Φλόρα-ΑΠΟΕΛ 2-0: Νέα ήττα και μεγάλος προβληματισμός! (vid)

Οι «γαλαζοκίτρινοι» έδειξαν μια υπερβολική και αδικαιολόγητη χαλαρότητα

Ο ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε με 2-0 από τη Φλόρα Ταλίν στην Εσθονία, στο 200ο του ευρωπαϊκό παιχνίδι και σε συνδυασμό με το 5-0 του πρώτου αγώνα πήρε την πρόκριση για τον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Αυτή είναι η δεύτερη ήττα των «γαλαζοκιτρίνων» σε ισάρυθμα εκτός έδρας ευρωπαϊκά παιχνίδια.

Η σημερινή ήττα και πολύ περισσότερο η εμφάνιση πρέπει να λειτουργήσει σαν ένα «καμπανάκι» κινδύνου ενόψει του αγώνα με τη Χάποελ Μπερ Σεβά, ανεξάρτητα από το γεγονός ότι η πρόκριση είχε κριθεί από το πρώτο ματς. Οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ ήταν πάρα πολύ επιπόλαιοι στο σημερινό παιχνίδι και έδειξαν μια υπερβολική και αδικαιολόγητη χαλαρότητα, δίνοντας την ευκαιρία στους Εσθονούς να πανηγυρίσουν μια ιστορική νίκη.

Το επίσημο τους ντεμπούτο με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ πραγματοποίησαν οι Γκέντσογλου και Ρέζα, οι οποίοι πέρασαν αλλαγή στο παιχνίδι.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Οι δυο ομάδες μπήκαν κάπως νωθρά στον αγωνιστικό χώρο. Το τέμπο του αγώνα στο πρώτο 10λεπτο ήταν πάρα πολύ αργό. Η πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 13ο λεπτό. Ο Ντεαλατόρε έπιασε ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή όμως ο Τούμ ήταν σε ετοιμότητα και απόκρουσε τη μπάλα ασταθώς. Οι «γαλαζοκίτρινοι» απείλησαν ξανά στο 19’ με ένα πλασέ του Ζαχίντ το οποίο απόκρουσε ο τερματοφύλακας της Φλόρα.

Στο τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου οι Εσθονοί ανέβασαν ταχύτητα και κατάφεραν να εκμεταλλευτούν με τον καλύτερο τρόπο δυο αδράνειες που υπήρξαν στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ. Αρχικά, στο 32ο λεπτό ο Καμς νίκησε τον Βάτερμαν με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή. Εφτά λεπτά αργότερα ο Πουμ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0 με ένα όμορφο πλασέ. Στα εναπομείναντα λεπτά του ημιχρόνου οι «γαλαζοκίτρινοι» προσπάθησαν να πετύχουν κάποιο γκολ χωρίς ωστόσο να τα καταφέρουν.

Ο Μπρούνο Μπαλταζάρ προχώρησε σε δυο αλλαγές με την έναρξη του δευτέρου μέρους, χωρίς ωστόσο να αλλάξει δραματικά η αγωνιστική εικόνα του ΑΠΟΕΛ. Στο 52ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι έπειτα από μια εξαιρετική ενέργεια του Ρέζα. Ο Μοράις ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι όμως νικήθηκε από τον Τουμ, ο οποίος κατάφερε να αποκρούσει έχοντας για σύμμαχο το δοκάρι.

Έπρεπε να περάσουν 23 ολόκληρα λεπτά για να απειλήσει ξανά ο ΑΠΟΕΛ. Στο 75’ ο Ντελατόρε βρέθηκε απέναντι από τον Τουμ όμως νικήθηκε για άλλη μια φορά από τον τερματοφύλακα της Φλόρα, ο οποίος απόκρουσε ασταθώς το σουτ του Βραζιλιάνου. Ο ΑΠΟΕΛ έψαξε το γκολ στα εναπομείναντα λεπτά χωρίς να καταφέρει να πετύχει κάτι καλό. Το 2-0 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

ΑΠΟΕΛ: Ο Μπρούνο Μπαλταζάρ δεν προχώρησε σε rotation. Προτίμησε να παρατάξει σχεδόν την ίδια ενδεκάδα που χρησιμοποίησε και στο πρώτο παιχνίδι. Ο προπονητής και οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ προσέγγισαν το ματς λε και ήταν φιλικό προετοιμασίας και στο τέλος το πλήρωσαν με την ήττα.

ΦΛΟΡΑ ΤΑΛΙΝ: Οι Εσθονοί έπαιξαν ελεύθερα και χωρίς το παραμικρό άγχος και κατάφεραν να εκθέσουν την αμυντική συμπεριφορά του ΑΠΟΕΛ σε αρκετές περιπτώσεις.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΠΟΕΛ: Σχεδόν οι πλείστοι παίκτες του ΑΠΟΕΛ προβλημάτισαν με την παρουσία τους. Πολύ καλά στοιχεία έδειξε ο Ρέζα, ο οποίος αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο.

ΦΛΟΡΑ ΤΑΛΙΝ: Πουμ και Μπεγλαρισβίλι δημιούργησαν πάρα πολλά προβλήματα στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ με τις ενέργειες τους. Εξαιρετική παρουσία είχε και ο κήπερ της Φλόρα, Τουμ.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΑΠΟΕΛ: Ο Μούσα Αλ Τάμαρι ήταν μακράν ο χειρότερος παίκτης του ΑΠΟΕΛ στο σημερινό παιχνίδι. Ο Ιορδανός δεν έκανε σχεδόν τίποτα σωστό στο γήπεδο.