Απόλλων-Δόξα 4-2: «Καθάρισε» με συνοπτικές διαδικασίες

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, ο Απόλλων νίκησε τη Δόξα με 4-2 και έφτασε στην τέταρτη φετινή του νίκη στο πρωτάθλημα.

Όλα τα γκολ του Απόλλων σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο. Για την ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή σκόραραν οι Μάγκλιτσα, Μαρτίνες, Πέδρο και Σκέμπρι. Στην επανάληψη ο Απόλλων έριξε ταχύτητα και έκανε συντήρηση δυνάμεων ενόψει Αταλάντα. Η Δόξα εκμεταλλεύτηκε τη χαλάρωση των παικτών του Απόλλων στο 2ο ημίχρονο και πέτυχε δυο γκολ με τους Ζατλ και Γουίλσον.

Στα αξιοσημείωτα του σημερινού αγώνα καταγράφεται η επιστροφή του Αγγελή στην αγωνιστική δράση μετά από 10 ολόκληρους μήνες. Ο αμυντικός του Απόλλων αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο όμως έδειξε ότι χρειάζεται αρκετά αγωνιστικά λεπτά στα πόδια του για να φτάσει σε ένα επιθυμητό βαθμό ετοιμότητας.

Ο Απόλλων ήταν καταιγιστικός στο πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή μπήκε δυνατά από το πρώτο λεπτό και κατάφερε να πετύχει ένα γρήγορο γκολ, με το οποίο απλοποιήθηκε το έργο της.

Οι «κυανόλευκοι» πήραν προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με ένα ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Μαρτίνες από το ύψος της περιοχής. Στο 26’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή που έγινε πάνω στον Σκέμπρι από τον Γκρεμσλ.

Ο Μάγκλιτσα ανέβαλε την εκτέλεση του πέναλτι. Ο Κροάτης νικήθηκε σε πρώτο χρόνο από τον κήπερ της Δόξας όμως στη συνέχεια πήρε το ριμπάουντ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κοντινή προβολή. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τρίτο γκολ στο 34ο λεπτό με κοντινή προβολή του Σκέμπρι μετά από μια εξαιρετική ενέργεια και ασίστ από τον Γιάκολις.

Στο 41ο λεπτό ο Απόλλων κέρδισε δεύτερο πέναλτι, αυτή τη φορά σε ανατροπή που έγινε πάνω στον Γιάκολις από τον Γκρεμσλ. Αυτή η φάση έφερε την αποβολή του τερματοφύλακα της Δόξας με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Δυο λεπτά αργότερα ο Πέδρο ευστόχησε από την άσπρη βούλα, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 4-0.

Όπως ήταν αναμενόμενο, ο Απόλλων έριξε ταχύτητα στην επανάληψη και έκανε συντήρηση δυνάμεων ενόψει του αγώνα με την Αταλάντα. Ο Σωφρόνης Αυγουστή έκανε πολύ γρήγορα τις αλλαγές του, ξεκουράζοντας κάποιες βασικές μονάδες.

Η Δόξα εκμεταλλεύτηκε τη δικαιολογημένη χαλάρωση των παικτών του Απόλλων και σκόραρε στο 59ο λεπτό με τον Ζατλ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Βάλε στο σουτ του Σαντίκ. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ακόμη περισσότερο στο 68ο λεπτό με κοντινή προβολή του Γουίλσον μετά από γύρισμα του Σαντίκ. Η ομάδα του Λούκα Χατζηλούκα έψαξε και τρίτο γκολ όμως δεν κατάφερε να το πετύχει. Το 4-2 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΑΠΟΛΛΩΝ-ΔΟΞΑ 4-2

ΓΚΟΛ: 5’ Μαρτίνες, 26’ Μάγκλιτσα, 34’ Σκέμπρι, 43’ Πέδρο – 59’ Ζατλ, 68’ Γουίλσον

ΑΠΟΛΛΩΝ (Σωφρόνης Αυγουστή): Βάλε, Βασιλείου, Ρομπέρζ, Γιούστε (71’ Χατζηβασίλης), Πέδρο (46’ Αγγελή), Σακέτι, Άλεφ (46’ Άλαν), Μαρτίνες, Γιάκολις, Σκέμπρι, Μάγκλιτσα.

ΔΟΞΑ (Λούκας Χατζηλούκας): Γκρεμσλ, Μπα, Μουκτάρης (46’ Πίντο), Ρεδόνδο, Ιωάννου, Ενινφούλ (63’ Πουντζιουρής), Ασαμόα, Γουίλσον, Ζατλ, Κιφουετί (43’ Χατζηφραγκίσκου), Σαντίκ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Γκρεμσλ, Μπα (3η)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Γκρεμσλ (41’)

ΓΗΠΕΔΟ: Τσίρειο στάδιο