Ψυχωμένη Σαλαμίνα «άλωσε» την έδρα του Απόλλωνα (vid)

Μεγάλο διπλό στη Λεμεσό για τους «ερυθρόλευκους»

Παλικαρίσιο «διπλό» πήρε η Νέα Σαλαμίνα μέσα στη Λεμεσό, καθώς επικράτησε με 2-0 του Απόλλωνα στο «Άλφαμέγα». Οι «ερυθρόλευκοι» μπορεί να μην έφτιαξαν πολλές φάσεις, όμως αυτές που βρήκαν τις μετουσίωσαν σε τέρματα με τον Νάρσινγκ να είναι απ’ τους μεγάλους πρωταγωνιστές, καθώς σέρβιρε στον Ντουρμισάι 18’ και σκόραρε στο 32’. Η ομάδα του Χριστοδούλου είχε μάλιστα σε πολύ καλή μέρα και τον Κίσσα, ο οποίος έκανε μεγάλες αποκρούσεις, κρατώντας απαραβίαστη την εστία του. Από την άλλη ο Απόλλωνας έχασε αρκετές ευκαιρίες, πλήρωσε την αστοχία του και την αδράνεια στην άμυνα του, για αυτό και έχασε. Με αυτή τη νίκη η Νέα Σαλαμίνα έπιασε τον Απόλλωνα στους 22 βαθμούς και στην ισοβαθμία μαζί του υπερτερεί στην 7η θέση.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος ο Απόλλωνας μπήκε καλύτερα από τον αντίπαλο και δυνατά με σκοπό να πετύχει ένα γρήγορο γκολ. Μόλις στα πρώτα τρία λεπτά απείλησε δύο φορές η ομάδα του Τσολάκη, με κεφαλιά του Κρέμτσικ στο 2’ η μπάλα έφυγε έξω, ενώ στο 3’ ο Χάμπος Κυριάκου με σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

Στο 13 σημειώθηκε νέα ευκαιρία για τον Απόλλωνα με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Κοστάκιε, έδιωξε σε κόρνερ ο Κίσσας.

Τρία λεπτά μετά χάθηκε ευκαιρία ξανά για τον Απόλλωνα, ο Μάρκες μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ η μπάλα έξω.

Και εκεί που ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος, η Νέα Σαλαμίνα κόντρα στη ροή του αγώνα στο 18’, στην πρώτη της φάση κατάφερε να σκοράρει, μετά από μπαλιά του Νάρσινγκ από δεξιά, ο Ντουρμισάι εντός περιοχής με ωραίο σουτ νίκησε τον Λέουβμπεργκ και έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Μετά το γκολ η ομάδα του Τσολάκη δεν οπισθοχώρησε, αντιθέτως πίεσε ψηλά τη Σαλαμίνα για να ισοφαρίσει. Στο 29’ έχασε καλή ευκαιρία με τον Μάρκες, να κάνει το σουτ, όμως ο Κίσσας έκανε καλή απόκρουση κρατώντας το 1-0 για την ομάδα του.

Η Νέα Σαλαμίνα κόντρα και πάλι στη ροή του αγώνα στη δεύτερη της προσπάθεια στο ματς κατάφερε να πετύχει δεύτερο τέρμα. Στο 32’ σε μία υποδειγματική αντεπίθεση με τον Νάρσινγκ, μπήκε μέσα στην περιοχή και με ωραίο πλασέ έκανε το 2-0 για τους «ερυθρόλευκους».

Μετέπειτα ο Απόλλωνας παρουσιάστηκε επηρεασμένος μετά το δεύτερο γκολ, η Νέα Σαλαμίνα έκανε καλή διαχείριση και έτσι πήγε στα αποδυτήρια με το 2-0 υπέρ της.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος ο Απόλλωνα μπήκε και πάλι δυνατά με σκοπό να δημιουργήσει φάσεις και να φτάσει σε ένα γκολ για να μειώσει και να μπει στο παιχνίδι.

Η ομάδα του Άγγελου Τσολάκη από το 50’ μέχρι το 57’ έχασε τέσσερις μεγάλες ευκαιρίες. Πρώτα στο 52’ μετά από κόρνερ, ο Μάρκες έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Μετέπετια στο 54’ χάθηκε τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα, σουτ του Αμπντουραχίμι μεγάλη απόκρουση του Κίσσα. Ένα λεπτό μετά νέα ευκαιρία ξανά με τον Αμπντουραχίμι, καλό σουτ εκτός περιοχής η μπάλα λίγο έξω, ενώ στο 57’ ο Μάρκες από κοντά έκανε το πλασέ, ο Κίσσας έκανε νέα σωτήρια απόκρουση κρατώντας το 2-0.

Από εκεί και πέρα η Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να περιορίσει τον Απόλλωνα, καταφέρνοντας το σε αρκετά καλό επίπεδο, με τους «γαλάζιους» να απειλούν ξανά στο 72’ με σουτ του Σαγκάλ, όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

Οι «ερυθρόλευκοι» στα τελευταία λεπτά στάθηκαν όπως έπρεπε, περιορίζοντας τον αντίπαλο και μέχρι το τελευταίο σφύριγμα κράτησαν το 2-0 υπέρ τους, παίρνοντας τεράστια νίκη κόντρα στον Απόλλωνα εκτός έδρας.