Δόξα – ΑΠΟΕΛ 0-3: Καθάρισε σε 13 λεπτά (vid)

Στην επόμενη φάση οι γαλαζοκίτρινοι

Δίκαιη πρόκριση για το ΑΠΟΕΛ απέναντι στην Δόξα με μια πολύ εμφάνιση. Οι «γαλαζοκίτρινοι» μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και πέτυχαν δυο τέρματα με τον Μπάλογκ και τον Αλωνεύτη στο 11ο και 13ο λεπτό αντίστοιχα. Η Δόξα δεν κατάφερε να ακολουθήσει το τέμπο του ΑΠΟΕΛ και αποχώρησε από την αναμέτρηση. Πρόσωπο του αγώνα ο Μπάλογκ που πέτυχε δυο τέρματα.

Α΄ ημίχρονο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματα τους στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης. Το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πετύχει δυο τέρματα σε τρία λεπτά και κάπου εκεί δυσκόλεψε το έργο της Δόξας. Αρχικά ο Εφραίμ έκανε το γύρισμα στην περιοχή με τον Μπάλογκ να βάζει την προβολή από κοντά και να κάνει το 0-1. Από εκεί και πέρα το ΑΠΟΕΛ κατάφερε στην ακριβώς επόμενη φάση που βρήκε κατάφερε διπλασιάσει τα τέρματα του με τον Αλωνεύτη. Ο Ζαχίντ γύρισε πολύ όμορφα μέσα στην περιοχή δίνοντας την μπάλα στον Αλωεύτη που από κοντά έκανε το 0-2 βάζοντας έτσι γερές βάσεις για την συνέχεια και την πρόκριση. Στο 21ο λεπτό η Δόξα προσπάθησε να αντιδράσει με τον Ζατλ. Ο άσσος της Δόξας έκανε το γύρισμα μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ του πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Ρομό. Στο 34ο λεπτό ο Μοράις έχασε μεγάλη ευκαιρία. Μετά από καλή προσπάθεια του Εφραίμ μέσα στην περιοχή έδωσε στον Μοράις που από κοντά έστειλε την μπάλα πολύ ψηλά από την εστία της Δόξας. Λίγο αργότερα ο Ζαχίντ εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα της Δόξας και βγήκε τετ α τετ με τον Λοΐζου. Ο Κύπριος κήπερ τον σταμάτησε με εκπληκτική απόκρουση. Ένα πολύ καλό ΑΠΟΕΛ στο πρώτο ημίχρονο πήρε το ζητούμενο που ήθελε.

Β’ ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το ίδιο τέμπο με το ΑΠΟΕΛ να κρατά μπάλα αλλά με σβησμένες μηχανές. Η Δόξα προσπάθησε να επιτεθεί βρίσκοντας μερικές καλές ευκαιρίες. Πριν όμως αυτό ο Μοράις σε αντεπίθεση του ΑΠΟΕΛ ανάγκασε τον Λοΐζου σε εξαιρετική επέμβαση. Στο 59ο λεπτό ο Παπαφώτης έκανε την προσποίηση στον Μερκή επιτηρώντας του σουτ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από την εστία του Ρομό. Στο 61ο λεπτό ο Αρτυματάς έπιασε ένα καλό δυνατό σουτ με την μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από την εστία του Λοΐζου. Στο 66ο λεπτό ο Αλωνεύτης γύρισε την μπάλα στην περιοχή με τον Μπάλογκ να βάζει από κοντά την προβολή και να κάνει το 0-3. Στο 90ο λεπτό ο Εφραίμ έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ με αρκετά φάλτσα αναγκάζοντας τον Λοΐζου σε νέα μεγάλη απόκρουση. Με μια πολύ καλή παρουσία το ΑΠΟΕΛ πήρε εύκολα την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Δόξα: Πολύ καλό παιχνίδι έκανε ο Βασίλης Παπαφώτης. Ο Κύπριος διεθνής ήταν ότι καλύτερο είχε να δείξει η Δόξα στο επιθετικό κομάτι.

ΑΠΟΕΛ: Εξαιρετικός ο Αλωνεύτης με τις δυο ασίστ που έδωσε στην αναμέτρηση. Πολύ καλός και ο Μπάλογκ με τα δυο τέρματα του. Θετική η παρουσία του Εφραίμ.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Δόξα: H ομάδα της Δόξας δεν είχε συνοχή στην αναμέτρηση με ασύνδετο κέντρο και επίθεση.

ΑΠΟΕΛ: -

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Δόξα (Λούκας Χατζηλούκας): Για ακόμη ένα παιχνίδι η Δόξα δεν ήταν καλή. Η ομάδα του Λούκα Χατζηλούκα είχε προβλήματα στο χώρο του κέντρου και της επίθεσης. Οι αρκετές αλλαγές δεν βοήθησαν καθόλου.

ΑΠΟΕΛ (Πασκουάλε Ρόκο): Αρκετές αλλαγές στο σύστημα και στην ενδεκάδα με το ΑΠΟΕΛ να κάνει ένα πολύ καλό παιχνίδι. Άκρως θετική η εμφάνιση των Αλωνεύτη, Εφραίμ και Ρουέδα με τον Μπάλογκ να σκοράρει δυο τέρματα