Ρεάλ Μαδρίτης-ΑΠΟΕΛ 3-0: Το θαύμα ήταν αδύνατο να γίνει

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στην ενημέρωση για τις κυπριακές ομάδες στην Ευρώπη

Ο ΑΠΟΕΛ πάλεψε και έδωσε πολλές δυνάμεις αλλά δεν κατάφερε τελικά να κάνει κάποιο θαύμα και να αποφύγει την ήττα από την Ρεάλ. Η ομάδα του Ζινετίν Ζιντάν έχοντας διαρκώς τον έλεγχο του αγώνα κατάφερε να επικρατήσει με 3-0 με δύο γκολ του Ρονάλντο και ένα του Ράμος. Ο Εμπεσίλιο ήταν από τους παίκτες των πρωταθλητών μας που ξεχώρισαν.

Πίσω από μια αντεπίθεση

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε ακριβώς όπως το περιμέναμε με την Ρεάλ να μπαίνει από το πρώτο δευτερόλεπτο δυνατά και να ψάχνει το γκολ. Ο ΑΠΟΕΛ είχε καλά κλειστούς τους διαδρόμους του ενώ ο Δώνης έστησε πολύ σωστά την ομάδα του. Μάλιστα οι πρωταθλητές μας ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι όταν στο 10’ ο Λάγο έκανε ένα μακρινό σουτ και ανάγκασε τον Νάβας να διώξει δύσκολα σε κόρνερ. Στο 12’ ο ΑΠΟΕΛ απείλησε ξανά όταν ο Λάγο έκανε επέλαση από αριστερά και έδωσε στον Εμπεσίλιο, αυτός πέρασε ένα ποδοσφαιριστή και έκανε σουτ που όμως ήταν αδύναμο και κατέληξε στην αγκαλιά του Νάβας. Στην αντεπίθεση αυτής της φάσης η Ρεάλ σκόραρε όταν ο Μπέιλ έβγαλε συρτή παράλληλη προς την εστία μπαλιά με την μπάλα να περνά από τον Βούρο και τον Ρουέδα και να καταλήγει στον Ρονάλτνο στο δεύτερο δοκάρι που με πλασέ έκανε το 1-0. Η «Γκαλάκτικος» συνέχισαν να πιέζουν και να έχουν την κατοχή της μπάλας όμως δεν μπορούσαν να κάνουν φάσεις αφού ο ΑΠΟΕΛ αμυνόταν εξαιρετικά. Η τελευταία φάση του ημιχρόνου ήταν στο 34’ σε παρόμοια φάση με αυτή το γκολ ωστόσο η προβολή του Ρονάλντο αυτή την φορά έφυγε λίγο έξω. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-0 και τον ΑΠΟΕΛ να στέκεται εξαιρετικά.

Τελείωσε νωρίς

Στο β’ ημίχρονο ο στόχος του ΑΠΟΕΛ ήταν να κρατήσει και να προσπαθήσει σιγά σιγά να γίνει απειλητικός. Ωστόσο ο διαιτητής με την απόφασή του να δώσει πέναλτι στο 51’ σκότωσε νωρίς το παιχνίδι αφού σε απομάκρυνση του Λάγο με τον ώμο ο ρεφ έδωσε πέναλτι και ο Ρονάλντο έκανε το 2-0. Η Ρεάλ συνέχισε να πιέζει και στο 54’ ζήτησε νέο πέναλτι σε πτώση του Ρονάλντο ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Βάτερμαν απέκρουσε σωτήρια σουτ του Ίσκο μέσα από την περιοχή. Στο 61’ ο Ράμος πέτυχε ένα όμορφο γκολ όταν έγινε σέντρα στην περιοχή με τον Μπέιλ να κάνει κεφαλιά που κτύπησε στον Λάγο και κατέληξε στον Ράμος που με ανάποδο ψαλίδι έκανε το 3-0. Η Ρεάλ Μαδρίτης παρά το 3-0 δεν έριχνε ρυθμούς και προσπαθούσε για να πετύχει και άλλο γκολ ωστόσο έβρισκε κλειστούς διαδρόμους. Στο 75’ ο ΑΠΟΕΛ έχασε καλή ευκαιρία όταν ο Αλωνεύτης μπήκε στην περιοχή με τον Ντε Καμάργκο να κάνει σουτ και την μπάλα να φεύγει λίγο έξω. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν είδαμε κάτι άλλο ουσιαστικό με την Ρεάλ να δείχνει ότι ξεπέρασε την μίνι κρίση και τον ΑΠΟΕΛ να φεύγει με ψηλά το κεφάλι από το Σαντιάγκο Μπερναμπέου

Σκόρερς: 12', 51'Ρονάλντο, 61' Ράμος

Κίτρινες: 52' Καρβαχάλ / 53' Σαλάι, 63' Εμπεσίλιο, 90' Φαρίας