Ντόρτμουντ - ΑΠΟΕΛ 1-1: Κατάθεση ψυχής και παλικαρίσιος βαθμός

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στην ενημέρωση για τις κυπριακές ομάδες στην Ευρώπη

Τεράστια εμφάνιση από τον ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα του Δώνη έβαλε το καλό της Ευρωπαϊκό κουστούμι και κατάφερε να αποσπάσει βαθμό από την Ντόρτμουντ με σκορ 1-1. Οι Γερμανοί άνοιξαν το σκορ στο 29’ με τον Γκερέιρο, ενώ στο 51’ ο Ποτέ έγραψε το 1-1. Οι παίκτες του Δώνη τα έδωσαν όλα και δίκαια έφθασαν σε αυτό το τεράστιο αποτέλεσμα.

Α’ ημίχρονο

Όπως αναμενόταν η Ντόρτμουντ ξεκίνησε τον αγώνα έχοντας την κατοχή, με τον ΑΠΟΕΛ να προσπαθεί σε αντεπιθέσεις να κτυπήσει. Στο 5’ του σουτ του Γκέτσε βρήκε έτοιμο τον Πέρες, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Γκερέιρο έκανε το σουτ από αρκετά μακριά με τη μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια. Στο 8’ έγινε το λάθος από τον Μοράις, ο Ομπαμεγιάνγκ έκανε το σουτ, όμως ο Πέρες έπεσε σωστά και έδιωξε τη μπάλα. Στο 11’ μετά από μπαλιά στην περιοχή ο Πούλιστις έκανε το σουτ, και ο Πέρες για ακόμη μια φορά είπε όχι. Η μεγαλύτερη όμως ευκαιρία ήρθε στο 13’ όταν μετά από κόρνερ ο Τοπράκ έκανε τη κεφαλιά από πολύ κοντά, με τον Πέρες ενστικτωδώς να λέει όχι. Από εκεί και πέρα ο ΑΠΟΕΛ συγκεντρώθηκε περισσότερο στην άμυνα και κράτησε αρκετά καλά μακριά την Ντόρτμουντ.  Όμως στο 29’ έγινε ένας εξαιρετικός συνδυασμός από τους παίκτες της Ντόρτμουντ με τον Καγκάβα να δίνει στον Γκερέιρο που πλάσαρε σωστά τον Πέρες και έγραψε το 1-0. Στο 36’ μετά από λάθος του Βούρου ο Ομπαμεγιάνγκ έφυγε σε τετ α τετ, έκανε το λόμπα, ο Πέρες έδιωξε με υπερένταση και πριν ο Γκέτσε κάνει το σουτ, με ωραία βουτιά και γροθιές έδιωξε και πάλι ο Ισπανός. Τρία λεπτά αργότερα ένας λάθος του Ζαχίντ έβγαλε μόνο τον Ομπαμεγιάνγκ του οποίο το πλασέ δεν είχε στόχο. Ο ΑΠΟΕΛ στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλός, αν και κάποια ατομικά λάθη κόστισαν στην τελική και κάπως έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-0

Β’ ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο. Η μεγάλη όμως διαφορά ήταν πως στο 52’ ο Αλωνεύτης έκανε μια μεγάλη κούρσα, έδωσε στον Καρλάο που ήταν στην αντίπαλη περιοχή, έκανε το γύρισμα στον Ποτέ και αυτός σημείωσε το 1-1. Στο 56’ ο Καγκάβα βρήκε τον χώρο που ήθελε, έκανε το σουτ και η μπάλα έφυγε δίπλα από την εστία του Πέρες. Στο 59’ σε μια ωραία αντεπίθεση ο Σαλάι έκανε το σουτ, όμως η μπάλα έφυγε έξω. Στο 63’ και μετά από κόρνερ του Γκέτσε, ο Τοπράκ έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Ζαχίντ σταμάτησε τη μπάλα στο πάνω στη γραμμή. Στο επόμενο λεπτό ο Φιλίπ έκανε μια σέντρα σουτ, με τον Πέρες να διώχνει σε κόρνερ αν και αρχικά αιφνιδιάστηκε. Στο 78’ η Ντόρτμουντ έχασε τη μεγαλύτερη της ευκαιρία, όταν μετά από μπαλιά του Πούλισιτς ο Καγκάβα έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Πέρες. Στο 81’ ο ΑΠΟΕΛ έχασε καλή ευκαιρία με τον Ζαχίντ να κάνει το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως να μην βρίσκει στόχο, ενώ στο επόμενο λεπτό μετά από λάθος του Μπούργκι ο Σαλάι δεν δοκίμασε από μακριά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα μιας και ο Μπούργκι ήταν εκτός αλλά έκανε μπαλιά που σταμάτησε ο Παπασταθόπουλος. Στο 87’ ο Σιούρλε βρέθηκε με χώρο στο ύψος της περιοχής, έκανε το σουτ, με τη μπάλα να φεύγει μόλις έξω. Στο 93’ ο Γκέτσε εκτέλεσε ένα κόρνερ, ο Ομπαμεγιάνγκ έπιασε τη κεφαλιά από κοντά όμως η μπάλα έφυγε έξω. Τελευταία φάση ήρθε στο 94’ με το σουτ του Γκέτσε να κοντράρει και να φεύγει έξω.

Ενδεκάδες

Ντόρτμουντ (Μπος): Μπούργκι, Μπάρτρα, Γκερέιρο (72΄Σμέτσελ), Τοπράκ (86' Σιούρλε), Παπασταθόπουλος, Βάιγκλ, Γκέτσε, Καγκάβα, Φιλίπ (65' Γιαρμολένγκο), Πούλισιτς, Ομπαμεγιάνγκ

ΑΠΟΕΛ (Δώνης): Πέρες, Βούρος, Αλεξάνδρου (45' Σαλάι), Καρλάο, Μερκής, Ρουέδα, Μοράις, Βινίσιους, Ζαχίντ, Αλωνεύτης (82' Φαρίας), Ποτέ (74' Ντε Καμάργκο)

Κίτρινες:  - / Καρλάο

Κόκκινες: - / -