Ντόρτμουντ-Χάρτα 2-0: Νίκη Ομπαμεγιάνγκ και Σαχίν (vids)

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ νίκησε με 2-0 την Χέρτα στο «Βεστφάλεν» για την 2η αγωνιστική της Μπουντεσλίγα

Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στη φετινή Bundesliga έκανε η Μπορούσια Ντόρτμουντ, που επικράτησε εύκολα με σκορ 2-0 της Χέρτα Βερολίνου στο «Signal Iduna Park». Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 15’ με τον Ομπαμεγιάνγκ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Σαχίν στο 57’.

Η Ντόρτμουντ ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο, αφού εκτός από το γκολ του Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ (15’), ο οποίος σκόραρε σε δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, δημιούργησε κι άλλες σημαντικές ευκαιρίες, μην αφήνοντας στην αντίπαλό της πολλά περιθώρια για να κάνει παιχνίδι. Η Χέρτα περιορίστηκε σε καθαρά παθητικό ρόλο, κάτι που φαίνεται και από τα ποσοστά κατοχής της μπάλας, τα οποία ήταν 71%-29%.

Μοναδικό μελανό σημείο ήταν ο τραυματισμός του Σωκράτη Παπασταθόπουλου, ο οποίος αποχώρησε στο 40ο λεπτό με συμπτώματα διάσεισης και μένει να φανεί αν το χτύπημα είναι σοβαρό, κυρίως λόγω των προσεχών αγώνων της εθνικής ομάδας για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Ο διεθνής αμυντικός, που φορούσε σήμερα το περιβραχιόνιο του αρχηγού θα χάσει, ούτως ή άλλως, το παιχνίδι με την Εσθονία (31/8) λόγω τιμωρίας, ωστόσο, υπάρχει και αυτό με το Βέλγιο (3/9).

Οι Βεστφαλοί ξεκίνησαν με την ίδια διάθεση και στο δεύτερο ημίχρονο και πέτυχαν δεύτερο τέρμα στο 57’ με τον Νούρι Σαχίν. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Τούρκου μέσου σε αγώνα πρωταθλήματος μετά από 925 μέρες και συγκεκριμένα από τις 13 Φεβρουαρίου 2015. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, χάνοντας διπλή ευκαιρία στο 65’ με τον Λόνγκαμπ, που απέτυχε να νικήσει τον Μπούρκι, αλλά μέχρι το τέλος δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ξανά. Η Ντόρτμουντ κατέβασε ταχύτητα, αλλά δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στην τελική επικράτηση με σκορ 2-0 και να κάνει το δύο στα δύο.

Η ενδεκάδα της Ντόρτμουντ: Μπούρκι – Πίστσεκ, Παπασταθόπουλος, Μπαρτρά, Ζαγκαντού – Κάστρο, Σαχίν, Γκέτσε – Πούλισιτς, Ομπαμεγιάνγκ, Φίλιπ.

Η εξέλιξη του αγώνα:

1’ Σέντρα στο παιχνίδι.

15' ΓΚΟΛ για την Ντόρτμουντ. Ο Ομπαμεγιάνγκ βάζει σε θέση οδηγού την ομάδα του με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή.

45' Τέλος 1ου ημιχρόνου.

46' Έναρξη 2ου μέρους.

57' ΓΚΟΛ για την Ντόρτμουντ. O Σαχίν ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 2-0 με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ.

90' Τέλος του αγώνα.

ΑΠΟΕΛ: Τελευταία Ενημέρωση

ΑΠΟΕΛ: Καθαρή πράξη

Τι είχε απαντήσει ο Χάρης Φωτίου στο ενδεχόμενο εμπλοκής του Ντίνου Ιορδάνους στα διοικητικά