Απόλλων: Έχει τη στόφα και το μέταλλο

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Σάββας Λαζανιάς

lazaniass@sppmedia.com

Ο Απόλλων πέτυχε το ζητούμενο απέναντι στην Αλκή, πανηγυρίζοντας την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα. Το τελικό 4-1 δεν αντικατοπτρίζει τις δυσκολίες που αντιμετώπισαν οι παίκτες του Σωφρόνη Αυγουστή κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Η ομάδα της Λεμεσού μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατέφερε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους με το γρήγορο γκολ του Ζάντερ. Ο Απόλλων είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στο πρώτο μισάωρο του αγώνα όμως στη συνέχεια η Αλκή ανέβασε στροφές και έγινε αρκετά απειλητική για την εστία του Μπρούνο Βάλε. Η ομάδα του Δαμιανού ισοφάρισε πέντε λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, μεταφέροντας ξανά την πίεση στο στρατόπεδο του Απόλλων.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι μετά την ισοφάριση απώλεσαν κάποιες ξεκάθαρες ευκαιρίες για να κάνουν την ολική ανατροπή, με κορυφαία αυτή του Φαμπρίτσιο στο 61ο λεπτό, όπου ο Βάλε πραγματοποίησε μια σωτήρια επέμβαση.

Οι «κυανόλευκοι» σκόραραν στο αμέσως επόμενο λεπτό με τον Σκέμπρι, ο οποίος έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του. Μετά το γκολ του Μαλτέζου το έργο του Απόλλων απλοποιήθηκε. Η ομάδα της Λεμεσού σημείωσε άλλα δυο γκολ με τον Μάγκλιτσα, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η εμφάνιση του Απόλλων στο σημερινό παιχνίδι δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο όμως στο τέλος μίλησε… η ποιότητα και εμπειρία των παικτών του Σωφρόνη Αυγούστη. Ο φετινός Απόλλων δείχνει ότι μπορεί να παίρνει την ουσία ακόμα κι όταν δεν παίζει μπαλάρα, στοιχείο το οποίο χαρακτηρίζει ομάδες που έχουν το πνεύμα του πρωταθλητή.