«Απέδρασε» από τη Νυρεμβέργη με βαθμό η Άιντραχτ

Η γηπεδούχος ήταν καλύτερη αλλά δεν «επιβραβεύθηκε»

Μοιρασιά στη Νυρεμβέργη, στο παιχνίδι με το οποίο… άνοιξε η αυλαία του σημερινού (28/10) προγράμματος στην όγδοη αγωνιστική της Bundesliga. Εκεί όπου η ομώνυμη ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, η οποία μάλλον θα πρέπει να… κολακεύεται από το συγκεκριμένο αποτέλεσμα, βάση της εικόνας των δύο ομάδων.

Ο σύλλογος της Φρανκονίας μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, ήλεγξε τον ρυθμό και είχε τις καλύτερες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο. Με σημαντικότερη όλων το δοκάρι του Κνελ, στο 18’. Στην επανάληψη, το «σκηνικό» παρέμεινε ίδιο, με τη Νυρεμβέργη μάλιστα να βρίσκει το πολυπόθητο 1-0 από τον Ζρέλακ, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο 76’ και δύο λεπτά αργότερα στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα έδωσε με κεφαλιά το -δίκαιο- προβάδισμα στην ομάδα του!

Οι «αετοί» έδειξαν να έχουν «βραχυκυκλώσει» επιθετικά, χωρίς τον Αλέ στην βασική τους 11άδα και με τον Ρέμπιτς αποτελεσματικά κλεισμένο από την αντίπαλη άμυνα. Έλλειψη ιδεών, πολλές χαμένες μπάλες και συνέθεσαν ως επί το πλείστον την εικόνα τους. Για να έρθει ο Αλέ από τον πάγκο και να δώσει τη λύση στην Άιντραχτ σε ένα ακόμα ματς. Όταν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων , μετέτρεψε σε γκολ την πάσα του Ντα Κόστα, κάνοντας το 1-1 και φτάνοντας τα έξι τέρματα στο πρωτάθλημα…