Άρης - ΑΠΟΕΛ 0-0: (Χ)άρηκε μόνο ο Άρης

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Ένας μέτριος ΑΠΟΕΛ και ένας πολύ καλός Άρης ιδίως στα αμυντικά του καθήκοντα έμειναν στο 0-0. Ο ΑΠΟΕΛ είχε τον έλεγχο του αγώνα, όμως ήταν αρκετά φλύαρος και χωρίς ουσία. Μάλιστα ο Άρης έχασε τις πιο κλασικές ευκαιρίες στον αγώνα και θα μπορούσε να κλέψει το τρίποντο.

Α’ ημίχρονο

Πολύ πιο δυνατά μπήκε ο ΑΠΟΕΛ στο παιχνίδι. Η ομάδα του Γιώργο Δώνη έλεγξε από την αρχή τον ρυθμό και η μπάλα ήταν συνεχώς στο μισό του Άρη. Η πρώτη ευκαιρία καταγράφηκε στο 9’ όταν ο Ζαχίντ μπήκε στην περιοχή του Άρη, πέρασε σε πρώτο χρόνο από τον Ράντου, επιχείρησε το γύρισμα, όμως ο Ράντου επέστρεψε και έδιωξε την μπάλα. Στο επόμενο λεπτό έγινε το λάθος στην άμυνα του Άρη, ο Αλωνεύτης έφυγε από αριστερά, έκανε την μπαλιά στην περιοχή όμως οι του Άρη έδιωξαν πριν την Ντε Καμάργκο σε κόρνερ. Στο 13’ ο Φαρίας δοκίμασε το πόδι από αρκετή απόσταση, όμως η μπάλα έφτασε εύκολα στα χέρια του Νουρεντινόφσκι. Την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Εμπεσίλιο πέντε λεπτά αργότερα. Στο 29’ ο Φαρίας έφυγε ωραία από δεξιά, έκανε την μπαλιά στην περιοχή, ο Ντε Κάμάργκο έπιασε το ανάποδο, όμως η μπάλα έφυγε ψηλά έξω η μπάλα. Η επόμενη ευκαιρία καταγράφηκε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Ο Αλωνεύτης εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Μερκής κατέβασε και έκανε το γύρισμα στον Σόουζα που μόνος από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Β’ ημίχρονο

Και στο δεύτερο μέρος ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πιο δυνατά. Στο 50’ ο Αλωνεύτης μπήκε στην περιοχή, έκανε τη σέντρα σουτ και η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Νουρεντινόφσκι. Καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ. Στο 53’ ο Ντε Καμάργκο άλλαξε τη μπάλα με τον Μοράις, ο οποίος βρέθηκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, όμως ο Νουρεντινόφσκι μάζεψε εύκολα τη μπάλα. Δυο λεπτά αργότερα ήρθε η ωραία μπαλιά του Φαρίας στον Αλεξάνδρου που έφυγε από αριστερά, έκανε τη μπαλιά στην περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Μοράις στο δεύτερο δοκάρι, το σουτ του οποίου πέρασε ψηλά έξω. Όσο περνούσε η ώρα το παιχνίδι ήταν πιο ανοιχτό, όμως οι παίκτες των δυο ομάδων δεν είχαν καθαρό μυαλό στην τελική πάσα. Στο 75’ ο Άρης βρήκε για πρώτη φορά στον αγώνα μεγάλη ευκαιρία. Ο Μουλόπουλος εξαπέλυσε μια βολίδα η οποία πήγαινε στο τέρμα του Βάτερμαν, με τον Ολλανδό όμως να διώχνει σε κόρνερ. Από το κόρνερ μάλιστα ήρθε και μια καλή κεφαλιά του Μαραγκουδάκη η οποία πέρασε έξω. Στο 83’ ο Μαραγκουδάκης έδωσε μια εξαιρετική κάθετη πάσα στον Νγκολό, που μόνος στην περιοχή δεν κατάφερε να νικήσει τον Βάτερμαν. Στο 92’ ο Καρλάο δοκίμασε το πόδι του από μακριά με την μπάλα να φεύγει έξω. Δυο λεπτά αργότερα ο Σόουζα επιχείρησε το σουτ στην περιοχή, η μπάλα πέρασε σε κόρνερ. Το κόρνερ έφερε νέα ευκαιρία με τον Ποτέ να κάνει το σουτ στην κίνηση και τη μπάλα να περνά έξω. Στο 96’ και στην τελευταία ευκαιρία του αγώνα ο Καρλάο έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Έτσι το παιχνίδι έμεινε στο 0-0.

Άρης: Νουρεντινόφσκι, Χριστοφόρου, Φράγκος, Ιονίτα, Μαραγκουδάκης, Νικολίτα, Ντρομπάροβ, Λεονάρντο, Παναγή, Νγκολό, Ράντου

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Βούρος, Μερκής, Καρλάο, Νεκτάριος, Μοράις, Φαρίας, Εμπεσίλιο, Ζαχίντ, Αλωνεύτης, Ντε Καμάργκο