ΑΠΟΕΛ – Δόξα 2-1: Ανατροπή με χρυσές αλλαγές

Νίκη με ανατροπή

Πήγε να αγχωθεί στο πρώτο μέρος αλλά οι λύσεις από τον πάγκο γύρισαν το παιχνίδι και του έδωσαν τη νίκη. Οι «γαλαζοκίτρινοι» του Τραμετσάνι είχαν ένα άσχημο πρώτο ημίχρονο με την Δόξα να παίρνει κεφάλι στο σκορ αλλά και να βάζει δύσκολα. Οι κινήσεις του Τραμετσάνι με την είσοδο των Ζαχίντ, Νατέλ και Μπαάλογκ έδωσαν άλλο αέρα και έφεραν τούμπα το παιχνίδι. Σκόρερ για το ΑΠΟΕΛ οι Νατέλ και Μπάλογκ ενώ από την Δόξα άνοιξε το σκορ ο Κάρλος.

Α’ ημίχρονο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα της Δόξας να δείχνει αρκετά δραστήρια αλλά η πρώτη μεγάλη ευκαιρία να ανήκει στο ΑΠΟΕΛ. Ο Στάθης Αλωνεύτης μετά την πίεση που έβαλε στον Μιτρέα κέρδισε την μπάλα έξω από την πειροχή της Δόξας και βγήκε τετ α τετ με τον Λοΐζου. Ο εξτρέμ του ΑΠΟΕΛ άνοιξε πολύ την μπάλα δίνοντας την ευκαιρία στον κήπερ της Δόξας να βγει και να αποκρούσει την μπάλα. Στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης έγινε η φάση που θα συζητηθεί αρκετά. Ο Βούρος στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα την έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του. Ο ρεφ της αναμέτρησης καταλόγισε την φάση ως μη γενόμενη αφού έδειξε τον πως ο Κάρλος ήταν εκτεθειμένος. Από εκεί και πέρα η Δόξα πήρε τα ηνία του παιχνιδιού αφού μέτρησε μερικές πολύ καλές ευκαιρίες για να πάρει κεφάλι στο σκορ. Αρχικά ο Ασαμόα μετά από λάθος στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ είχε την ευκαιρία να πλασάρει. Άργησε να το πράξει και έδωσε την ευκαιρία στην άμυνα των «γαλαζοκιτρίνων» να αντιδράσει. Στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης ήρθε και η φάση διαρκείας όπου έβαλε την Δόξα μπροστά στο σκορ. Στην αρχή της φάσης ο Κάρλος έπιασε ένα σουτ με την μπάλα να κοντράρει σε σώματα αμυνόμενων, ο Μπόλιεβιτς ευνοήθηκε από τις κόντρες και με δυνατό σουτ ανάγκασε τον Ρομό να απομακρύνει την μπάλα όπως όπως. Ο Περέιρα που βρέθηκε μπροστά έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά με την άμυνα του ΑΠΟΕΛ να διώχνει την μπάλα αρχικά αλλά η κόντρες έδωσαν την ευκαιρία στον Κάρλος με κεφάλι να στείλει την μπάλα στα δίκτυα. η Δόξα έφτασε πολύ κοντά στο να σκοράρει και δεύτερο τέρμα αλλά ο Βούρος είχε άλλη άποψη. Ο Ελλαδίτης κεντρικός αμυντικός έκλεψε την μπουκιά από το στόμα του Ασαμόα που ήταν έτοιμος να σκοράρει. Ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά μάταια αφού η μπάλα δεν τροφοδοτήτουν σωστά ούτε από την άμυνα αλλά ούτε και από τον χώρο του κέντρου. Σε ένα φάουλ που κέρδισαν οι «γαλαζοκίτρινοι» ήρθε και ο μικρο-τραυματισμός του Λοΐζου. Ο κήπερ της Δόξας στην προσπάθεια του να απομακρύνει την μπάλα χτύπησε όπου χρειάστηκαν μερικά λεπτά για να σηκωθεί. Με την Δόξα να εξαργυρώνει το καλό της δεκάλεπτο και το ΑΠΟΕΛ να μην είναι καλό έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με την προσφυγική ομάδα να είναι μπροστά στο σκορ.

Β’ ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το ΑΠΟΕΛ να προσπαθεί να βάλει πίεση στην ομάδα της Δόξας. Μετά από σύγχιση στην άμυνα της Δόξας σε κόρνερ του Ζαχίντ ο Σόουζα προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα με την άμυνα της Δόξας να διώχνει σε κόρνερ. Η αλλαγή που έκανε στο ημίχρονο με τον Ζαχίντ να περνά στο γήπεδο βοήθησε την καλή κυκλοφορία στα της επίθεσης των «γαλαζοκιτρίνων». Στο 60ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Η σέντρα που έγινε προς τον Νατέλ από δεξιά βρήκε τον Γκρεμπσλ σε ετοιμότητα στο βολίδα του Βραζιλιάνου. Η μπάλα έκανε το χατίρι στον επιθετικό του ΑΠΟΕΛ όπου προ κενής εστίας έκανε το 1-1. Το ΑΠΟΕΛ κατάφερε μέσα σε ένα 7λεπτο να γυρίσει το παιχνίδι. Ο Μπάλογκ με την είσοδο του στο παιχνίδι κατέβασε με εντυπωσιακό τρόπο την μπάλα και την έβαλε σε τροχιά προς την εστία της Δόξας όπου με δυνατό πλασέ νίκησε τον Γκρεμπσλ γράφοντας το 2-1. Οι «γαλαζοκίτρινοι» θα μπορούσαν να σκοράρουν και τρίτο τέρμα αν το πλασέ του Ζαχίντ μέσα από την περιοχή ήταν καλύτερο. Στο 75ο λεπτό ο Σόουζα μετά από όμορφη συνεργασία των ποδοσφαιριστών του ΑΠΟΕΛ έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από την εστία της Δόξας. Ο ΑΠΟΕΛ δίκαια φώναζε για πέναλτι πάνω στον Αλωνεύτη. Ο εξτρεμ του ΑΠΟΕΛ ανατράπηκε μέσα από την περιοχή με τον ρεφ της αναμέτρησης λανθασμένα να μην δίνει την παράβαση.

Παρά την πολύ καλή παρουσία της Δόξας στο πρώτο μέρος οι αλλαγές του Τραμετσάνι έδωσαν άλλο αέρα στον ΑΠΟΕΛ που κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

ΑΠΟΕΛ: Οι αλλαγές που έκανε ο Τραμετσάνι θεωρούνται χρυσές. Οι Ζαχίντ, Νατέλ και Μπάλογκ «έσωσαν» το ΑΠΟΕΛ αφού οι δυο σκόραραν μάλιστα.

Δόξα: Πολύ καλή παρουσία του Κάρλος που έβαλε σε αρκετές περιπτώσεις σε μπελάδες την άμυνα του ΑΠΟΕΛ

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

ΑΠΟΕΛ: Ο Ρομό είχε ένα κακό παιχνίδι. Ο κήπερ του ΑΠΟΕΛ έκανε δυο πολύ κακές εκτιμήσεις σε δυο εξόδους του.

Δόξα: O Xατζηβασίλης δεν βρέθηκε σε καλή μέρα. Θα μπορούσε να δώσει περισσότερα στο επιθετικό κομμάτι.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετσάνι): Με 8 αλλαγές στην σύνθεση παράταξε την ομάδα του στον σημερινό αγώνα ο Πάολο Τραμετσάνι σε σχέση με τον τελευταίο αγώνα πρωταθλήματος απέναντι στον Ερμή. Βάτερμαν, Αρτυματάς,Εφραίμ, Σόουζα, Ρέζα, Αντωνίου, Βούρος και Αλωνεύτης ήταν τα νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα. Με το γνωστό 3-5-2 στο χορτάρι. Οι αλλαγές του «έσωσαν» την ήττα.

Δόξα (Λούκας Χατζηλούκας): Από την πλευρά της η Δόξα θα παραταχθεί με δυο αλλαγές σε σχέση με τον τελευταίο αγώνα απέναντι στην Αλκή. Λοΐζου και Ασαμόα είναι τα νέα πρόσωπα στην ομάδα του Χατζηλούκα. Δεν άντεξε όμως στην πίεση που έβαλε το ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Μεγάλο ήταν το λάθος που έκανε ο Ανδρέας Κωνσταντίνου στα αρχικά στάδια της αναμέτρησης. Ακύρωσε καθαρό τέρμα υπέρ της Δόξας σε αυτογκόλ του Βούρου. Θα μπορούσε επίσης να δώσε και πέναλτι σε παράβαση του Αλωνεύτη στο 82ο λεπτό της αναμέτρησης.