Ροντέο.. χωρίς νικητή και χαμένο

Στη ματσάρα της χρονιάς δεν πήρε κανείς τον ταύρο από τα κέρατα

Στο καλύτερο μέχρι στιγμής παιχνίδι της χρονιάς, Απόλλων και ΑΠΟΕΛ έμειναν στο 1-1. Ένα πραγματικό ντέρμπι που τα είχε όλα. Πάθος, δύναμη, εντάσεις, τέρματα, ευκαιρίες και δοκάρι. Ο κόσμος που παρακολούθησε το συγκεκριμένο αγώνα έμεινε ικανοποιημένος απ’ το θέαμα που είδε. Ήταν πραγματικό ροντέο, όμως στο τέλος δεν κατάφερε κανείς να φθάσει στους τρεις βαθμούς που ήθελε.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ημίχρονο

Δυνατά ξεκίνησαν τον αγώνα οι δυο ομάδες που προσπάθησαν να επιβάλουν το δικό τους ρυθμό. Η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε μόλις στο 5’ όταν Γκακπέ έφυγε σε τετ α τετ όμως ο Μπέλετς του είπε όχι. Η απάντηση του ΑΠΟΕΛ ήρθε στο 7’ με ένα σουτ του Τάμαρι που πέρασε έξω, ενώ δυο λεπτά αργότερα το γύρισμα του Βιντιγκάλ έδιωξε ο Γιούστε, Στο 9’ ο Χάμπος δεν δίστασε και δοκίμασε το πόδι του από αρκετή απόσταση, με τον Μπέλετς όμως να είναι και πάλι σε ετοιμότητα.

Στα επόμενα λεπτά οι δυο ομάδες έδωσαν πολλές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου. Η δύναμη και το πάθος κυριαρχούσαν. Στο 17΄ο Παπουλής έφυγε από αριστερά, δοκίμασε μια σέντρα σουτ, με τον Μπέλετς να διώχνει δύσκολα με γροθιά. Δυο λεπτά αργότερα ο Βιντιγκάλ έφυγε από αριστερά και δοκίμασε το πόδι του απ’ το ύψος της περιοχής, με τον Μολ να μπλοκάρει σταθερά χωρίς πρόβλημα.

Στο 22’ ο Τάμαρι έκανε τη συρτή μπαλιά στην περιοχή, ο Μιχαήλοβιτς, έκανε το κοντρόλ, βρήκε το χώρο για το σουτ, όμως ο Μολ μπλόκαρε σταθερά. Δυο λεπτά αργότερα, ο Πέδρο έκανε τη μπαλιά, ο Παπουλής είχε το χώρο στην περιοχή και επιχείρησε το γυριστό, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω απ’ το δοκάρι του Μπέλετς. Στο 27’ ο Βιντιγκάλ έκανε τη μπαλιά από αριστερά, με τον Πάβλοβιτς να κερδίζει στον αέρα τον Γιούστε, όμως τον Μολ να κάνει τεράστια επέμβαση.

Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός κόπασε σχετικά, όμως οι δυνατές μονομαχίες δεν έλειψαν. Στο 42’ ήρθε η επόμενη καλή στιγμή με τον Φακούντο να σκάβει τη μπάλα, τον Παπουλή να κάνει την προβολή και τον Μπέλετς να του λέει όχι. Στο 44’ ο Αγκίρε πάτησε περιοχή, έδωσε την μπάλα προς τον Παπουλή ο οποίος όμως δεν πρόλαβε. Η ομάδα της Λεμεσού ζήτησε πέναλτι σε αυτή την φάση. Στην επαναληπτική προβολή φαίνεται πως υπάρχει επαφή του Μερκή με τον Αγκίρε.

Β’ ημίχρονο

Οι δυο ομάδες μπήκαν και πάλι δυνατά στο παιχνίδι θέλοντας να επιβάλουν το δικό τους ρυθμό. Η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 54’ και ήταν μάλιστα τέρμα για το ΑΠΟΕΛ. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Βιντιγκάλ, ο Μολ δεν κράτησε τη μπάλα, και ο Μερκής από κοντά έγραψε το 0-1. Ο κεντρικός αμυντικός του ΑΠΟΕΛ, δεν πανηγύρισε το τέρμα σεβόμενος τα όσα έζησε με τον Απόλλωνα. Μάλιστα δυο λεπτά αργότερα ο Μιχαήλοβιτς βρήκε όμορφα τον Άλεφ στην περιοχή, το πλασέ του όμως σταμάτησε στο δοκάρι του Μολ.

Στα επόμενα λεπτά ο Απόλλωνας πίεσε ψηλά για να βρει το τέρμα της ισοφάρισης. Το καθαρό μυαλό όμως στην τελική πάσα έλειψε και έτσι παρά την πίεση για ένα περίπου δεκάλεπτο δεν βρήκε την φάση που ήθελε. Στο 69’ ο Γιαννιώτας εκτέλεσε ένα φάουλ από σημείο, με τη μπάλα όμως να φεύγει λίγο έξω. Δυο λεπτά αργότερα και μετά από κόρνερ, ο Γιούστε κέρδισε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Στο 75’ ο Γιαννιώτας δοκίμασε το πόδι του από μακριά, με την μπάλα να φεύγει έξω. Στα επόμενα δυο λεπτά οι δυο ομάδες είχαν από μια καλή ευκαιρία. Αρχικά ο Τάμαρι βρήκε στην περιοχή τον Μάτιτς, με το σουτ του να κοντράρει σε σώμα αμυντικού, ενώ στην επόμενη φάση ο Μάρκοβιτς επιχείρησε το σουτ απ’ το ύψος της περιοχής, χωρίς όμως να βρει στόχο.

Στο 82΄ ο Ζελάγια δοκίμασε το πόδι του απ’ το ύψος της περιοχής με τον Μπέλετς να μπλοκάρει τη μπάλα. Στο επόμενο λεπτό ο Αγκίρε επιχείρησε μια μπαλιά, η μπάλα κόντραρε και έφθασε στο κεφάλι του Ζελάγια, ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να της δώσει πορεία προς τα δίχτυα. Στο 85’ ο Ζελάγια νίκησε όλους στον αέρα όμως δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 87’ όμως ο Απόλλωνας έφθασε στο τέρμα που άξιζε, καθώς είχε κλείσει το ΑΠΟΕΛ στην περιοχή του. Συγκεκριμένα μετά από μπαλιά στην περιοχή, οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ δεν κατάφεραν να διώξουν σωστά, και ο Γκακπέ από πολύ κοντά με σουτ νίκησε τον Μπέλετς. Στο 90’ ο Απόλλωνας έφθασε κοντά στην ολική ανατροπή όμως η προβολή του Ζελάγια πέρασε έξω. Επόμενη τελική καταγράφηκε στο 91’ όταν ο Μάτιτς έσκαψε τη μπάλα στον Εφραίμ, το σουτ του οποίου έφυγε ψηλά πάνω απ’ την εστία.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Απόλλων (Αυγουστή): Ενδεκάδα που κερδίζει δεν αλλάζει και αυτό έπραξε ο Σωφρόνης Αυγουστή. Υπήρχαν διαστήματα που η ομάδα του έπαιρνε την πρωτοβουλία και άλλα που την έχανε στο πρώτο ημίχρονο. Μετά το τέρμα του ΑΠΟΕΛ άλλαξε το σύστημα με τετράδα στην άμυνα, και ρίσκαρε πολύ βγάζοντας τον Σάλαϊ. Στα τελευταία 15 λεπτά οι ποδοσφαιριστές του έκλεισαν το ΑΠΟΕΛ στην περιοχή του και βρήκαν το τέρμα της ισοφάρισης. Σωστές κινήσεις απ’ τον πάγκο, θετικό το πρόσημο.

ΑΠΟΕΛ (Ντολ): Με 3-4-3 ξεκίνησε τον αγώνα, σύστημα που φαίνεται να ταιριάζει στους «Γαλαζοκίτρινους». Στο πρώτο ημίχρονο υπήρχαν στιγμές που έπαιρνε την πρωτοβουλία και άλλες που την έχανε. Όταν ήρθε το τέρμα άλλαξε το σύστημα σε 3-5-2 αφήνοντας δυο πολύ γρήγορους ποδοσφαιριστές στην επίθεση και προσθέτοντας άλλο ένα ποδοσφαιριστή στο κέντρο. Ο Απόλλωνας όμως επιτέθηκε με μανία και οι παίκτες του Ντολ δεν μπόρεσαν να ελέγξουν τον αγώνα στα τελευταία λεπτά. Μοιραία για την ομάδα του ΑΠΟΕΛ ήρθε το τέρμα της ισοφάρισης

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Απόλλων: Όταν η μπάλα καίει και εσύ την στέλνεις στα δίχτυα έχεις μια θέση στην κατηγορία αυτή. Ο Γκακπέ σκόραρε και κατάφερε να χαρίσει στην ομάδα του έστω ένα βαθμό.

ΑΠΟΕΛ: Ο Άλεφ τα πήγε πολύ καλά στο σημερινό παιχνίδι. Είχε εξαιρετικές ενέργειες στο μοίρασμα του παιχνιδιού, ενώ και αμυντικά ήταν θετικός. Για ακόμη ένα παιχνίδι ο Μπέλετς έδειξε την μεγάλη του κλάση.