Απόλλων-Αλκή 5-1: Άλλη μια παράσταση...

Επιβλητικός ο Απόλλων κόντρα στην Αλκή

Παίζοντας εξαιρετικά στο δεύτερο ημίχρονο, ο Απόλλωνας επικράτησε πολύ εύκολα της Αλκής με 5-1 στο Τσίρειο Στάδιο για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Μάγκλιτσα, Παπουλής, Γιούστε, Γιάκολις και Ζάντερ τα γκολ της ομάδας της Λεμεσού. Ο Ντιακιτέ έβαλε μπροστά στο σκορ την Αλκή, η οποία παραδόθηκε άνευ όρων στην επανάληψη. Στους 58 βαθμούς ο Απόλλων, όντας στην δεύτερη θέση. Στους 23 παρέμεινε η Αλκή.

Ο Απόλλωνας ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, χάνοντας πολύ καλές ευκαιρίες στα πρώτα έξι λεπτά με πλασέ του Παπουλή στο 4’ που έφυγε άουτ, με Ζάντερ που απέκρουσε σωτήρια ο Πάρντο ένα λεπτό αργότερα και Μάγκλιτσα, του οποίου το πλασέ έφυγε ψηλά άουτ από το γύρισμα του Πέδρο. Στο 11’, ο Γιάκολις έκανε το γύρισμα προς τον Παπουλή, ο οποίος μόνος μέσα στην περιοχή, σούταρε απελπιστικά άουτ. Η Αλκή απείλησε στο 15’ με σουτ του Φραγκέσκου που πέρασε άουτ μετά από μπαλιά του Μαλφλουρί. Η ομάδα του Σάββα Δαμιανού ευτύχησε να προηγηθεί στο 19’. Η εκτέλεση φάουλ του Ρούκα από αριστερά βρήκε τον Ντιακιτέ που με καρφωτή κεφαλιά σκόραρε για το 0-1. Μάλιστα, η Αλκή είχε και δύο καλές φάσεις με Μάατσι και Ρούκα λίγο αργότερα να διπλασιάσει τα τέρματά της. Ο Πορτογάλος Ρούκα με ωραία εκτέλεση φάουλ στο 31’ ανάγκασε τον Μπρούνο Βάλε σε δύσκολη απόκρουση. Ο Απόλλων βρήκε αυτό που έψαχνε στο 41’. Ο Παπουλής βρήκε τον Σαρντινέρο, αυτός έδωσε έτοιμο γκολ στον Μάγκλιτσα που ισοφάρισε. Η ομάδα της Λεμεσού, μάλιστα, βρήκε και δύο σπουδαίες ευκαιρίες να προηγηθεί πριν την λήξη του ημιχρόνου. Ο Σακέτι με πλασέ από στρώσιμο του Μάγκλιτσα έκανε το πλασέ που πέρασε άουτ, ενώ ο Πέδρο με διαγώνιο σουτ είδε την μπάλα να καταλήγει μόλις άουτ.

Η επανάληψη ξεκίνησε με γκολ του Απόλλωνα. Στο 52’, ο Πέδρο γύρισε την μπάλα στην περιοχή, ο Πάρντο απόκρουσε ασταθώς προ του Μάγκλιτσα και ο επερχόμενος Παπουλής με σουτ σκόραρε για το 2-1. Ο Γιάκολις στο 62’ με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ, ενώ στο 64’, η ομάδα της Λεμεσού πέτυχε και τρίτο γκολ. Από το κόρνερ που εκτελέστηκε, ο Γιούστε σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά σκόραρε για το 3-1. Στο 67’, ο Απόλλων αναπτύχθηκε πολύ ωραία, ο Μάγκλιτσα έστρωσε στον Γιάκολις, ο οποίος με ωραίο πλασέ σκόραρε για το 4-1. O Απόλλωνας δεν σταμάτησε εδώ, καθώς ο Ντα Σίλβα στο 76’ βρήκε τον Ζάντερ με φοβερή μπαλιά και ο Βραζιλιάνος με ωραίο πλασέ σκόραρε για το 5-1.

Οι συνθέσεις:

Απόλλων: Βάλε, Σακέτι, Ζοάο Πέδρο, Ζάντερ, Γιούστε, Ρομπέρζ, Παπουλής, Σαρντινέρο, Γιάκολις, Άλεφ, Μάγκλιτσα

Αλκή: Πάρντο, Φραγκέσκου, Ντουβεντρού, Χαρή, Μάατσι, Ανδρέου, Ιτούα, Μαλφλουρί, Ρούκα, Ντιακιτέ, Γκλομπάρ