Απόλλων - Μίντιλαντ 3-2: Θρίλερ με τον Πίττα στο φινάλε! (vid)

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στην ενημέρωση για τις κυπριακές ομάδες στην Ευρώπη

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα ο Απόλλωνας κατάφερε να φύγει με τη νίκη 3-2 επί της Μίντιλαντ. Ο αγώνας ανοιχτός με τις άμυνες των δυο ομάδων να έχουν πρόβληματα. Όμως στο τέλος μίλησε ο Πίττας και ο Απόλλωνας πήρε προβάδισμα πρόκρισης.

Α’ ημίχρονο

Με πολύ καλό ρυθμό ξεκίνησε ο αγώνας. Μόλις στο 1’ ο Ζάντερ έκανε τη μπαλιά και ο Σκέμπρι έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε έξω. Στο επόμενο λεπτό ο Μπόριγνκ πάτησε στην περιοχή του Βάλε και από πλάγια αριστερή θέση έκανε το δυνατό σουτ με τον Βάλε να διώχνει σε κόρνερ. Στο 7’ λεπτό ο Ντα Σίλβα εκτέλεσε ένα φάουλ σε πολύ καλό σημείο, όμως η μπάλα κατέληξε εύκολα στα χέρια του Χάνσεν. Και αφού προειδοποίησε ο Απόλλωνας στο 15’ λεπτό και αφού ο Χάμπος βρήκε τον χώρο που ήθελε εξαπέλυσε μια βολίδα και με τη βοήθεια του δοκαριού η μπάλα κατέληξε στο πλεκτό του Χάνσεν γράφοντας έτσι το 1-0 για τον Απόλλωνα. Στο 21’ ο Σαρδινέρο έκανε το γύρισμα στην περιοχή όμως οι Δανοί έδιωξαν προ του Σκέμπρι. Ο χρόνος κυλούσε και οι Δανοί δεν μπορούσαν να βγουν μπροστά. Μετά από πολύ ώρα και στο 29’ ο Σόλροθ έφυγε μόνος απέναντι στον Βάλε, με τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα να λέει όχι στο πλασέ του επιθετικού της Μίντιλαντ. Στο 37’ οι Δανοί βγήκαν μπροστά, έκαναν τη μπαλιά από αριστερά και ο Σόρλοθ με κεφαλιά νίκησε τον Βάλε, φέρνοντας έτσι το παιχνίδι στα ίσα και στο 1-1. Στο 43΄ο Απόλλωνας έχασε μια καλή ευκαιρία για να πάρει και πάλι προβάδισμα, όταν ο Πέδρο έκανε τη μπαλιά με τον Ζάντερ να πιάνει τη κεφαλιά και τη μπάλα να φεύγει μόλις έξω.

Β’ ημίχρονο

Με υπομονή ξεκίνησε το δεύτερο μέρος ο Απόλλωνας. Η ομάδα της Λεμεσού κυκλοφορούσε σωστά τη μπάλα και έψαχνε τους χώρους για ένα δεύτερο τέρμα. Στο 51’ ο Ντα Σίλβα εκτέλεσε ένα ακόμη φάουλ, όμως η μπάλα πέρασε ψηλά έξω. Με τη πάροδο του χρόνου ο Απόλλωνας έγινε ακόμη πιο απειλητικός και στο 60’ ο Χάμπος δοκίμασε και πάλι το πόδι του, όμως ο Χάνσεν απέκρουσε σταθερά. Στο 63’ ήρθε η απάντηση στις καλές ευκαιρίες, με τον Χασάν όμως να μην μπορεί να κάνει το πλασέ όπως θα ήθελε και τον Βάλε να αποκρούει σταθερά. Λίγα λεπτά αργότερα στο 69’ ο Απόλλωνας διπλασίασε τα τέρματα του, όταν ο Σκέμπρι έδωσε στον Ζάντερ και αυτός με μια βολίδα εξ’ επαφής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Χάνσεν για το 2-1. Στο 75’ όμως ήρθε η απάντηση από την Μίντιλαντ. Ο Σόρλοθ έφυγε στην πλάτη των αμυντικών του Απόλλωνα και νίκησε τον Βάλε γράφοντας έτσι το 2-2. Στο 79’ ο Πόουλσεν εκτέλεσε ένα κόρνερ για την Μίντιλαντ, ο Νόβακ πιο ανέβηκε πιο ψηλά από όλους, πήρε την κεφαλιά όμως έστειλε τη μπάλα έξω. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ζάντερ πέρασε όποιο βρήκε μαζί και τον τερματοφύλακα της Μίντιλαντ, όμως δεν κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα μιας και ο τελευταίος αμυντικός των Δανών έδιωξε στη γραμμή κυριολεκτικά. Στο 90+2 ο Γιάκολις έκανε το εκπληκτικό γύρισμα στην περιοχή, και ο Πίττας με προβολή έγραψε το 3-2.

Απόλλων: Βάλε, Ζάντερ, Ρομπέρζ, Γιούστε, Πέδρο, Σακέτι, Χάμπος, Ντα Σίλβα, Σκέμπρι, Σαρδινέρο, Μάγκλιτσα

Μίντιλαντ: Χάνσεν, Χάνσεν, Σπαρβ, Κορτσμαρ, Χέντε, Πόουλσεν, Ντρατσμαν, Μπόρινγκ, Σόρλοθ, Χασάν, Νίσεν