Απόλλων: Το καμπάνακι…Ολυμπιακός

Η περσινή εμπειρία και το φετινό ξεκίνημα

Εντός συνόρων η χρονιά για τον Απόλλωνα παίρνει μπρος με ένα αγώνα κόντρα στην Πάφο, με τους «κυανόλευκους» να θέλουν ασφαλώς μια νίκη για να αρχίσουν να χτίζουν την βαθμολογία τους με στόχο τον τίτλο.

Σε ένα ποδοσφαιρικό πρωτάθλημα κάθε βαθμός χαμένος μπορεί στο τέλος να τον ψάχνεις και ειδικά στο Τσίρειο δεν θέλουν να χάνουν πόντους. Ένα ζήτημα που θα κληθεί να αντιμετωπίσει ο Σωφρόνης Αυγουστή και η ομάδα του είναι οι διπλές υποχρεώσεις μέχρι τα μέσα Δεκεμβρίου και το ταξίδι στη Μασσαλία.

Πέρσι με ένα ρόστερ ελάχιστα αλλαγμένο από το περσινό, η ομάδα είχε κάποια θέματα στο να πάρει ματς περίπου όπως αυτό με την Πάφο και φέτος θα προσπαθήσει να το ανατρέψει κι αυτό. Μέσα στο 2017, ο Απόλλων είχε συνολικά τέσσερις ισοπαλίες. Αυτές ήταν οι απώλειές του και όλες με το ίδιο σκορ, 1-1.

Οι τρεις, ήρθαν σε τέτοια απογεύματα Σαββάτου που προηγούνταν αγώνων των ομίλων. Με Ολυμπιακό πριν τη Λιόν, με ΑΕΛ πριν την Έβερτον, με Ανόρθωση πριν την Αταλάντα. Αυτά ήταν τα πρώτα τρία ματς των ομίλων πέρσι. Στα επόμενα το θέμα λύθηκε αφού τα ματς τα πήρε.

Από τη στιγμή όμως που ο προπονητής και ο κορμός παικτών είναι ίδιοι, φέτος περιμένεις να είναι όλοι πιο προσεκτικοί αφού ας μην ξεχνάμε πως άμα είσαι στους ομίλους το κίνητρο ενός αντιπάλου να σε κερδίσει αυξάνεται σημαντικά.

Ενόψει Πάφου, υπάρχει το ζήτημα παικτών όπως οι Παπουλής, Κυριάκου, Σκέμπρι που μάζεψαν πολλά λεπτά και στη διακοπή χωρίς ευκαιρία για ανάσες. Ο Παπουλής είναι ήδη στα 850 λεπτά φέτος και ο Χάμπος έφτασε τα 800. Επίσης ο Μπρου, που θα μπορούσε να δώσει ανάσες στον Χάμπο, είναι εκτός και ο Πέδρο δύσκολα θα μπει.

Η λέξη κλειδί είναι η διαχείριση των καταστάσεων και από το Σάββατο(15/9) θα αρχίσουμε να παίρνουμε δείγματα του τι έχει στο μυαλό του ο Αυγουστή σε αυτό το κρίσιμο κομμάτι.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Τελευταία Ενημέρωση