Απόλλων: Αήττητος στα προκριματικά

Δεν έχασε ποτέ εντός έδρας για την προκριματική φάση του Europa League

Ο Απόλλωνας ετοιμάζεται να υποδεχτεί την Μίντιλαντ στο «ΑΕΚ Αρένα» και θέλει να κάνει το πρώτο και αποφασιστικό βήμα για πρόκριση στους ομίλους του Europa League. Οι κυπελλούχοι αντιμετωπίζουν το παιχνίδι με σοβαρότητα, αλλά και με πίστη ότι μπορούν να πετύχουν το σκορ που θέλουν.

Ρίχνοντας μια ματιά στα προηγούμενα παιχνίδια που έδωσε ο Απόλλωνας στην Ευρώπη, βρήκαμε το εξής σημαντικό στοιχείο. Ότι η ομάδα της Λεμεσού, δεν έχει χάσει ποτέ σε εντός έδρας αγώνα για τα προκριματικά του Europa League.

Σε σύνολο εννιά εντός έδρας παιχνιδιών για την συγκεκριμένη διοργάνωση, οι «κυανόλευκοι» κατάφεραν να κερδίσουν έξι φορές και να έχουν τρεις ισοπαλίες στην προκριματική φάση του Europa League.

Η πρώτη νίκη ήταν επί της Σιμπίρ Ρωσίας με 2-1, σε ένα παιχνίδι που έγινε στις 5 Αυγούστου και ήταν ο τελευταίος αγώνας που έδωσε στην Ευρώπη ο Απόλλωνας στο Τσίρειο στάδιο. Βέβαια, τότε ο Απόλλωνας είχε γνωρίσει τον αποκλεισμό, καθώς είχε χάσει στην Ρωσία με 1-0.
Ακολούθησε η μεγάλη και ιστορική νίκη με την Νις στο ΓΣΠ στις 22 Αυγούστου 2013. Τα δύο γκολ τότε του Γκαστόν Σανγκόι είχαν βάλει τις βάσεις για την πρόκριση στους ομίλους της διοργάνωσης για πρώτη φορά στην ιστορία του Απόλλωνα.

Την επόμενη χρονιά και πάλι για τα play off του Europa League, ο Απόλλωνας φιλοξένησε στις 21 Αυγούστου 2014 την Λοκομοτίβ στο ΓΣΠ και ως γνωστό έφερε ισοπαλία 1-1. Όμως, μία εβδομάδα αργότερα έγινε το επικό 4-1 μέσα στην Μόσχα, που έφερε έτσι την πρόκριση για δεύτερη σερί χρονιά.

Στο καλοκαίρι του 2015 και με τον Πέδρο Εμάνουελ στον πάγκο, η ομάδα της Λεμεσού έδωσε τρία παιχνίδια για την προκριματική φάση, καθώς ξεκίνησε από τον 1ο γύρο. Όλα τα παιχνίδια είχαν γίνει στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Αρχικά, κέρδισε την Σαξάν με 2-0 στις 9 Ιουλίου και ακολούθησε το 4-0 επί της Τρακάι στις 16 του ίδιου μήνα. Στις 30 Ιουλίου ο Απόλλωνας δέχτηκε την ισοφάριση (1-1) από την Καμπάλα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και το σκορ αυτό ήταν καθοριστικό, καθώς στον επαναληπτικό αποκλειστικέ χάνοντας με 1-0.

Την περσινή περίοδο, ο Απόλλωνας έπαιξε για τον 3ο προκριματικό γύρο με την Γκρασχόπερς και στον επαναληπτικό που έγινε στο ΓΣΠ στις 4 Αυγούστου 2016, κέρδισε στην κανονική διάρκεια του αγώνα 2-1, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα. Στην παράταση όμως, το σκορ έγινε 3-3, γνωρίζοντας έτσι τον αποκλεισμό.

Την φετινή περίοδο θα πράγματα είναι γνωστά σε όλους. Δύο παιχνίδια στο «ΑΕΚ Αρένα». Νίκη με 3-0 επί της Ζάρια και ακολούθως, νίκη-πρόκριση με 2-0 επί της Αμπερτίν. Συνεπώς, όλοι στον Απόλλωνα ευελπιστούν να τριτώσει το καλό και κόντρα στην Μίντιλαντ.