Απόλλων: Τρία χρόνια και εννιά σερί παιχνίδια

Την δική του προϊστορία έχει δημιουργήσει τα τελευταία χρόνια στο ΓΣΠ η ομάδα της Λεμεσού

Το μεγάλο ντέρμπι πλησιάζει και στον Απόλλωνα εντείνουν την προετοιμασία του για το παιχνίδι της χρόνιας. Ένα παιχνίδι που θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό τον φετινό πρωταθλητή και η ομάδα θα πρέπει να είναι πανέτοιμη γι’ αυτό τον αγώνα.

Είναι γεγονός ότι ο Απόλλωνας τα τελευταία χρόνια έχει κάνει μεγάλα βήματα προόδου, τόσο στο αγωνιστικό, όσο και στο οργανωτικό κομμάτι, κάτι που φαίνεται μέσα από την δουλειά και τις διακρίσεις που έχει μέσα σε αυτό το διάστημα.

Πέραν από αυτό, ο Απόλλωνας έχει βελτιώσει και τις επιδόσεις που έχει στην Λευκωσία και δη επί του ΑΠΟΕΛ. Στα προηγούμενα χρόνια, η ομάδα της Λεμεσού όποτε ταξίδευε στην πρωτεύουσα τις περισσότερες φορές δεχόταν την ήττα.

Τώρα, τα πράγματα έχουν αλλάξει, καθώς ο Απόλλωνας έχει να χάσει από τον ΑΠΟΕΛ μέσα στο ΓΣΠ εδώ και τρία χρόνια και συγκεκριμένα στους τελευταίους εννιά αγώνες, σε όλες τις διοργανώσεις.

Την τελευταία φορά που έχασε ήταν στις 21 Φεβρουαρίου 2015. Τότε, δέχτηκε την ήττα με 1-0 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων από ένα γκολ που πέτυχε ο Νούνο Μοράις. Από τότε, έγιναν εννιά παιχνίδια ανάμεσα σε όλες τις διοργανώσεις, με τον Απόλλωνα να μετρά 4 νίκες και άλλα πέντε παιχνίδια έληξαν ισόπαλα.

Στο πρωτάθλημα έγιναν έξι αγώνες και ο απολογισμός είναι δύο νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Βέβαια, στις τρεις από τις τέσσερις ισοπαλίες, ο ΑΠΟΕΛ είχε ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις των παιχνιδιών, με τους Μερκή, Μπερτόλιο και Ντε Καμάργκο.

Για το κύπελλο έγιναν δύο παιχνίδια, με τον απολογισμό να είναι μία νίκη και μια ισοπαλία. Η νίκη ήταν στον περσινό τελικό κυπέλλου και η ισοπαλία στον ημιτελικό της περιόδου 2016-17. Τότε, ο αγώνας έληξε 1-1 και στον επαναληπτικό που έγινε στο Τσίρειο ο Απόλλωνας προκρίθηκε στα πέναλτι.

Στο ΓΣΠ έγινε και ο περσινός αγώνας για το Σούπερ Καπ, όπου ο Απόλλωνας είχε κερδίσει με 2-1, με γκολ που πέτυχαν ο Μάγκλιτσα και ο Πίεχ και για το ΑΠΟΕΛ ο Εφραίμ στο 90+3.

Βέβαια, η προϊστορία και οι αριθμοί δεν παίζουν μπάλα και την Κυριακή θα είναι ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι. Δεν παύει όμως να είναι σημαντικό αυτό το στοιχείο, στην ψυχολογία και στην αυτοπεποίθηση που έχουν πάρει οι παίκτες του Απόλλωνα όταν παίζουν στο ΓΣΠ.