Δόξα - ΑΠΟΕΛ 1-2: Πήρε το ζητούμενο με Ζαχίντ και Νατέλ (vid)

Μπήκαν με το δεξί οι «γαλαζοκίτρινοι»

Σε ένα παιχνίδι που δεν φάνηκε από την αρχή πως θα κρινόταν στις λεπτομερείς το ΑΠΟΕΛ πήρε τη νίκη απέναντι στην Δόξα με 1-2. Ένα παιχνίδι που όλα τα τέρματα μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με τις δυο ομάδες να μην πιάνουν ψηλά στάνταρτ απόδοσης. Ζαχίντ και Νατέλ σκόραραν και έδωσαν την νίκη για την ομάδα του Τραμετσάνι ενώ μείωσε ο Παβλόφ για την Δόξα.

Α’ ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο οι δυο ομάδες έμειναν στο στείρο 0-0. Το ΑΠΟΕΛ από την πλευρά του κρατούσε την μπάλα και είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Από την πλευρά της η Δόξα είχε πολύ καλή λειτουργία ανασταλτικά κρατώντας μακριά από την εστία τους τους επιτιθέμενους των «γαλαζοκιτρίνων». Πρώτη καλή φάση ήταν με τον Ντε Βινσέντι στο 5ο λεπτό που βρήκε διάδρομο έκανε το σουτ αλλά η μπάλα βγήκε λίγο έξω από την εστία του Γκρεμπσλ. Η Δόξα απάντησε στο 15ο λεπτό. Ο Ζατλ μέσα στην περιοχή έκανε την προσποίηση πάνω στον Νσούε αναγκάζοντας τον Βάτερμαν να απομακρύνει εντυπωσιακά την μπάλα στο δυνατό σουτ που πραγματοποίησε. Στην συνέχεια της φάσης ο Μπόλιεβιτς έκανε σουτ με την μπάλα να βγαίνει μακριά από την εστία του ΑΠΟΕΛ. Ο Ζαχίντ στο 18ο λεπτό έκανε το σουτ από καλή θέση βρίσκοντας τον Γκρεμπσλ σε ετοιμότητα. Ο Ασαμόα στο 25’ της αναμέτρησης κουβάλησε μπάλα κάθετα από το κέντρο προσπάθησε να απειλήσει με σουτ αλλά η προσπάθεια του δεν ήταν καλή δίνοντας την μπάλα σε ελεύθερο για το ΑΠΟΕΛ. Η μεγαλύτερη φάση του πρώτου ημιχρόνου ήταν η απευθείας εκτέλεση του Ντε Βινσέντι στο 36ο λεπτό. Ο Αργεντίνος άσσος του ΑΠΟΕΛ έκανε την εκτέλεση του φάουλ στο παραθυράκι του Γκρεμπσλ αναγκάζοντας τον Αυστριακό κήπερ σε εκτίναξη απομακρύνοντας την μπάλα και τον κίνδυνο. Ο Ντε Βινσέντι προσπάθησε να απειλήσει εκ νέου με απευθείας εκτέλεση στην εκπνοή του ημιχρόνου και πάλι από απευθείας εκτέλεση. Ωστόσο η προσπάθεια του αυτή την φορά δεν ήταν και τόσο καλή. Σε ένα πρώτο ημίχρονο που το ΑΠΟΕΛ κρατούσε μπάλα και έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα δεν κατάφερε να δημιουργήσει ουσιαστικά και με την Δόξα να προσέχει στα μετόπισθεν.

Β’ ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Μόλις στο 47ο λεπτό ο Ζαχίντ βρήκε τον Νσούε μέσα στην περιοχή, το σουτ του όμως κατέληξε στην αγκαλιά του Γρεμπσλ. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με το τέμπο να ήταν πολύ χαμηλό. Ο Μερκής πήγε να αιφνιδιάσει τον Γκρεμπσλ στο 58ο λεπτό με μια βολίδα από πολύ μακριά. Ο κήπερ της Δόξας ήταν σε ετοιμότητα και απομάκρυνε με υπερένταση την μπάλα. Στην επόμενη φάση ο Καζού σε μια φάση που το ΑΠΟΕΛ κυκλοφορούσε ώρα την μπάλα έδωσε την πάσα στον Ζαχίντ μέσα στην περιοχή. Ο Νορβηγός άσσος του ΑΠΟΕΛ με αριστερό πλασέ στο 60ο λεπτό έστειλε την μπάλα στα δίκτυα και νίκησε τον Γκρεμπσλ για το 0-1. Στο 71ο λεπτό ο Μπάλογκ ευνοήθηκε από τις κόντρες κάνοντας με την μια το σουτ αναγκάζοντας τον Γκρεμπσλ να απομακρύνει την μπάλα σε κόρνερ. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Καζού βρήκε τον Ζαχίντ μέσα στην περιοχή όπου αυτός με την μια έδωσε στον Νατέλ. Ο τελευταίος έκανε το πλασέ εξ επαφής με τον Γκρεπσλ να του λέει ξανά όχι με μια εντυπωσιακή επέμβαση. Ο Νατέλ έκανε την επέλαση μέσα στην περιοχή προσπαθώντας να νικήσει τον Γκρεμπσλ με τον κήπερ της Δόξας να απομακρύνει εκ νέου. Στο 78ο λεπτό ο Νατέλ έδωσε αέρα δυο τερμάτων στη ομάδα του. Ο Βούρος έκανε την εκπληκτική μπαλιά στην άμυνα της Δόξας με τον Νατέλ να κάνει το πλασέ και να γράφει το 0-2 για την ομάδα του. Η απάντηση από την Δόξα ήταν άμεση αφού κατάφερε να σκοράρει τέσσερα λεπτά από την ώρα ο Νατέλ νίκησε τον Γκρεμπσλ. Στην πρώτη της ουσιαστική φάση στην επανάληψη ο Ζατλ έκανε το γέμισμα στην περιοχή. Ο Ντε Βινσέντι προσπάθησε να απομακρύνει την μπάλα ανεπιτυχώς και ο Παβλόφ με πλασέ σε κόντρα μείωσε για την ομάδα του βάζοντας την ξανά στο παιχνίδι. Ο Νατέλ στο 87ο λεπτό σε απευθείας εκτέλεση φάουλ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι που ήταν σύμμαχος της Δόξας και στην συνέχεια της φάσης η άμυνα της Δόξας έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ. Η Δόξα προσπάθησε να απειλήσει ξανά για να φέρει το ματς στα ίσα. ο Νελσίνιο με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή προσπάθησε να νικήσει τον Βάτερμαν στην κλειστή του γωνία. Ο κήπερ του ΑΠΟΕΛ ήταν σε ετοιμότητα και αποσόβησε τον κίνδυνο. Ο Σόουζα που έγινε λίγα λεπτά πριν αλλαγή στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έφτασε κοντά στο γκολ. Σε μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Δόξας προσπάθησε πλασάρει τον Γκρεμπσλ με τον Αυστριακό να τον νικά και να διώχνει την μπάλα σε νέο κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του παιχνιδιού με το ΑΠΟΕΛ να παίρνει μια δύσκολη νίκη και να μπαίνει με το δεξί στο νέο ποδοσφαιρικό έτος αλλά και με αυτοπεποίθηση στο επερχόμενο ντέρμπι απέναντι στην Ανόρθωση στο ΓΣΠ. Η Δόξα από την πλευρά της προσπάθησε να αμυνθεί και να κρατήσει χαμηλό το τέμπο του αγώνα και τα κατάφερε σε μεγάλο βαθμό. Στο τέλος όμως δεν άντεξε και ηττήθηκε από ένα πολύ καλύτερο ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Δόξα:  Ξανά εκπληκτικός ο Γκρεμπσλ. Ο Αυστριακός κήπερ της Δόξας αποσόβησε αρκετούς κινδύνους από την εστία του κρατώντας την ζωντανή μέσα στο παιχνίδι. Καλή ήταν και η εμφάνιση από την ανασταλτική λειτουργεία της Δόξας που κράτησαν σε μεγάλο βαθμό το ΑΠΟΕΛ μακριά από την εστία της ομάδας τους.

ΑΠΟΕΛ: Πολύ καλό παιχνίδι από τον Ζαχίντ. Ο Νορβηγός άσσος των «γαλαζοκιτρίνων» θύμισε τον παλιό καλό Ζαχίντ με όμορφες πάσες και καλές κινήσεις στον χώρο. Με την παρουσία του Νατέλ στο δεύτερο είναι δύσκολο το ΑΠΟΕΛ να μην καταφέρει να δημιουργήσει η και να σκοράρει.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Δόξα: Ο Μπόλιεβιτς όντας και ο ποδοσφαιριστής με την περισσότερη εμπειρία στο κέντρο της ομάδας της Δόξας δεν είχε καθόλου καλό παιχνίδι και δεν βοήθησε την ομάδα του σε καμία περίπτωση.

ΑΠΟΕΛ: -

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Δόξα (Λούκας Χατζηλούκας): Με αρκετές αλλαγές ο παράταξε την ομάδα του ο Λούκας Χατζηλούκας αφήνοντας έξω μερικά από τα δυνατά του χαρτιά όπως Σαντίκ, Μιτρέα, Μουκτάρη, Περέιρα και Χατζηβασίλη. Έδωσε με το καλημέρα φανέλα βασικού στον Κωνσταντίνο Σωτηρίου όπου μετεγράφηκε μόλις μερικές μέρες πριν στην ομάδα. Πέτυχε τον στόχο του που ήταν να αφήσει χαμηλό το τέμπο του παιχνιδιού αλλά δεν τα κατάφερε στο τέλος

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετσάνι): Μοναδική έκπληξη στις επιλογές του Τραμετσάνι ήταν αυτή του Καρλάο. Ο Βραζιλιάνος έμεινε εκτός αποστολής για πειθαρχικό παράπτωμα. Έδωσε φανέλα βασικού για πρώτη φορά στον Μπάλογκ σε ένα 3-5-2 για ακόμη μια φορά. Αν και στο πρώτο μέρος η ομάδα του δεν ήταν ουσιαστική κατάφερε με την πολύ καλή παρουσία των Νατέλ και Ζαχίντ να πάρει την νίκη.