Απόλλων: «Χ»αλάστηκε η Μαρσέιγ(vid)

Την ευκαιρία να ανέβει στην πρώτη τριάδα της League 1 έχασε η Μαρσέιγ, η οποία «κόλλησε» στη λευκή ισοπαλία με τη Ρεμς στο «Βελοντρόμ».

Στη "λευκή" ισοπαλία έμεινε η Μαρσέιγ στο παιχνίδι με τη Ρεμς στο «Βελοντρόμ», χάνοντας έτσι την ευκαιρία να "πιάσει" τη Λιόν στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η Τουλούζ επέστρεψε από το 0-2 κόντρα στη Ντιζόν (2-2), παρά το γεγονός πως έπαιζε με παίκτη λιγότερο σε ολόκληρο σχεδόν το παιχνίδι. Θρίαμβος για τη Στρασμπούρ στην έδρα της Ρεν (4-1).

«Άχρωμη και άοσμη» παρουσιάστηκε η Μαρσέιγ στο εντός έδρας παιχνίδι με τη Ρεμς και έτσι αρκέστηκε στο ισόπαλο 0-0. Οι Μασσαλοί είχαν συντριπτικό ποσοστό κατοχής, αλλά δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν ευκαιρίες μπροστά στα καρέ των φιλοξενούμενων. Μοναδική καλή ευκαιρία στο πρώτο μέρος μία κεφαλιά του Ραμί που ανάγκασε τον Μεντί να πραγματοποιήσει πολύ καλή επέμβαση.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ακόμα χειρότερο για τη Μαρσέιγ, αφού δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά την καλά οργανωμένη αμυντικά Ρεμς και, έτσι, το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος. Ο Μήτρογλου πέρασε σαν αλλαγή στο 69’, χωρίς να μπορέσει να κάνει ιδιαίτερα αισθητή την παρουσία του.

Παλικαρίσιο βαθμό πήρε η Τουλούζ στο εντός έδρας παιχνίδι με την Ντιζόν. Παρά το ότι αγωνιζόταν σε ολόκληρο σχεδόν το παιχνίδι με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Ρεϊνέ στο 5’, και βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο 69’, κατάφερε να κάνει μεγάλη "ανατροπή" και με δύο γκολ σε πέντε λεπτά (72’, 77’), ισοφάρισε στο τελικό 2-2.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για τους γηπεδούχους, αφού στο πέμπτο μόλις λεπτό ο τερματοφύλακας της ομάδας, Ρεϊνέ, ανέτρεψε με τάκλιν τον Ταβάρες εκτός περιοχής και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ως ο τελευταίος αμυνόμενος. Η Ντιζόν εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα και, αφού πίεσε στα επόμενα λεπτά, άνοιξε το σκορ στο 24’ μετά από σέντρα από τα αριστερά και τελείωμα του Αγκέρ από κοντινή απόσταση. Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τους γηπεδούχους στο 69’, όταν ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Μεχντί Αμπέντ, «έγραψε» το 2-0 προ κενής εστίας, μετά από ιδανική ασίστ του Σλιτί.

Ωστόσο, η Τουλούζ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Τρία λεπτά αργότερα (72’), ο Γκραντέλ μείωσε σε 2-1 με υπέροχο ανάποδο ψαλίδι μετά από ωραία σέντρα του Ντοσεβί και στο 77’ ισοφάρισε σε 2-2 με φανταστικό πλασέ του Λεγιά! Μάλιστα, οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να ολοκληρώσουν μία επική ανατροπή στο 93’, όταν μετά από φανταστική ατομική προσπάθεια ο Λεγιά αστόχησε μέσα από τη μεγάλη περιοχή, με το 2-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Σημαντικότατη νίκη στην έδρα της Ρεν πήρε η Στρασμπούρ και ανέβηκε στην όγδοη θέση της βαθμολογίας. Η Ρεν προηγήθηκε στο 9’ στην πρώτη καλή φάση του αγώνα, με πανέμορφο φαλτσαριστό σουτ του Σαρ έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τη Στρασμπούρ να ισοφαρίζει στο 20’ με πλασέ του Τόμασον. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλύτεροι από την αντίπαλό τους και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο 32’ με εύστοχη εκτέλεση του Μαρτίν. Στο 50’, ο Μαρτίν ευστόχησε ξανά από τα 11 μέτρα για το 3-1, ενώ το τελικό 4-1 διαμορφώθηκε στο 77’ από τον Μαρτίνεθ.