Απόλλων: Με μια λέξη: νταμπλ

Ξεκάθαρος ο στόχος όλων στη Λεμεσό

Κανείς δεν παίζει μόνος του σε ένα πρωτάθλημα και έτσι χωρίς να χρειάζεται να εξηγηθεί, όλοι στον Απόλλωνα έβλεπαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τον αγώνα του ΑΠΟΕΛ με τον Ολυμπιακό που θα έκρινε και τη θέση που θα τερμάτιζαν στην κανονική περίοδο.

Δεν είναι τόσο η θέση, που ουσιαστικά απλά θα τους έδινε την έδρα στο ματς του Β γύρου των μπαράζ, όσο το να μην υπήρχε βαθμολογική διαφορά μεταξύ τους. Τελικά, εκείνο το 1-1 που έφεραν στο ίδιο γήπεδο με τον ίδιο αντίπαλο τους κρατά δυο πόντους πίσω ή αν θέλετε, τα γκολ στα τελευταία λεπτά του ΑΠΟΕΛ στην Πάφο και τώρα (24/2). Είναι τόσο λεπτές οι ισορροπίες φέτος που η κάθε λεπτομέρεια παίζει το δικό της ρόλο.

Το βασικό ζητούμενο είναι πως η προοπτική για τον τίτλο είναι εκεί. Φαβορί δεν είναι, όποιος προηγείται έχει τον πρώτο λόγο, όμως ποδοσφαιρικά το πράγματα είναι στα πόδια του Αυγουστή και των παικτών του για να το σηκώσουν.

Στο «Δασάκι» έπρεπε απλώς να γίνει μια δουλειά και έγινε χωρίς κανείς να φάει επικίνδυνη κάρτα ή να τραυματιστεί. Ο προπονητής αυτό θέλησε να τονίσει μετά το ματς, αφού το είχε στο μυαλό του και πριν. Ξεκούρασε το Γιούστε από το ημίχρονο, έδωσε όσο χρόνο έκρινε πως έπρεπε στον Μάρκοβιτς που πρέπει να ενταχθεί σταδιακά, χάρισε ένα ακόμα ματς στον Άλεξ που επίσης πρέπει να τον προσέχει για να τον έχει.

Από τα σημαντικά του ματς η μια ακόμα ασσίστ του Άλεξ, εξαιρετικά μπαλιά όπως τέτοια ήταν και με την Αλκή. Το γκολ του Σκέμπρι επίσης έχει αξία γιατί θέλουν να τον επαναφέρουν το Μαλτέζο σε ψηλά στάνταρ. Μπορεί να δώσει πολλά παραπάνω από όσα έδωσε στο πρωτάθλημα και αυτό δεν είναι προς συζήτηση. Ο Μάρκοβιτς έβαλε ένα ακόμα γκολ, ενώ ο Βασιλείου έδωσε την πρώτη ασσίστ του φέτος. Άμα βρεθεί τρόπος να αρχίσει να δίνει και ο Μαρτίνες, καλό νέο θα είναι.

Έμειναν 10 ματς στο πρωτάθλημα και αν ο Απόλλωνας κάνει εννιά νίκες και μια ισοπαλία είναι σίγουρα πρωταθλητής. Όλα ντέρμπι είναι βέβαια και αυτό δεν είναι καθόλου εύκολο να γίνει. Ανάλογα με την πορεία των υπολοίπων ίσως αρκέσουν και λιγότεροι από 28 πόντοι. Θα φανεί στην πράξη. Πάντως, θα πάνε σε όλα για να τα κερδίσουν και όπου τους βγάλει.

Πρώτα όμως να γίνει η δουλειά και με τον Οθέλλο στο κύπελλο. Στην ερώτηση τι προτιμάς απαντούν «νταμπλ» όλοι τους στη Μεσολογγίου και στο Κολόσσι. Ξεκινά το κομμάτι της σεζόν που θα μάθουμε αν μπορούν τελικά να το πετύχουν.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Τελευταία Ενημέρωση