Σαν σήμερα ο ΑΠΟΕΛ έκανε την Ευρώπη να «παραμιλά» (vid)

Το παραμύθι είχε τίτλο «το 8ο θαύμα» και οι «Γαλαζοκίτρινοι» είχαν πάρει την πρόκριση κόντρα στην Λυών για να βρεθούν στα προημιτελικά του Champions League

Εφραίμ Γεωργίου

georgioue@sppmedia.com

Το ημερολόγιο έγραφε 7 Μαρτίου 2012. Μια συμβολική μέρα για τον κάθε φίλο του ΑΠΟΕΛ, για την ίδια την ομάδα και το Κυπριακό ποδόσφαιρο. Οι «Γαλαζοκίτρινοι» έπαιζαν την τελευταία τους ζαριά στους «16» του Champions League κόντρα στην Λυών. Το 1-0 των Γάλλων απ’ την πρώτο αγώνα τους έδινε το προβάδισμα, και λίγοι πίστευαν πως θα ο ΑΠΟΕΛ θα μπορούσε να ανατρέψει το αποτέλεσμα. Κι όμως το ποδόσφαιρο είναι γεμάτο συγκινήσεις, εκπλήξεις και παραμυθένιες ιστορίας. Εκείνη την μέρα ο ΑΠΟΕΛ έγραφε τη δική του ιστορία. Το παραμύθι είχε τίτλο «το 8ο θαύμα» και οι «Γαλαζοκίτρινοι» είχαν πάρει την πρόκριση κόντρα στην Λυών για να βρεθούν στα προημιτελικά του Champions League κάνοντας την Ευρώπη να παραμιλά και να υποκλιθεί μπροστά του.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς (προπονητής τότε του ΑΠΟΕΛ), είχε επιλέξει σύστημα με δυο επιθετικούς. Ήθελε το τέρμα, ήθελε την πρόκριση και το έδειχνε με κάθε τρόπο στους παίκτες του. Η έναρξη του αγώνα δεν θα μπορούσε να ήταν καλύτερη και πιο ονειρική. Μόλις στο 9’ ο Χαραλαμπίδης έκανε μια εξαιρετική κούρσα από δεξιά έδωσε στον Μαντούκα την κατάλληλη στιγμή και αυτός με πλασέ έγραψε το 1-0.Το παιχνίδι πλέον ήταν στα ίσα και κανείς δεν μπορούσε να προβλέψει τη συνέχεια αφού η Λυών είχε 80 λεπτά μπροστά της να πετύχει κάποιο τέρμα. Στο 38’ οι Γάλλοι έχασαν την πιο μεγάλη τους ευκαιρία όταν η κεφαλιά του Έντερσον πέρασε εκατοστά έξω και η ψυχή των «Πορτοκαλί» επέστρεψε στη θέση της. Ο χρόνος κυλούσε και οι φίλοι της ομάδας πίστευαν πως ο ΑΠΟΕΛ μπορεί. Στο 77’ ο Χιώτης χρειάστηκε να δείξει τα ανακλαστικά κάτι που έπραξε μη επιτρέποντας στην Λόπες να στείλει τη Λυών στους «8».

Με το τελικό σφύριγμα των 90 λεπτών, ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση. Στα πρώτα 15 λεπτά της παράτασης οι ευκαιρίες ήταν ελάχιστες και από αυτές μια μόλις ξεχωρίζει, καθώς μετά από σέντρα των Γάλλων, ο Πάολο Ζόρζε έδιωξε με υπερένταση αλλά λανθασμένα. Για καλή του τύχη, αυτού και όλων στον ΑΠΟΕΛ, η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα απ’ το δοκάρι του Χιώτη. Στη δεύτερο ημίχρονο της παράτασης όλοι στον ΑΠΟΕΛ πάλευαν με νύχια και με δόντια για να κρατήσουν το μηδέν. Τα σουτ των Λόπες και Μπαστός δεν είχαν θετική κατάληξη. Στο 115’ οι «Γαλαζοκίτρινοι» έμειναν με 10 ποδοσφαιριστές όταν ο Μαντούκα είδε δεύτερη κίτρινη. Ούτε αυτό όμως ήταν αρκετό για να σταματήσει τον ΑΠΟΕΛ. Τελικά η ομάδα του Γιοβάνοβιτς κράτησε το μηδέν και το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Τα ψυχοφθόρα πέναλτι

Το γεγονός και μόνο πως ο ΑΠΟΕΛ αγωνιζόταν στους «16» του Champions League ήταν μια επιτυχία που δύσκολα θα επαναληφθεί. Όταν όμως στους «16» κόντρα στην Λυών, οδηγείς την πρόκριση στη ρώσικη ρουλέτα του ποδοσφαίρου, τα πέναλτι δηλαδή, τότε η πρόκριση είναι ακριβώς μπροστά σου.

Η Λυών κτυπούσε πρώτη τα πέναλτι και ήθελε να αποφύγει τον αποκλεισμό σοκ. Ο Σέλστρεμ ανέλαβε την πρώτη εκτέλεση και έγραψε το 1-0. Η απάντηση του ΑΠΟΕΛ ήρθε απ’ τον Αΐλτον ο οποίος νίκησε τον Γιορίς για το 1-1. Το δεύτερο πέναλτι των Γάλλων ήταν ένα απ’ τα πιο τυχερά. Ο Λόπες ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, από εκεί στην πλάτη του Χιώτη και στα δίχτυα. Ήταν τραγικό να μπει ένα τέτοιο πέναλτι. Ο Νούνο Μοράις κράτησε την ψυχραιμία και έγραψε το 2-2. Τρίτος στην βούλα για την Λυών ο Γκομίς, ο οποίος νίκησε τον Χιώτη για το 3-2. Η μπάλα ζύγιζε πολλά κιλά με τον Νεκτάριο Αλεξάνδρου να εκτελεί το τρίτο πέναλτι του ΑΠΟΕΛ και να γράφει το 3-3. Στην συνέχεια η ιστορία έμελλε να γράψει Διονύσης Χιώτης με χρυσά γράμματα. Το τέταρτο πέναλτι της Λυών ανέλαβε ο Λακαζέτ, η κατάληξη όμως ήταν ο Χιώτης να πει το όχι, με τον Τρισκόφσκι να δίνει προβάδισμα στους «Γαλαζοκίτρινους» με 4-3. Τελευταίο πέναλτι για την Λυών, η οποίο έπρεπε να σκοράρει για να μείνει ζωντανή στο παιχνίδι, το εκτέλεσε ο Μπάστος. Για ακόμη μια φορά όμως ο Χιώτης έπεσε σωστά και το έβγαλε. Το τι έγινε στο ΓΣΠ το επόμενο δευτερόλεπτο δύσκολα περιγράφετε με λόγια. Όλοι έγιναν κουβάρι, η νύχτα έγινε μέρα. Κανείς δεν το πίστευε όμως ο ΑΠΟΕΛ ήταν στους «8» του Champions League.