούταν να κερδίσει αυτή ήταν ο Απόλλων.

Όσο αφορά το κεφάλαιο της διαιτησίας, οι «κυανόλευκοι» έχουν δικαιολογημένα παράπονα για τη φάση του 43ου λεπτού, στην οποία υπήρξε παράβαση πάνω στον Ζελάγια από τον Βίκτορ όμως ο Λεόντιος Τράττος δεν έδειξε την άσπρη βούλα.

Ο Απόλλων είναι υποχρεωμένος να αφήσει πίσω του το χθεσινό παιχνίδι και να επικεντρωθεί στο επόμενο ματς απέναντι στην ανεβασμένη Ομόνοια, το οποίο θα γίνει την ερχόμενη Τετάρτη στο Τσίρειο. Η άμεση επιστροφή στα τρίποντα είναι επιτακτική για την ομάδα της Λεμεσού, η οποία καλείται να δείξει χαρακτήρα για να φτάσει στο ζητούμενο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Σωφρόνης Αυγουστή αναμένεται να έχει κανονικά στη διάθεση του τον Άλεξ Ντα Σίλβα για το ματς Τετάρτης. Μάλιστα, ο Βραζιλιάνος συγκεντρώνει αρκετές πιθανότητες για να βρίσκεται στο αρχικό σχήμα.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Τελευταία Ενημέρωση