Απόλλων: Λυσσασμένος Γιόβιτς στη Φρανκφούρτη (vid)

Πέντε γκολ ο Σέρβος στο 7-1 της Άιντραχτ επί της Φορτούνα

Με τον Λούκα Γιόβιτς να οργιάζει με πέντε γκολ η Άιντραχτ διέλυσε με 7-1 την Φορτούνα και έπιασε την Μπάγερν στην 6η θέση, πριν τον αγώνα με τον Απόλλωνα.

Οι γηπεδούχοι πήραν πέναλτι, μετά τη χρήση του VAR, στο 19ο λεπτό για χέρι του Μπόντζεκ. Ο Αλέ το εκτέλεσε και έκανε το 1-0 με τον Ρένσινγκ να βρίσκει την μπάλα αλλά να μην της αλλάζει την πορεία προς τα δίχτυα. Στο 26' ήρθε το μαγικό γκολ του Γιόβιτς όταν με... αεροπλανικό πλασέ στην κίνηση έγραψε το 2-0.

Μόλις οκτώ λεπτά μετά ο Σέρβος χτύπησε εκ νέου όταν μετά από πάσα του Αλέ εκτέλεσε άμεσα με σουτ και πέτυχε και το τρίτο γκολ της ομάδας του. Στο 36' ο Τόρο έκανε τρομερό σουτ με τον Ρένσινγκ να της αλλάζει την πορεία και να τη στέλνει στο οριζόντιο δοκάρι. HΦορτούνα είχε μεγάλη ευκαιρία στο 43' όταν ο Ντουκς βγήκε τετ α τετ με τον Τραπ αλλά δεν κατάφερε να τον πλασάρει. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Εντικά είχε κεφαλιά στο δοκάρι.

Νωρίς στο δεύτερο μέρος ήρθε το 4-0 με πλασέ του Αλέ. Τρία λεπτά μετά η Φορτούνα μείωσε με ωραίο σουτ του Λουντεμπάκιο. Σχεδόν όμως με τη σέντρα (54') ο Γιόβιτς γύρισε ωραία μέσα στην περιοχή και με σουτ έγραψε το 5-1. Ο Σέρβος έκανε "καρέ" στο 69' με συρτό σουτ που βρήκε αρχικά στο αριστερό κάθετο δοκάρι και τρία λεπτά μετά έγραψε με κεφαλιά το 7-1 φτάνοντας τα πέντε γκόλ.

Στα αρνητικά για την Άιντραχτ ο τραυματισμός και η αντικατάσταση του τερματοφύλακα Τραπ στο 58'.

ΑΪΝΤΡΑΧΤ: Τραπ (57'Ρόνοφ), Άμπραχαμ, Χασέμπε, Εντικά, Ντα Κόστα, Τόρο (46'Στεντέρα), Κόστιτς, Ντε Γκουσμάν, Γκατσίνοβιτς, Γιόβιτς (86'Χργκότα), Αλέ.

ΦΟΡΤΟΥΝΑ: Ρένσινγκ, Αϊχάν, Μπόντζεκ (46'Λουκεμπάκιο), Καμίνσκι, Τσίμερμαν, Τσίμερ, Σομπότκα (46'Μπαρκόκ), Μοράλες, Στέγκερ, Ραμάν, Ντουκς.