Νέα Σαλαμίνα - ΑΠΟΕΛ 1-4: Τεσσάρα με ανατροπή!

Άνοιξε λογαριασμό ο Σαλάι και μαζί με τα τέρματα των Ντε Καμάργκο και Ποτέ οδήγησε τον ΑΠΟΕΛ στη νίκη

Εφραίμ Γεωργίου

georgioue@sppmedia.com

Σ' ένα παιχνίδι που ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τον ΑΠΟΕΛ, οι «Γαλαζοκίτρινοι» κατάφεραν να φύγουν με τη μεγάλη νίκη με 1-4 επί της Νέας Σαλαμίνας. Μόλις στο 6’ ο Νταμάχου άνοιξε το σκορ μετά από «δώρο» του Βάτερμαν. Στο 27’ όμως ο Σαλάι έγραψε το 1-1 και ο Ντε Καμάργκο με 2 δικά του τέρματα στο 57’ και το 72’ έγραψε το 1-3. Ο Ποτέ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στο 84’ σημειώνοντας το τελικό 1-4.

Α’ ημίχρονο

Με πολύ όρεξη για ποδόσφαιρο μπήκαν οι δυο ομάδες στον αγώνα. Μόλις στο 2’ ο Λάγο έκανε το ωραίο γύρισμα στην περιοχή της Σαλαμίνας, όμως ο Ντε Καμάργκο δεν τα κατάφερε να απειλήσει. Στο επόμενο λεπτό και πάλι ο ΑΠΟΕΛ απείλησε με τον Σαλάι να δοκιμάζει το πόδι του, χωρίς όμως τύχη. Η απάντηση της Σαλαμίνα ήρθε στο 6’ του αγώνα, όταν από τραγικό λάθος του Βάτερμαν (πάσαρε ουσιαστικά στον Νταμάχου) ο ποδοσφαιριστής της Νέας Σαλαμίνας έγραψε το 1-0. Το καμπανάκι ήχησε και ο ΑΠΟΕΛ βγήκε μπροστά με στόχο να βρει το γρήγορο τέρμα. Στο 9’ ο Σαλάι έκανε το σουτ με μιας, έπειτα από μπαλιά του Ζαχίντ με την μπάλα να περνά έξω. Η ώρα περνούσε πάντως με τον ΑΠΟΕΛ να μην μπορεί να ξεκλειδώσει την άμυνα της Νέας Σαλαμίνας. Στο 24’ ο Εμπεσίλιο έδωσε στον Λάγο, αυτός μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση, έκανε το σουτ, όμως ο Βεσελόφσκι έδιωξε σε κόρνερ. Από το κόρνερ ήρθε ένα σουτ του Σαλάι που πέρασε μόλις έξω. Στο 27’ ήρθε το απίστευτο πάτημα της μπάλας από τον Ζαχίντ, ο Σαλάι έκανε το σουτ από πολύ δύσκολη γωνιά και έγραψε το 1-1. Πέντε λεπτά αργότερα ο Εμπεσίλιο έκανε το δυνατό σουτ από απόσταση και ανάγκασε τον Βεσελόφσκι σε μια δύσκολη επέμβαση. Στο 37’ αργότερα ο Σαλάι έδωσε στον Ζαχίντ, που έκανε το πλασέ, όμως η μπάλα κόντραρε και πέρασε σε κόρνερ (το οποίο πέρασε χωρίς πρόβλημα για τη Σαλαμίνα). Στο 43’ η Νέα Σαλαμίνα έκανε αισθητή την παρουσία της μετά από πολύ ώρα, όταν ο Μανογιάν έκανε την ωραία μπαλιά, ο Σανγκόι πήγε για την προβολή, όμως ο Καρλάο πρόβαλε τελευταία στιγμή να διώξει. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Β’ ημίχρονο

Με το καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου ο ΑΠΟΕΛ έχασε μια πολύ καλή ευκαιρία. Στο 47’ ο Λάγο έκανε την ωραία μπαλιά στην περιοχή, ο Ζαχίντ έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε έξω. Δυο λεπτά αργότερα η Νέα Σαλαμίνα απείλησε με τον Ρέινολντς, ο οποίος με μια ωραία ατομική ενέργεια, βρήκε τον χώρο που ήθελε, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα έφτασε στην αγκαλιά του Βάτερμαν. Στο 55’ ο Σαλάι άλλαξε ωραία τη μπάλα με τον Ζαχίντ στην περιοχή και ο πρώτος κέρδισε το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντε Καμάργκο και έγραψε το 1-2. Το τέρμα αυτό έφερε ηρεμία στην ομάδα και τα πόδια των παικτών του ΑΠΟΕΛ ήταν πιο ελαφριά. Η Νέα Σαλαμίνα από την άλλη ήταν αναγκασμένη να βγει στο προσκήνιο, όμως αυτό που έλειπε ήταν το καθαρό μυαλό. Στο 72’ ο ΑΠΟΕΛ έβαλε τέλος στα όποια όνειρα της Νέας Σαλαμίνας. Ο Ορ έκανε μια μαγική μπαλιά και βρήκε το κεφάλι του Ντε Καμάργκο, ο οποίος έγραψε το 1-3. Στο 84’ η Νέα Σαλαμίνα απείλησε με τον Γκράσι, του οποίου όμως η κεφαλιά έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Η απάντηση του ΑΠΟΕΛ ήταν άμεση και μάλιστα με τέρμα. Στο 85’ ο Μοράις έδωσε μια όμορφη κάθετη πάσα στον Ποτέ, ο οποίος έκανε μια ωραία κίνηση και βρήκε το χώρο που ήθελε για το δυνατό πλασέ, το οποίο κατέληξε στα δίχτυα.

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Βοσκανιάν, Καρό, Μακρίεφ, Σανγκόι, Νταμάχου, Μανογιάν, Γκράσι, Πόλιανετς, Μπριτζίτο, Μιντίκκης

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Λάγο, Βούρο, Ρουέδα, Καρλάο, Μοράις, Φαρίας, Εμπεσίλιο, Ζαχίντ, Σαλάι, Ντε Καμάργκο