Απόλλων-Άρης 1-0: Ο Άλεξ είχε το κλειδί!

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Χάρις σε μια ασύλληπτη εκτέλεση φάουλ του Άλεξ Ντα Σίλβα στο 67’, ο Απόλλων κέρδισε με 1-0 τον Άρη στο τοπικό ντέρμπι της Λεμεσού. Δυσκολεύτηκε πολύ η ομάδα του Αυγουστή, όμως πήρε μια πολύτιμη νίκη και ανήλθε βαθμολογικά. Από την άλλη, ο Άρης δέχθηκε μια ακόμη ήττα παρά την καλή του προσπάθεια και παρέμεινε στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Ο Απόλλωνας μπήκε πιο δυνατά στο ματς στο παιχνίδι του Τσιρείου. Στο 12’ ο Άλεφ σέντραρε στον Ζελάγια, ο οποίος έπιασε το σουτ που κόντραρε σε αμυντικούς του Άρη και στην συνέχεια ο Σακέτι σούταρε άουτ. Στο 17’, η σέντρα του Βασιλείου βρήκε τον Ζελάγια που έστειλε την κεφαλιά του άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα, το φαλτσαριστό σουτ του Παπουλή ανάγκασε τον Νουρεντινόσκι σε εντυπωσιακή απόκρουση σε κόρνερ. Στο 26’ το γύρισμα του Μαρτίνες βρήκε τον Ζελάγια όμως το σουτ του σταμάτησε στα σώματα. Στο 30’, ο Παπουλής είχε μια προβολή από πολύ καλή θέση άουτ από γύρισμα του Νίκο Μαρτίνες. Ο Ζελάγια είχε μια πολύ καλή φάση στο 37, όταν η γυριστή του κεφαλιά κατέληξε λίγο άουτ από την ωραία σέντρα του Βασιλείου. Δύο λεπτά αργότερα, το πολύ καλό σουτ του Άλεξ Ντα Σίλβα κατέληξε μόλις άουτ. Έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα στη Λεμεσό.

Η επανάληψη ξεκίνησε σε αργό ρυθμό. Στο 52’, η σέντρα του Παπουλή προς τον Ζελάγια πέρασε από όλους, ενώ δύο λεπτά αργότερα, η σέντρα του Άλεξ βρήκε τον Παπουλή που έπιασε το πλασέ που κατέληξε άουτ. Ο Απόλλων είχε τεράστια ευκαιρία στο 64’, όταν το γύρισμα του Πέδρο βρήκε τον Μάγκλιτσα, αυτός έκανε το πλασέ από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Νουρεντινόσκι απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Ο Απόλλωνας ευτύχησε να σκοράρει με εντυπωσιακό τρόπο στο 67’. Ο Άλεξ Ντα Σίλβα εκτέλεσε ένα ασύλληπτο φάουλ που κατέληξε στα δίχτυα του Νουρεντινόσκι για το 1-0. Στην επόμενη φάση, ο Βασιλείου έκανε την σέντρα και ο Πέδρο έκανε το σουτ που απέκρουσε ο Νουρεντινόσκι σταθερά. Στο 63’, ο Πέδρο έδωσε την μπάλα στον Παπουλή που έκανε το πλασέ, αλλά ο Νουρεντινόσκι και πάλι απέκρουσε σωτήρια. Την ίδια κατάληξη είχε και το πλασέ του Σαρντινέρο από μπαλιά του δραστήριου Πέδρο και πάλι στην περιοχή στο 82’.

Οι συνθέσεις:

Απόλλων: Βάλε, Στυλιανού (58' Πέδρο), Γιούστε, Ρομπέρζ, Βασιλείου, Σακέτι, Άλεφ, Μαρτίνες (61' Μάγκλιτσα), Άλεξ Ντα Σίλβα, Παπουλής (76' Σαρντινέρο), Ζελάγια

Άρης: Νουρεντινόσκι, Μουλόπουλος, Χριστοφόρου, Φράγκος, Νικολίτσα (74' Αλέξε), Πάγκαλος (79' Ιονίτα), Λεονάρντο, Παναγή, Γιούσεφ (59' Νγκολόκ), Ράντου, Ντρομπάροφ