Ερμής - ΑΠΟΕΛ 0-4: Άνετο διπλό με τεσσάρα!

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Ένας μέτριος ΑΠΟΕΛ στο πρώτο ημίχρονο και ένας πολύ καλός ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο κατάφερε να φύγει από το ΓΣΖ με το διπλό και ευρεία νίκη με 0-4 επί του Ερμή. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη είχε σε όλο το παιχνίδι την υπεροχή και κατάφερε να σκοράρει τέσσερις φορές.

Α’ ημίχρονο

Μουδιασμένα ξεκίνησε το παιχνίδι από τις δυο ομάδες. Παιχνίδι του κέντρου με τον ΑΠΟΕΛ να προσπαθεί να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η πρώτη ευκαιρία στον αγώνα ήρθε στο 8’ όταν μετά από μια μαγική μπαλιά ο Αλωνεύτης βρέθηκε στην περιοχή, έκανε το δυνατό σουτ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Παναγή. Από εκεί και πέρα ο ΑΠΟΕΛ είχε τον έλεγχο του αγώνα αλλά δεν μπορούσε να βρει εύκολα το δρόμο προς την περιοχή. Χαρακτηριστικό πως η επόμενη φάση που καταγράφηκε ήταν στο 25’ όταν μετά από μπαλιά του Αλωνεύτη ο Εμπεσίλιο έπιασε την καρφωτή κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Στο 33’ μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Αλωνεύτης, ο Ποτέ κατέβασε στον Ρουέδα που σκόραρε, όμως ο Αφρικανός σωστά υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ, και έτσι το τέρμα δεν μέτρησε. Στο 39’ όμως του αγώνα ο Ποτέ δεν λάθεψε και έγραψε το 0-1 από κοντά. Όλα ξεκίνησαν από ένα φάουλ που εκτέλεσε ο Αλωνεύτης, με τον Ψάλτη να μην διώχνει σωστά και από κοντά ο Ποτέ είπε ευχαριστώ και σκόραρε. Μάλιστα στο 41’ ο ΑΠΟΕΛ θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματα του, όταν ο Λάγο έκανε μια εξαιρετική μπαλιά στην περιοχή, ο Μερκής έπιασε την καρφωτή κεφαλιά, όμως ο Παναγή είπε όχι.

Β’ ημίχρονο

Ο Ερμής θέλησε να μπει πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο ώστε να βρει το τέρμα της ισοφάρισης. Βέβαια αυτό είχε ως συνέπεια τη δημιουργία χώρων για τον ΑΠΟΕΛ. Στο 52’ ο Ρουέδα έδωσε μπαλιά προς τον Αντωνίου, αυτός στην περιοχή έκανε το γύρισμα για τον Αλωνεύτη, Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μοράις έφυγε σε αντεπίθεση, ο νεαρός Παναγή βγήκε πρώτος στη μπάλα, την έχασε και έπειτα τράβηξε τα πόδια του Μοράις, με τον Νεοφύτου να λέει πως δεν υπήρχε κάτι. Ήταν μια λάθος απόφαση καθώς όχι μόνο θα έπρεπε να υποδείξει το πέναλτι αλλά ο νεαρός θα έπρεπε να τιμωρηθεί με κόκκινη κάρτα, μιας και δεν είχε πρόθεση για μπάλα. Στο 62’ ο Αλωνεύτης εκτέλεσε ένα φάουλ από πολύ καλή θέση, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Πέντε λεπτά αργότερα ο ΑΠΟΕΛ έφυγε σε αντεπίθεση, όμως ο Παναγή πρόλαβε τον Αλωνεύτη. Στο 81’ ο Ορ έφυγε στην αντεπίθεση πρόλαβε τον Παναγή στην έξοδο με πλασέ, όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω. Στο επόμενο λεπτό ο Ντε Καμάργκο έφυγε μόνος σε τετ α τετ, έδωσε τη πάσα όμως ο Ιμερέκοφ πρόλαβε τον Μπερτόλιο. Στο 83’ ο Μπερτόλιο έφυγε σε τετ α τετ, πέρασε τον Παναγή όμως έχασε το κοντρόλ πριν κάνει το σουτ. Το 0-3 όμως ήρθε στο 88’ όταν ο Λάγο βρέθηκε μόνος στην περιοχή τόσο απλά έκανε το 0-3. Ένα λεπτό αργότερα ο Μοράις έκανε το πλασέ, ο Παναγή έσωσε όμως ο Αντωνίου πήρε το ριμπάουντ και με το κεφάλι έγραψε το τελικό 0-4.

Ενδεκάδες

Ερμής (Μιλόγεβιτς): Παναγή, Ψάλτης, Ιμερέγκοφ, Χριστοφή (70' Αριστοτέλους), Ζακάρια, Ταραλίδης, Μαρτίνιουκ, Κωνσταντίνου (59' Σανδραβέλης), Πατσέκο, Τσίνα, Αλεξίου (45' Τσούμου)

ΑΠΟΕΛ (Δώνης): Παρασκευάς, Λάγο, Αντωνίου, Ρούεδα, Καρλάο, Μερκής, Μοράις, Βινίσιους, Εμπεσίλιο (77' Μπερτόλιο), Αλωνεύτης (71' Ορ), Ποτέ (71' Ντε Καμάργκο)

Σκόρερς: - / Ποτέ, Αλωνεύτης, Λάγο, Αντωνίου

Κίτρινες Κάρτες: Τσίνα (3η), Ταραλίδης, Ιμερέκοφ (3η) / Μοράις (3η)

Κόκκινες Κάρτες: - / -