Απόλλων - ΑΕΛ 5-1: Την σκόρπισε στους πέντε ανέμους! (vid)

Ο Απόλλων σημείωσε τεράστια με 5-1 στο μεγάλο ντέρμπι της Λεμεσού

Σε ένα μεγάλο ντέρμπι με πολλά νεύρα στο πρώτο ημίχρονο και κατά διαστήματα ωραίο θέαμα ο Απόλλων διέσυρε την ΑΕΛ με 5-1. Το σκορ άνοιξε ο Γιούστε, ενώ στη συνέχεια πήρε το όπλο του ο Παπουλής που με δυο δικά του τέρματα ανέβασε το σκορ στο 3-0. Ο Μάρκοβιτς πήρε τη σκυτάλη και με δυο δικά του τέρματα έγραψε το 5-0, ενώ για την ΑΕΛ μείωσε ο Γκαμπιονέτα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ημίχρονο

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά στο παιχνίδι με τις δυο ομάδες να θέλουν να μπουν δυνατά αλλά συνάμα να κρατήσουν την αμυντική τους λειτουργία. Η πρώτη φάση έφερε και τέρμα για τον Απόλλων. Στο 11’ ο Άλεξ Ντα Σίλβα εκτέλεσε πολύ ωραία ένα φάουλ, με τον Γιούστε να έρχεται από πίσω και να γράφει το 1-0. Στην επανάληψη φαίνεται πως ο Γιούστε ήταν σε θέση οφσάιντ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Γιάκολις έφυγε σαν σφαίρα από δεξιά, πάτησε περιοχή, έκανε το πλασέ όμως τελευταία στιγμή με τάκλιν έβαλε την κόντρα ο Αβραάμ. Στο 25’ ο Τεξέιρα έφυγε σε τετ α τετ, με τον Βάλε όμως να του λέει όχι. Δέκα λεπτά αργότερα ο Ντα Σίλβα εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, με τον Βοζίνια να λέει όχι. Τα νεύρα ήταν πάρα πολλά, η μια κίτρινη ερχόταν μετά την άλλη και το θέαμα ήταν πραγματικά κακό. Στο 40’ ο Ντα Σίλβα εκτέλεσε εκ νέου απευθείας ένα φάουλ, με τον Βοζίνια να λέει όχι. Και ενώ όλα έδειχναν πως το 1-0 θα ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου στο 45+3’ ο Αϊρόσα υπέπεσε σε πέναλτι στον Ζάντερ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Παπουλής που έγραψε το 2-0.

Β’ ημίχρονο

Με το καλημέρα ήθελε να βρει το τέρμα η ΑΕΛ. Στο 48’ ο Μπενίτεθ έστειλε ωραία μπαλιά στον Τόρες, αυτός έκανε τις προσποιήσεις και βρήκε το χώρο για το σουτ, όμως η μπάλα έφθασε στην αγκαλιά του Βάλε. Η απάντηση του Απόλλων ήρθε στο 51’ όταν ο Σακέτι βρέθηκε σε θέση βολής στο ύψος της περιοχής, όμως το σουτ του έφυγε λίγο πάνω απ’ την εστία του Βοζίνια. Στο 53’ ο Σίλβα έπιασε το σουτ, όμως η μπάλα έφυγε πάνω απ΄ την εστία. Η ΑΕΛ πίεζε ψηλά για να βρει το τέρμα, όμως και ο Απόλλων είχε τις αντεπιθέσεις του. Στο 56’ ο Πέδρο βρέθηκε στην περιοχή, έκανε όμως σουτ αντί μπαλιά και η μπάλα έφυγε έξω. Και αφού προειδοποίησε ο Απόλλων στο 58’ έγραψε το 3-0 με τον Παπουλή, όταν σε μια κόντρα ο Μάρκοβιτς, έστειλε μια έξυπνη μπαλιά στον Γιάκολις που με σουτ δεν κατάφερε να νικήσει τον Βοζίνια, αλλά στη συνέχει έδωσε δίπλα στον Παπουλή που προ κενής εστίας σκόραρε. Στο 61’ μάλιστα ήρθε και το 4-0 όταν ο Μάρκοβιτς έφυγε σε τετ α τετ και πλάσαρε σωστά τον Βοζίνια, δίνοντας έτσι διαστάσεις θριάμβου. Στο 75’ ήρθε και το 5-0 καθώς ο Γιάκολις έφυγε πανέξυπνα από δεξιά, πάτησε περιοχή, έδωσε δίπλα στον Μάρκοβιτς που με σουτ προ κενής εστίας έγραψε το 5-0. Ο Μπαλταζάρ δεν σταμάτησε λεπτό να φωνάζει στους ποδοσφαιριστές με αποτέλεσμα στο 81’ και μετά από λάθος της άμυνας του Απόλλων, ο Γκαμπιονέτα βρέθηκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ μείωσε στο σκορ σε 5-1.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Απόλλων (Αυγουστή): Το δυνατό ξεκίνημα της ΑΕΛ δεν ξάφνιασε τον Αυγουστή που με τις οδηγίες του ξεμπλόκαρε την ομάδα του. Μάλιστα όταν το παιχνίδι ξέφυγε από πλευράς έντασης των ποδοσφαιριστών, ο προπονητής του Απόλλων έκανε αυτό που έπρεπε και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη.

ΑΕΛ (Μπαλταζάρ): Πολύ κακό παιχνίδι για τον Μπαλταζάρ. Ηττήθηκε κατά κράτος από τον Αυγουστή και παρά το σωστό και έξυπνο ξεκίνημα δεν κατάφερε να κρατήσει ψύχραιμους τους ποδοσφαιριστές. Ίσως έχασε και ο ίδιος το καθαρό μυαλό. Στο δεύτερο ημίχρονο ρίσκαρε και έβγαλε μπροστά την ομάδα για να βρει κάποιο τέρμα. Τελικά το ρίσκο το πλήρωσε και ήρθε η τεράστια αυτή ήττα. Για ακόμη μια φορά ο Μπαλταζάρ δεν οδήγησε σε νίκη την ομάδα του σε ντέρμπι.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Απόλλων: Εξαιρετικός ο Ντα Σίλβα που δείχνει πως όταν βρει ρυθμό μπορεί να κάνει τα πάντα. Έδωσε ασίστ ενώ έφτασε κοντά στο τέρμα σε μερικές φάσεις με τον Βοζίνια να του λέει όχι. Θετικός ο Γιούστε που σκόραρε για ακόμη μια φορά, όμως εκ των κορυφαίων ο Ζάντερ που κέρδισε το πέναλτι και έτρεχε ασταμάτητα. Από δυο τέρματα ο Παπουλής και ο Γιούστε. Θα μπορούσαμε να γράψουμε όλη την ομάδα.

ΑΕΛ: Μετά από μια τέτοια ήττα δεν υπάρχει παίκτης της ΑΕΛ που να διακρίθηκε

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Απόλλων: Όποιο ποδοσφαιριστή και να πούμε θα είμαστε άδικοι. Όλοι ήταν εξαιρετική και κανείς δεν απογοήτευσε.

ΑΕΛ: Είναι δύσκολο να βρούμε ποδοσφαιριστή που να μην απογοήτευσε. Αυτός κατά πάσα πιθανότητα θα ήταν ο Γκαμπιονέτα που μπήκε ως αλλαγή και σκόραρε. Όλοι οι άλλοι κινήθηκαν στην μετριότητα. Δεν είχαν καθαρό μυαλό και το πλήρωσαν. Αν πρέπει να πούμε ένα ποδοσφαιριστή που έρκινε πολλά (αρνητικά πάντα) αυτός θα είναι ο Αϊρόσα με το πέναλτι χωρίς λογική που έδωσε στον Απόλλων. Ο Ζάντερ σε εκείνη τη φάση ήταν ακίνδυνος.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Πολύ δύσκολο το παιχνίδι για ένα διαιτητή στο πρώτο ημίχρονο αλλά και γενικά. Το πρώτο τέρμα του Απόλλων θα μπορούσε να μην μετρήσει καθώς ο Γιούστε ήταν οριακά σε θέση οφσάιντ, όμως η φάση κρίθηκε στα εκατοστά. Το πέναλτι ήταν σωστό όπως και όλες οι κίτρινες. Ο Μιτρέα πρέπει να αισθάνεται τυχερός γιατί κλώτσησε τη μπάλα στο κεφάλι του Ζάντερ με δύναμη, σε μια φάση που πρώτα ο διαιτητής είχε σφυρίξει φάουλ. Βέβαια του έδωσε κίτρινη κάρτα όμως θα μπορούσε να δείξει κόκκινη. Φαίνεται πως δεν ήταν σίγουρος o διαιτητής αν ήταν εσκεμμένη ενέργεια η όχι. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Σασί ζήτησε πέναλτι, υπήρχε μια επαφή και ο διαιτητής θα μπορούσε να δείξει την άσπρη βούλα αν και πάλι ο τρόπος με τον οποίο ο Σασί κάνει δύσκολη τη φάση. Γενικά δεν μπορεί κανείς να χαρακτηρίσει ως άσχημη τη διαιτησία παρά τα όποια λάθη, καθώς ο βαθμός δυσκολίας ήταν πραγματικά πολύ ψηλός.

Απόλλων (Αυγουστή): Βάλε, Ρομπέρζ, Γιούστε, Ζάντερ, Πέδρο, Άλεφ, Σακέτι (76' Άλαν), Ντα Σίλβα (53' Μάρκοβιτς), Παπουλής, Γιάκολις, Μάγκλιτσα (63' Ζελάγια)

ΑΕΛ (Μπαλταζάρ): Βοζίνια, Αβραάμ, Αϊρόσα, Λαφράνς, Μιτρέα, Σίλβα (62. Σασί), Σοάρες, Ρομάν (33' Φιντέλις), Μπενίτεθ, Τόρες (62. Γκαμπιονέτα), Τεξέιρα

Σκόρερς: Γιούστε, Παπουλής (Χ2), Μάρκοβιτς (Χ2) / Γκαμπιονέτα

Κίτρινες κάρτες: Άλεφ, Σακέτι, Παπουλής, Μάγκλιτσα / Σίλβα, Τεξέιρα, Μιτρέα, Μπενίτεθ, Αϊρόσα, Λαφράνς

Κόκκινες κάρτες: - / -