Απόλλων-Έβερτον 0-3: Αντίο στο ταξίδι με ήττα (vid)

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στην ενημέρωση για τις κυπριακές ομάδες στην Ευρώπη.

Με την επιθετική φιλοσοφία να τον διακρίνει σε άλλον έναν αγώνα, ο Απόλλων επιχείρησε να κτυπήσει τον αγώνα με την Έβερτον ωστόσο το δυναμικό ξεκίνημα των Άγγλων και τα δύο γκολ του Λούκμαν στο 21ο και 27ο λεπτό, έκοψαν τα φτερά στους παίκτες του Σωφρόνη Αυγουστή. Ο Κύπριος τεχνικός πραγματοποίησε ροτέισον χωρίς όμως αυτό να αφαιρεί από τη δυναμική της ομάδας του, η οποία όμως είδε ένα κανονικό γκολ να της ακυρώνεται στο 37ο λεπτό και ένα πέναλτι να μην καταλογίζεται στο 44ο.

Η ήττα αυτή έριξε τον Απόλλων στην τελευταία θέση της βαθμολογίας του πέμπτου ομίλου μιας και οι Άγγλοι έφτασαν στους τέσσερις, ωστόσο το γεγονός αυτό δεν μειώνει σε καμιά περίπτωση την σπουδαία πορεία και τις εξαιρετικές εμφανίσεις εντός και εκτός Κύπρου.

Πρώτο ημίχρονο

Μόλις στο 2ο λεπτό του αγώνα ο Απόλλων πραγματοποίησε την πρώτη του επίσκεψη στην αντίπαλη περιοχή με τον Παπουλή να σημαδεύει τον Σκέμπρι, με τον Ρόμπλες να απομακρύνει όπως-όπως. Ο αρχηγός της ομάδας της Λεμεσού έφτασε κοντά στο γκολ στο 5ο λεπτό όταν έγινε αποδέκτης μεταβίβασης από τον Μαρτίνες ωστόσο υστέρησε στην τελική προσπάθεια. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι Άγγλοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία με τον Λούκμαν να κεραυνοβολεί τον Κίσσα ο οποίος όμως κράτησε το μηδέν παθητικό, με τον Κύπριο τερματοφύλακα να έχει τη λύση και στο πλασέ του Τσάρσλιν αμέσως μετά.

Στο 21ο λεπτό η Έβερτον έφτασε στο ζητούμενο με τον Λούκμαν να κάνει το ξεπέταγμα από αριστερά και με εξ επαφής κεφαλιά να διαμορφώνει το 0-1. Ο 20χρονος επιθετικός κτύπησε και έξι λεπτά αργότερα όταν με κεραυνό εκτός περιοχής έφτασε στο δεύτερο προσωπικό γκολ κάνοντας το 0-2. Ο Απόλλων έψαξε τη μείωση του σκορ στο 30ο λεπτό όταν ο Σαρδινέρο με δυνατό σουτ από δεξιά ανάγκασε τον Ρόμπλες σε δύσκολη απόκρουση, ενώ αμέσως μετά ο Παπουλής είδε τον αντίπαλο τερματοφύλακα να σταματά σουτ εκτός περιοχής.

Στο 37ο λεπτό ο Ελλαδίτης επιθετικός σκόραρε από οριακή θέση οφσάιντ ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κίσσας βγήκε νικητής στη μάχη με τον Βλάσιτς. Ένα λεπτό πριν το φινάλε του ημιχρόνου, ο Πέδρο ανατράπηκε στα όρια της περιοχής ωστόσο ο Βέλγος διαιτητής έκλεισε τα μάτια, χωρίς να υποδείξει την παράβαση.

Δεύτερο ημίχρονο

Η πρώτη καλή φάση στην επανάληψη ανήκε στον Απόλλων όταν ο Άλαν με σουτ εκτός περιοχής προσπάθησε να αιφνιδιάζει τον Ρόμπλες. Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή έψαξε τη μείωση του σκορ κυρίως με προσπάθειες του Μαρτίνες από δεξιά στο 50ο και 53ο λεπτό, ωστόσο ήταν η Έβερτον και πάλι με τον Λούκμαν που έφτασε κοντά στο γκολ με τετ-α-τετ στο οποίο ο Κίσσας βγήκε νικητής.

Λίγο μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνας οι Ζελάγια και Γιάκολιτς επιστρατεύτηκαν, με τους δύο να πρωταγωνιστούν στο 62ο λεπτό με την κεφαλιά του Αργεντινού να σταματά σε σώμα αμυντικού. Δέκα λεπτά αργότερα ο Μιραλάς ακροβολίστηκε στα όρια της μεγάλης περιοχής ωστόσο το δυνατό σουτ που επιχείρησε είχε τον Κίσσα ως αντίδοτο, με τον ρυθμό της αναμέτρησης να πέφτει και τον Κύπριο τεχνικό να κλείνει την τριάδα αλλαγών του με τον Πίττα αντί του Μαρτίνες.

Στο 84ο λεπτό οι Άγγλοι φλέρταταν με τρίτο γκολ ωστόσο ο Πιτιάν δεν επέτρεψε στον Λούκμαν να απειλήσει, το οποίο ήρθε τρία λεπτά αργότερα με τον Βλάσιτς να νικά τον Κίσσα με πλασέ στην κίνηση για το 0-3.

Απόλλων (Σ. Αυγουστή): Κίσσας, Σακέτι, Μαρτίνες (76' Πίττας), Άλαν, Πέδρο, Ζάντερ, Ρομπέρζ, Παπουλής, Σκέμπρι (61' Ζελάγια), Πιτσιάν, Σαρδινέρο (61' Γιάκολιτς)

Έβερτον (Κ. Σέξπιρ): Ρόμπλες, Μπανιγκίμε, Τσάρλσλι (90' Ντένι), Σνάιντερλιν, Φίνι, Μπέσιτς, Βλάσιτς, Κλάασεν, Χόρνμπι (81' Μπρόντχεντ), Μιραλάς (88' Γκόρντον), Λούκμαν

Σκόρερς: 21',29' Λούκμαν, 87' Βλάσιτς

Κίτρινες κάρτες: Σακέτι/Μπανιγκίμε