Απόλλων - Νέα Σαλαμίνα 5-0: Πεντάρα με τον μάγο Ντα Σίλβα

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Ένας εξαιρετικός Απόλλων κατάφερε να διασύρει την Νέα Σαλαμίνα με 5-0. Ένα αποτέλεσμα πέρα για πέρα δίκαιο με τους Απόλλων να μην δίνει δικαιώματα σε κανένα σημείο του αγώνα στη Νέα Σαλαμίνα. Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ο Άλεξ Ντα Σίλβα ο οποίος με 2 τέρματα και 3 ασίστ ήταν αυτός που καθόρισε το παιχνίδι.

Α’ ημίχρονο

Οι δυο ομάδες μπήκαν στο γήπεδο με αρκετή όρεξη για ορθόδοξο ποδόσφαιρο. Ο Απόλλων είχε σαφώς την υπεροχή. Μόλις στο 6’ ο Ζάντερ έκανε τη μπαλιά στην περιοχή, ο Ζελάγια έπιασε την κεφαλιά, με τον Βεσελόφσκι να σταματά τη μπάλα. Ένα λεπτό αργότερα ο Ζάντερ μπήκε στην περιοχή, συγκρούστηκε με τον Βοσκανιάν και ο διαιτητής του αγώνα υπέδειξε την άσπρη βούλα. Ο Ντα Σίλβα ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το 1-0. Στο 10’ ο Ντα Σίλβα έκανε μια εξαιρετική μπαλιά και ο Ζελάγια έπιασε το σουτ στη κίνηση, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Τρία λεπτά αργότερα ο Ζάντερ έφυγε για ακόμη μια φορά από αριστερά, έκανε τη συρτή μπαλιά, ο Σκέμπρι δοκίμασε με προβολή να γυρίσει τη μπάλα στον Ζελάγια, όμως ο Γκράσι έδιωξε τη μπάλα τελευταία στιγμή. Στο 16’ ο Ντα Σίλβα έβγαλε μια εξαιρετική μπαλιά προς τον Γιάκολις, ο οποίος έφυγε μόνος απέναντι στον Βεσελόφσκι, και με ωραίο πλασέ έγραψε το 2-0. Στο 24’ ο Ντα Σίλβα εκτέλεσε ένα κόρνερ, ο Πιτιάν έπιασε τη κεφαλιά και η μπάλα πέρασε μόλις έξω. Στο 38’ ο Σκέμπρι σέρβιρε απίθανα τον Ντα Σίλβα, ο οποίος εξαπέλυσε μια βολίδα μέσα από την περιοχή, όμως το δοκάρι του Βεσελόφσκι έσωσε την εστία της Νέας Σαλαμίνας. Στο 45’ και έπειτα από κόντρες ο Γιάκολις βρέθηκε μόνος απέναντι στον Βεσελόφσκι, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Κάπως έτσι τελείωσε και το πρώτο ημίχρονο.

Β’ ημίχρονο

Όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο έτσι ξεκίνησε το δεύτερο μέρος ο Απόλλων. Στο 47’ ο Ντα Σίλβα εκτέλεσε ένα φάουλ από αριστερά με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 3-0. Στο 52’ και πάλι ο Ντα Σίλβα, έδωσε μια εξαιρετική πάσα προς τον Ζελάγια που μόνος απέναντι στον Βεσελόφσκι έγραψε το 4-0. Στο 57’ ήρθε η πρώτη τελική για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Βοσκανιάν έκανε ένα πολύ ωραίο σουτ με τον Βάλε να σώζει την εστία του. Μετά από δυο λεπτά ο Γκράσι δοκίμασε το πόδι του σε ένα φάουλ από αρκετή απόσταση με τον Βάλε να σώζει. Στο 64’ ήρθε νέα ασίστ από τον Ντα Σίλβα και ο Μαρτίνεζ γράφει το 5-0. Κάπου εκεί ο Απόλλων έριξε στροφές και ήταν αναμενόμενο. Το 5-0 είναι ένα σκορ το οποία φέρνει χαλαρότητα. Επόμενη καλή στιγμή για τον Απόλλων ήρθε στο 83’ όταν ο Ζελάγια έφυγε σε τετ α τετ με τον Βεσελόφσκι, με τον πορτιέρο της Σαλαμίνα να του λέει όχι.

Απόλλων: Βάλε, Ζάντερ, Πέδρο, Σακέτι, Ντα Σίλβα, Ζελάγια, Ρομπέρζ, Σκέμπρι, Πιτιαν, Γιάκολις, Άλεφ

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Σεργίου, Βοσκανίαν, Γκράσι, Μιντίκις, Κούσουλος, Μανογιάν, Πόλιανετς, Κυπριανού, Μπριτζίτο, Μακρίεφ

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Τελευταία Ενημέρωση