Απόλλων - ΑΕΚ 2 - 0: Οι χρυσές αλλαγές έκριναν το ντέρμπι

Με γκολ των Μάρκοβιτς και Ζελάγια που ήρθαν από τον πάγκο ο Απόλλων κατέκτησε το τρίποντο στο ντέρμπι

Με δύο ποδοσφαιριστές που ήρθαν από τον πάγκο να βρίσκουν δίκτυα, ο Απόλλων πήρε πανάξια το τρίποντο στο ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής και μείωσε εκ νέου τη διαφορά από τον ΑΠΟΕΛ στους δύο βαθμούς. Η ομάδα του Σοφρώνη Αυγουστή είχε περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια της, εκδήλωσε περισσότερες τελικές προσπάθειες ωστόσο χρειάστηκε τα τελευταία στάδια της αναμέτρησης για να προσθέσει ένα σημαντικό τρίποντο στον απολογισμό της, αναγκάζοντας την ΑΕΚ να οπισθοχωρήσει στην τέταρτη θέση. Οι Λαρνακείς έμειναν μακριά από τον καλό τους εαυτό και με τον Τολεμές εξουδετερωμένο, δεν κατάφεραν να σκοράρουν και να διεκδικήσουν βαθμολογικό όφελος από το ντέρμπι.

Πρώτο ημίχρονο

Μόλις στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι κατέγραψαν την πρώτη τους τελική προσπάθεια όταν η προσπάθεια του Τρισκόφσκι εκτός περιοχής, κατέληξε στην αγκαλιά του Βάλε. Οι γηπεδούχοι ανασυντάχθηκαν άμεσα και απείλησαν την αντίπαλη εστία στο 5ο  λεπτό όταν ο Μάγκλιτσα έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας ωστόσο το πλασέ του δεν ήταν τέτοιο ώστε να ανοίξει το σκορ. Πριν τη συμπλήρωση δέκα λεπτών αγώνα ο Τολεμές έψαξε διεύρυνση του φετινού του ενεργητικού με απευθείας εκτέλεση φάουλ, βλέποντας τη μπάλα να φεύγει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι των γηπεδούχων.

Νέο τετ-α-τετ απώλεσε ο Απόλλων στο 15ο λεπτό με τον Σαρδινέρο να μην μπορεί να νικήσει τον συμπατριώτη του τερματοφύλακα της ΑΕΚ, με τους γηπεδούχους να έχουν κατοχή μπάλας αλλά αν μην μπορούν να την μετουσιώσουν σε κάτι χειροπιαστό. Μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζάντερ στο 24ο λεπτό και μια κεφαλιά του Άλεφ αμέσως μετά σταμάτησαν στους Κολίνας και Μόισοφ αντίστοιχα, με τους Λαρνακείς να κτυπούν στην αντεπίθεση και να χάνουν τη δική τους ευκαιρία με άστοχο πλασέ του Ακοράν από το ύψος της μικρής περιοχής.

Δύο δυνατά μαρκαρίσματα από Ζοάο Πέδρο και Τολεμές μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα δεν βοήθησαν στη διατήρηση καθαρού μυαλού και ρυθμού στην αναμέτρηση, με τον Απόλλων να καταγράφει προϋπόθεση στο 38ο λεπτό όταν ο Άλεφ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί μπαλιά του Παπουλλή. Ο Λεόντιος Τράττος δεν κράτησε χρόνο καθυστέρησης και έτσι μετά από 45 λεπτά οι δύο ομάδες κατευθύνθηκαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με σκορ 0-0.

Δεύτερο ημίχρονο

Δυναμικό μπάσιμο στην επανάληψη πραγματοποίησε ο Απόλλων με τον Ζάντερ να πραγματοποιεί ατομική ενέργεια από αριστερά και παράλληλη μπαλιά η οποία δεν έτυχε εκμετάλλευσης από συμποδοσφαιριστές του. Στο 52ο λεπτό ο Παπουλλής δοκίμασε ανεπιτυχώς το πόδι του εκτός της μεγάλης περιοχής, με τους γηπεδούχους να πολιορκούν λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού τους φιλοξενούμενους με δύο εκτελέσεις στημένων από τον Ζοάο Πέδρο να μην φέρνουν το ζητούμενο.

Οι Λαρνακείς αφυπνίστηκαν και έψαξαν την απειλή στο 63ο λεπτό με  τον Τολεμές να σημαδεύει τον Τρισκόφσκι ωστόσο ο Βάλε διάβασε την φάση και ανέκοψε την πορεία της μπάλας. Ο Γάλλος επιθετικός αποχώρησε τραυματίας στο 70ο λεπτό αφήνοντας τη θέση του στον Γιάννου, ενώ αλλαγή στη γραμμή κρούσης πραγματοποίησε και ο Αυγουστή αντικαθιστώντας τον Μάγκλιτσα με τον Ζελάγια.

Στο 73ο λεπτό ο Απόλλων έφτασε κοντά στο γκολ όταν η εξ επαφής κεφαλιά του Γιάκολις απείλησε αλλά δεν νίκησε τον Κολίνας, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ισπανός τερματοφύλακας βγήκε νικητής σε μονομαχία με τον Ζελάγια. Η είσοδος του Νέλσον αντί του Τομάς στο 77ο λεπτό έφερε αλλαγή διάταξης και τετράδα στα μετόπισθεν για την ΑΕΚ, με τον Γιάννου έξι λεπτά αργότερα να επιχειρεί να σκοράρει από τη μεσαία γραμμή χωρίς όμως επιτυχία.

Στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας ο Μάρκοβιτς πραγματοποίησε ένα δυνατό σουτ το οποίο δεν κατάφερε να αποκρούσει ο Κολίνας με αποτέλεσμα να σημειωθεί το 1-0. Στο πέμπτο λεπτό της καθυστέρησης ο Ζελάγια ο οποίος ήρθε επίσης από τον πάγκο κατάφερε με πλασέ να σημειώσει το 2-0 και να τελειώσει την υπόθεση τρίποντο.

Απόλλων (Σ. Αυγουστή): Βάλε, Σακέτι, Ζοάο Πέδρο, Ζάντερ, Ρομπέρζ. Παπουλλής (85' Μάρκοβιτς), Γιούστε, Σαρδινέρο (78' Σκέμπρι), Γιάκολις, Άλεφ, Μάγκλιτσα (69' Ζελάγια)

ΑΕΚ (Ι. Ιδιακέθ): Κολίνας, Τρουγιόλς, Μόισοφ, Καταλά, Λαρένα, Ακοράν, Τομάς (77' Νέλσον), Τέτε, Τρισκόφσκι (88' Κάσες), Λαμπάν, Τολεμές (70' Γιάννου)

Σκόρερς: 90' Μάρκοβιτς, 95' Ζελάγια

Κίτρινες κάρτες: Ζάντερ, Ζοάο Πέδρο/Ακοράν (3η), Λαμπάν (6η)

Διαιτητής: Λεόντιος Τράττος

Βοηθοί διαιτητές: Ανδρέας Μιχαηλίδης, Χαράλαμπος Γεωργίου

Το φίλμ του αγώνα:

96' Τέλος του αγώνα
95' ΓΚΟΛ για τον Απόλλων! Με πλασέ μέσα από την περιοχή ο Ζελάγια κάνει το 2-0!
93' Κυκλοφορούν μπάλα οι φιλοξενούμενοι ωστόσο ο Τέτε πραγματοποιεί λάθος μεταβίβαση σημαδεύοντας τον Μάρκοβιτς
90' ΓΚΟΛ για τον Απόλλων! Ο Μάρκοβιτς έρχεται από τον πάγκο για να σκοράρει και να κάνει το 1-0 στο ντέρμπι!
88' Τρισκόφσκι εκτός, Κάσες εντός
85' Παπουλλής εκτός, Μάρκοβιτς εντός
83' Φιλόδοξη προσπάθεια του Γιάννου να σκοράρει λίγο πιο κάτω από τη μεσαία γραμμή χωρίς όμως αποτέλεσμα
78' Σαρδινερό εκτός, Σκέμπρι εντός
77' Τομάς εκτός, Νέλσον εντός
76' Κλέψιμο του Παπουλλή και τελική προσπάθεια από τον Ζελάγια που καταλήγει στην αγκαλιά του Κολίνας
73' Εξ επαφής κεφαλιά του Γιάκολις με τον Κολίνα να κρατά το μηδέν παθητικό
70' Τολεμές εκτός, Γιάννου εντός
69' Μάγκλιτσα εκτός, Ζελάγια εντός
65' Ο Τομάς σημαδεύει τον Τολεμές ωστόσο ο Ρομπέρζ με προβολή ανακόπτει
63' Εξαιρετική κάθετη πάσα του Τολεμές προς τον Τρισκόφσκι με τον Βάλε να επεμβαίνει δυναμικά
61' Σπάει το τεχνητό οφσάιντ ο Παπουλλής ωστόσο δεν θα ολοκληρώσει την προσπάθειά του καθώς θα υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ
59' Ο Ζοάο Πέδρο σημαδεύει τον Άλεφ και αυτός τον Παπουλλή η μπαλιά του οποίου απομακρύνεται
58' Εκτελεί ο Ζοάο Πέδρο το φάουλ με τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ και τον Απόλλων να παραμένει στο προσκήνιο
57' Ατομική ενέργεια του Σαρδινέρο με τον Τρουγιόλς να τον σταματά με δυνατό μαρκάρισμα φλερτάροντας και αυτός με κίτρινη κάρτα
55' Προσπάθεια του Παπουλλή με τον Μόισοφ να απομακρύνει με το κεφάλι παρά τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για χέρι
53' Απειλεί ο Τολεμές με σουτ το οποίο είναι άστοχο με τον Γάλλο όμως να έχει συλληφθεί σε θέση οφσάιντ
52' Σουτ του Παπουλλή εκτός περιοχής το οποίο καταλήγει στον Κολίνας
49' Με άναμμα πυρσών υποδέχθηκαν τους ποδοσφαιριστές της ομάδας τους οι οπαδοί του Απόλλων
47' Ανέβασμα του Ζάντερ από αριστερά και παράλληλη μεταβίβαση χωρίς παραλήπτη εντός περιοχής
Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

Τέλος πρώτου ημιχρόνου
40' Ο Ζοάο Πέδρο υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ και φλερτάρει με δεύτερη κίτρινη κάρτα κλωτσώντας τη μπάλα μακριά
38' Μπαλιά του Παπουλλή προς τον Άλεφ με τον Βραζιλιάνο να μη μπορεί να μπει στην πορεία της μπάλας και να απειλήσει
33' Ατομική ενέργεια του Ζοάο Πέδρο η οποία σταματά με δυνατό μαρκάρισμα από τον Τολεμές ο οποίος φλέρταρε με την κίτρινη κάρτα
31' Κίτρινη στον Ζοάο Πέδρο για δυνατό μαρκάρισμα
29' Κίνηση του Παπουλλή στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας ωστόσο θα συλληφθεί σωστά σε θέση οφσάιντ
28' Κίτρινη στον Λαμπάν (6η)
27' Πλασέ του Ακοράν από το ύψος της μικρής περιοχής με τη μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια
26' Κεφαλιά του Άλεφ με τον Μόισοφ να απομακρύνει λίγο πριν την τελική γραμμή
24' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζάντερ με τον Κολίνας να αποκρούει με υπερένταση
22' Προσπάθεια των κιτρινοπράσινων να κτυπήσουν στην αντεπίθεση ωστόσο ο Τολεμές θα προδοθεί από το κοντρόλ της μπάλας
17' Με σχηματισμό 3-5-2 και τους Τολεμές-Τρισκόφσκι στη γραμμή κρούσης αγωνίζονται οι φιλοξενούμενοι
15' Τετ-α-τετ βγαίνει ο Σαρδινέρο με τον Κολίνας ωστόσο ο Ισπανός του Απόλλων δεν μπορεί να στείλει τη μπάλα στο πλεκτό
14' Κίτρινη στον Ακοράν (3η)
13' Με απόλυτη συγκέντρωση παρακολουθεί το ντέρμπι ο προπονητής των γηπεδούχων
9' Απευθείας η εκτέλεση του φάουλ από τον Τολεμές με τη μπάλα να φεύγει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Βάλε
8' Κίτρινη στον Ζάντερ ο οποίος έπαιξε τη μπάλα με το χέρι
7' Υπό το βλέμμα του γνωστού ποδοσφαιρόφιλου... Τσιουπή διεξάγεται το ντέρμπι στη Λεμεσό
5' Ο Μάγκλιτσα κινείται στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας ωστόσο το πλασέ του δεν είναι ικανό να απειλήσει τον Κολίνας
4' Σέντρα του Ζοάο Πέδρο από τη δεξιά πτέρυγα η οποία δεν τυγχάνει εκμετάλλευσης από συμποδοσφαιριστή του
2' Δυνατό σουτ του Τρισκόφσκι το οποίο βρίσκει σε ετοιμότητα τον Βάλε
1' Έναρξη του πρώτου ημιχρόνου