Νέα Σαλαμίνα-ΑΠΟΕΛ 0-3: «Καθάρισε» με τους Βραζιλιάνους (vid)

Με το ενάμισι πόδι στην επόμενη φάση οι «γαλαζοκίτρινοι»

Σάββας Λαζανιάς

lazaniass@sppmedia.com

Την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου εξασφάλισε ουσιαστικά από το πρώτο κιόλας παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» επικράτησαν με 3-0 της Νέας Σαλαμίνας στο «Αμμόχωστος» και μετέτρεψαν σε τυπικής διαδικασίας τον επαναληπτικό που θα γίνει σε μια βδομάδα στη Λευκωσία.

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και «καθάρισε» τη νίκη και την πρόκριση με συνοπτικές διαδικασίες. Η Νέα Σαλαμίνα δημιούργησε 4-5 ξεκάθαρες ευκαιρίες όμως δεν κατάφερε τις αξιοποιήσει.

Για την ομάδα της Λευκωσίας σκόραραν οι Ντε Καμάργκο (2) και Ντελατόρε. Ο ΑΠΟΕΛ έφτασε τις 20 συνεχόμενες νίκες απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα σε όλες τις διοργανώσεις. Σόουζα και Εμπεσίλιο συμπλήρωσαν απαγορευμένο αριθμό καρτών και δεν έχουν δικαίωμα στον επαναληπτικό.

Οι ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων αγωνίστηκαν με μαύρα περιβραχιόνια εις μνήμη του Κωστάκη Κουτσοκούμνη ενώ πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε μονόλεπτη σιγή.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και έψαξε ένα γρήγορο γκολ, πιέζοντας αρκετά ψηλά τους «ερυθρόλευκους». Η ομάδα της Λευκωσίας ευτύχησε να σκοράρει στην πρώτη της αξιόλογη επιθετική προσπάθεια στο παιχνίδι. Ο Ντελατόρε νίκησε το Βεσελόφσκι με ένα ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής, βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Οι «γαλαζοκίτρινοι» απείλησαν ξανά στο 13’ με μια κεφαλιά του Πολιάκοφ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ την οποία μπλόκαρε ο Βεσελόφσκι.

Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο μετά το 13ο λεπτό και ανέβασαν στροφές, προσπαθώντας να απαντήσουν στο γρήγορο γκολ που δέχτηκαν. Στο 14’ η Νέα Σαλαμίνα έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση. Ο Ελουντού σούταρε από το ύψος της περιοχής όμως η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γκουντίνιο. Τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής έπιασε ένα διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή με τη μπάλα να φεύγει δίπλα από την εστία του Γκουντίνιο.

Η ομάδα της Λευκωσίας πέτυχε και δεύτερο στο 23ο λεπτό μετά από μια ωραία επιθετική προσπάθεια. Ο Ορ βρήκε όμορφα τον Αλωνεύτη ο οποίος έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Ντε Καμάργκο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από κοντά.

Η πιο μεγάλη ευκαιρία της Σαλαμίνας στο πρώτο ημίχρονο καταγράφηκε στο 32ο λεπτό. Ο Μακρίεφ έπιασε μια ωραία κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ελουντού όμως η μπάλα σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Γκουντίνιο. Στο 39ο λεπτό ο Πόλιανετς έπιασε ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή όμως η κήπερ ήταν σε ετοιμότητα και απόκρουσε τη μπάλα ασταθώς. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη φάση στο πρώτο ημίχρονο.

Το ίδιο σκηνικό είχαμε και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, με τον ΑΠΟΕΛ να μπαίνει πάρα πολύ δυνατά και να ψάχνει το γκολ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 3-0 στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Αλωνεύτης έκανε μια καλοζυγισμένη σέντρα από τα αριστερά και ο Ντε Καμάργκο έβαλε το πόδι και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κοντινή προβολή, πετυχαίνοντας το δεύτερο του προσωπικό γκολ στο παιχνίδι.

Στο 56ο λεπτό ο Βραζιλιάνος έφτασε μια ανάσα από το χατ-τρικ όμως τα δυο τελειώματα που επιχείρησε σταμάτησαν στο οριζόντιο δοκάρι του Βεσελόφσκι.

Στο 81ο λεπτό ο Ντε Καμάργκο προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Βεσελόφσκι όμως το τέλειωμα του δεν ήταν καθόλου καλό. Το 3-0 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα, ένα σκορ που δίνει στον ΑΠΟΕΛ τεράστιο προβάδισμα για πρόκριση στα ημιτελικά.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Όποιο σχέδιο-πλάνο κι αν είχε ο Σάββας Πουρσαϊτίδης πριν την έναρξη του αγώνα πήγε στράφι μετά το γρήγορο γκολ του ΑΠΟΕΛ. Ο Ελλαδίτης τεχνικός παρέταξε την ομάδα του με σχηματισμό 4-2-3-1. Η Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να παίξει ορθόδοξο ποδόσφαιρο, κάνοντας αρκετές επιθέσεις από τα πλάγια. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μια αρκετά καλή παρουσία στο πρώτο 45λεπτο όμως στην επανάληψη σήκωσαν λευκή πετσέτα, ειδικά μετά το 3-0.

ΑΠΟΕΛ: Ο Γιώργος Δώνης προχώρησε σε εκτεταμένο rotation αλλάζοντας κατά 9/11 την ενδεκάδα του σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι με την Ομόνοια. Ο Ελλαδίτης παρέταξε τον ΑΠΟΕΛ με σχηματισμό 4-4-2, τοποθετώντας τον Τόμι Ορ στη μεσαία γραμμή λίγο πιο μπροστά από τον Σόοουζα. Οι «γαλαζοκίτρινοι» έκαναν το γνωστό τους παιχνίδι, πιέζοντας ψηλά από τα πρώτα λεπτά. Το έργο τους απλοποιήθηκε μετά το γρήγορο γκολ που πέτυχαν και στη συνέχεια έκαναν σωστή διαχείριση.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Νέα Σαλαμίνα: Μετά από ένα παιχνίδι που έληξε 3-0 δύσκολα μπορείς να επιλέξεις ένα διακριθέντα από την ομάδα των ηττημένων. Ο Ελουντού είχε μια σχετικά καλή παρουσία ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Ο ακραίος επιθετικός της Νέας Σαλαμίνας ήταν ιδιαίτερα κινητικός και άφησε εκτεθειμένο τον Πολιάκοφ σε δυο περιπτώσεις. Αυτός ήταν ο βασικός λόγος που ο Γιώργος Δώνης άλλαξε τη θέση του Λευκορώσου στο 20ο λεπτό, περνώντας στο αριστερό άκρο τον Ιωάννου και τον Πολιάκοφ στα στόπερ.

ΑΠΟΕΛ: Αλωνεύτης και Ντε Καμάργκο ήταν οι πολυτιμότεροι παίκτες του ΑΠΟΕΛ στο σημερινό παιχνίδι. Ο πρώτος μοίρασε δυο ασίστ τις οποίες έκανε γκολ ο δεύτερος. Ο Βραζιλιάνος έψαξε με μανία το χατ-τρικ όμως δεν κατάφερε να το πετύχει. Βρήκε δυο δοκάρια μέσα σε 10 δευτερόλεπτα ενώ έχασε και άλλες 1-2 αξιόλογες ευκαιρίες. Αρκετά καλή παρουσία είχαν επίσης οι Ντελατόρε και Τόμι Ορ. Ο Αυστραλός αγωνίστηκε σε μια άγνωστη θέση (οκταροδεκάρι) για αυτόν όμως τα πήγε αρκετά καλά.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Νέα Σαλαμίνα: Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσίασαν αρκετές αμυντικές αδυναμίες τις οποίες εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Γιώργου Δώνη. Οι μεσοεπιθετικοί της Νέας Σαλαμίνας είχαν πολύ αργές επιστροφές που είχε σαν αποτέλεσμα να επιτίθενται με αριθμητική υπεροχή οι «γαλαζοκίτρινοι».

ΑΠΟΕΛ: Η αμυντική λειτουργία των «γαλαζοκιτρίνων» στο πρώτο 45λεπτο ήταν κάκιστη. Η Νέα Σαλαμίνα δημιούργησε 3-4 ξεκάθαρες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο. Ο πιο αδύναμος κρίκος της άμυνας του ΑΠΟΕΛ ήταν ο Πολιάκοφ ο οποίος χρησιμοποιήθηκε σε τρεις διαφορετικές θέσεις (αριστερό μπακ, στόπερ, αμυντικό χαφ) από τον Γιώργο Δώνη.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Η διαιτησία του Νικόλα Νεοκλέους και των βοηθών του ήταν αρκετά καλή. Ουσιαστικά πέρασε απαρατήρητο το διαιτητικό τρίο. Τους βοήθησε βέβαια και το παιχνίδι καθώς δεν υπήρξαν δύσκολες φάσεις.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΑΠΟΕΛ 0-3

ΓΚΟΛ: 8’ Ντελατόρε, 23’ και 53’ Ντε Καμάργκο

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Βεσελόφσκι, Μιντίκκης, Καρώ (63’ Τιάγκο), Νταμάχου, Σεργίου, Κορέια, Παπαδόπουλος, Νουρ, Ελουντού (70’ Σιαθάς), Πόλιανετς, Μακρίεφ (77’ Κυπριανού).

ΑΠΟΕΛ (Γιώργος Δώνης): Γκουτίνιο, Ντε Καμάργκο, Όρ, Αντωνίου, Πολιάκοφ (61’ Εμπεσίλιο), Βούρος, Μακρής, Ιωάννου, Αλωνεύτης, Ντελατόρε (65’ Σάλαϊ), Σόουζα (46’ Μερκής).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Σόουζα, Πολιάκοφ, Εμπεσίλιο

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νικόλας Νεοκλέους

ΒΟΗΘΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαζάρου – Μιχαηλίδης

ΓΗΠΕΔΟ: «Αμμόχωστος»