Πάφος - ΑΠΟΕΛ 2-3: Λυτρωτής ο Σόουζα στο φινάλε

Τεράστιο διπλό για τον ΑΠΟΕΛ στο φινάλε

Ματσάρα στο Στέλιος Κυριακίδης με τον ΑΠΟΕΛ να κερδίζει την Πάφο με 2-3 στο φινάλε. Οι «Γαλαζοκίτρινοι» βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 0-2 με τέρματα των Ζαχίντ και Ντελατόρε, ενώ η Πάφος έφθασε στην ισοφάριση με δυο τέρματα του Μπεριγκό. Μάλιστα από το 83΄ ο ΑΠΟΕΛ έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές ένεκα τραυματισμού του Λάγο. Στο 93’ όμως ο Σόουζα έδωσε τη λύση από κοντά μετά από λάθος της άμυνας της Πάφου.

Α’ ημίχρονο

Πιο δυνατά μπήκε ο ΑΠΟΕΛ στο παιχνίδι. Μόλις στο 6’ ο Ζαχίντ εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Ντελατόρε έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ζαχίντ εκτέλεσε νέο φάουλ, με τον Νσούε να μην μπορεί να πιάσει την κεφαλιά. Στο 13’ ο Σάλαϊ πάτησε περιοχή μετά από πάσα του Ντελατόρε, έκανε και το σουτ με τη μπάλα να φεύγει έξω. Στο 18’ ο Μπεριγκό εκμεταλλεύτηκε μια αδράνεια στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ, έκανε το δυνατό σουτ, με τον Πέρεθ να σώζει όμως. Έξι λεπτά αργότερα ο Ντελατόρε βρέθηκε σε τετ α τετ με τον Κόπριβετς, με τον πορτιέρο της Πάφου να του λέει όχι, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Μπεριγκό βρέθηκε απέναντι από τον Πέρεθ, με τον Ισπανό να σώζει την εστία του. Στο 26’ ο Εμπεσίλιο έδωσε μαγική πάσα στον Ντελατόρε, αυτός με μια έκανε το δυνατό σουτ, όμως και πάλι ο Κόπριβετς είπε όχι. Στο 31’ ο ΑΠΟΕΛ έλυσε τον γόρδιο δεσμό όταν ο Σόουζα έδωσε την πάσα στον Εμπεσίλιο, αυτός υπέροχα μοίρασε στον Ζαχίντ και με μια ο τελευταίος νίκησε τον Κόπριβετς για το 0-1. Δέκα λεπτά αργότερα και μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Ζαχίντ, ο Μερκής έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε ψηλά έξω από την εστία της Πάφου.

Β΄ ημίχρονο

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το δεύτερο μέρος για τον ΑΠΟΕΛ. Στο 48’ ο Ζαχίντ έστειλε μια συστημένη μπαλιά, με τον Ντελατόρε να κάνει τη κεφαλιά και να γράφει το 0-2. Στο 51’ ο Φυλακτού δοκίμασε το πόδι του από μακριά με τη μπάλα όμως να φεύγει ψηλά έξω απ’ την εστία. Δέκα λεπτά αργότερα οι παίκτες της Πάφου έφθασαν στο γκολ που έψαχναν, όταν ο Σικόρσκι έδωσε στον Μπεριγκό και αυτός νίκησε τον Πέρεθ. Στο 72’ και στο 74’ ο Ποτέ έχασε δυο μεγάλες ευκαιρίες για να δώσε εκ νέου προβάδισμα δυο τερμάτων στον ΑΠΟΕΛ. Στο 79’ όμως ήρθαν νέα δεδομένα με τον Μπεριγκό να πλασάρει εξαιρετικά τον Πέρεθ και να γράφει το 2-2. Μάλιστα ο ΑΠΟΕΛ έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές από το 83’ καθώς ο Λάγο τραυματίστηκε και δεν μπόρεσε να συνεχίσει. Στο 85’ ο Εμπεσίλιο δοκίμασε το πόδι του όμως ο Κόπριβετς ήταν έτοιμος. Την ίδια κατάληξη είχε το νέο σουτ του Ολλανδού στο 91’. Όμως στο 93’ μετά από λάθος της άμυνας της Πάφου, ο Σόουζα βρέθηκε μόνος απέναντι στον Κόπριβετς και πλάσαρε σωστά για 2-3.

Πάφος (Πρέσλι): Κόπριβετς, Γκουλόν, Ταραβέλ, Γιάνζα, Κομπανί, Φυλακτού, Μοστέφα, Μπρουλς (83' Σταύρου), Ρόκουλιτς (45' Πογιέ), Σικόρσκι (66' Ντεούλ), Μπεριγκό

ΑΠΟΕΛ (Δώνης): Πέρεθ, Νσούε, Μερκής, Πολιάκοφ, Ιωάννου (65' Λάγο), Μοράις, Σόουζα, Εμπεσίλιο, Ζαχίντ, Σάλαϊ (75' Ορ), Ντελατόρε (70' Ποτέ)

Σκόρερς: Μπεριγκό / Ζαχίντ, Ντελατόρε, Σόουζα

Κίτρινες Κάρτες: Φυλακτού, Μπεριγκό / Εμπεσίλιο, Ορ

Κόκκινες Κάρτες: - / -