ΑΠΟΕΛ – ΑΕΚ 3-1: Μίλησε η κλάση του Εφραίμ

Στον ΑΠΟΕΛ το ντέρμπι

Ένας εξαιρετικός ΑΠΟΕΛ κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο και με μια πανέμορφη ΓΚΟΛΑΡΑ του Εφραίμ κατάφερε να πάρει το τρίποντο στο αποψινό ντέρμπι. Το σκορ άνοιξε ο Φλοριάν, όμως στη συνέχεια με τα τέρματα των Μοράις, Εφραίμ και Νσούε οι «Γαλαζοκίτρινοι» έπιασαν το τρίποντο και ξέφυγαν 5 βαθμούς από την ΑΕΚ.

Α’ ημίχρονο

Δυνατά ξεκίνησαν οι δυο ομάδες που είχαν ως στόχο να πάρουν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στα πρώτα λεπτά οι δυο ομάδες δημιούργησαν τις προϋποθέσεις, όμως έλειψε η σωστή τελική πάσα. Η πρώτη τελική για την ΑΕΚ, έφερε και τέρμα, όταν στο 20’ ο Τέτε βρέθηκε με χώρο από αριστερά, πάτησε περιοχή, έκανε το γύρισμα, οι κεντρικοί αμυντικοί του ΑΠΟΕΛ ολιγόρησαν και ο Τολεμές δεν συγχώρησε το λάθος καθώς με ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ και έγραψε το 0-1. Η απάντηση του ΑΠΟΕΛ ήρθε δέκα λεπτά αργότερα, όταν ο Νσούε βρέθηκε στο έδαφος εντός περιοχής με τον Μασιά να δείχνει την άσπρη βούλα (η επαναληπτική προβολή έδειξε πως ο Τέτε έπαιξε μπάλα). Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μοράις που για ακόμη μια φορά κατάφερε να βρει δίχτυα από τα 11 βήματα. Οι δυο ομάδες εξόντωναν τις προσπάθειες η μια της άλλη. Στο 39’ ο Ακοράν βρέθηκε εντός περιοχής, έκανε την ντρίμπλα πάνω στον Πολιάκοφ και με μιας το σουτ, με τη μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι και στα χέρια του Πέρεθ. Στο 45΄όμως ο Τόμι Ορ έπιασε ένα σουτ στην κίνηση από το ύψος της περιοχής, με τη μπάλα να μην του κάνει το χατήρι για λίγα εκατοστά. Κάπως έτσι τελείωσε και το πρώτο ημίχρονο.

Β’ ημίχρονο

Κάπως πιο καλά ξεκίνησε η ΑΕΚ το δεύτερο ημίχρονο. Στο 50’ ο Τολεμές έπιασε μια κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Από εκεί και πέρα ο ΑΠΟΕΛ ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως δεν είχε τη σωστή τελική πάσα. Στο 55’ και σε μια αντεπίθεση, ο Τομάς βρέθηκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, όμως ο Πέρεθ έδιωξε σωστά. Στο 62’ ένα σουτ του Ποτέ από αρκετή απόσταση δεν βρήκε στόχο. Στο 75’ όμως ο Γιώργος Εφραίμ με ένα απίστευτο σουτ από το χώρο του κέντρου «κρέμασε» τον Πάμπλο και έγραψε το 2-1. Από εκεί και πέρα η ΑΕΚ βγήκε μπροστά με στόχο να πετύχει την ισοφάριση. Η κεφαλιά του Τολεμές στο 83’ δεν βρήκε στόχο, όπως ούτε και το σουτ του Ρουσιά στο 86’. Στο επόμενο λεπτό ο Νσούε μπορούσε να τελειώσει το παιχνίδι όμως το σουτ του δεν βρήκε στόχο. Στο 92’ ο Ζαχίντ έδωσε μαγική πάσα τρύπα στον Εφραίμ που έφυγε σε τετ α τετ, έδωσε τη μπάλα δίπλα στον Νσούε ο οποίος σημείωσε το τέρμα και έγραψε το 3-1.

ΑΠΟΕΛ (Γιώργος Δώνης): Πέρεθ, Μερκής, Πολιάκοφ, Νσούε, Λάγο, Μοράις, Σόουζα, Ζαχίντ, Ορ (86' Βούρος), Σάλαϊ (66' Εφραίμ), Ποτέ (78' Ντε Καμάργκο)

ΑΕΚ (Ιμάνολ Ιδιάκεθ): Πάμπλο, Τρουγιόλς, Μουρίγιο, Μοϊσόφ (85΄Ρουσιάς), Καταλά, Τέτε, Λαμπάν (72' Τρισκόφσκι), Λαρένα, Ακοράν, Τομάς (78' Χέφελ), Φλοριάν

Σκόρερς: Μοράις, Εφραίμ, Νσούε / Τολεμές

Κίτρινες Κάρτες: Εφραίμ / Λαμπάν, Τέτε, Τολεμές (3η), Μουρίγιο, Τρουγιόλς(3η)

Κόκκινες Κάρτες: - / -

Το φιλμ του αγώνα

95'
Τέλος του αγώνα ο ΑΠΟΕΛ ο μεγάλος νικητής
93'
Απίστευτες αλλαγές τις μπάλας από τους παίκτες του ΑΠΟΕΛ. Ο Ζαχίντ έβγαλε μόνο του τον Εφραίμ που έδωσε δίπλα στον Νσούε και από κοντά έγραψε το 3-1
92'
ΓΚΟΛ! 3-1
91'
Τρέχουν οι της ΑΕΚ για να σκοράρουν όμως αφήνουν πολλούς χώρους πίσω
90'
Πέντε τα επιπλέον λεπτά
88'
Μεγάλη ευκαιρία με τον Νσούε για τον ΑΠΟΕΛ, ο οποίος έκανε το σουτ στην περιοχή με τη μπάλα να φεύγει έξω
87'
Ωραίο κόντρολ του Ρουσία στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, κάνει και το σουτ, έξω η μπάλα
86'
Τελευταία αλλαγή και για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Βούρος στη θέση του Ορ
84'
Τελευταία αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ρουσιάς στη θέση του Μόισοφ
84'
Μαγική μπαλιά για τον Ντε Καμάργκο, αυτός πατά περιοχή, πέφτει στο έδαφος, τίποτα λέει ο Μασιάς
83'
Μπαλιά του Τέτε, κεφαλιά του Τολεμές, έξω η μπάλα
82'
Εκτελεί ο Τέτε πέρασε η μπάλα και έδιωξαν σε πλάγιο οι του ΑΠΟΕΛ
81'
Φάουλ για την ΑΕΚ δίπλα από το σημαιάκι του κόρνερ από αριστερά
80'
Αυτό που πρέπει να σημειωθεί όμως για ακόμη μια φορά είναι πως μέχρι στιγμής ο Σόουζα είναι ο καλύτερος παίχτης του ΑΠΟΕΛ. Είναι σε εξαιρετική φόρμα
78'
Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ και την ΑΕΚ. Έξω ο Ποτε στη θέση του ο Ντε Καμάργκο. Έξω ο Τομάς στη θέση του ο Χέφελ
77'
Από το κέντρο του γηπέδου κρέμασε τον Πάμπλο και σημείωσε το πιο όμορφο τέρμα για σήμερα. Τέτοια τέρματα δεν τα βλέπεις συχνά
76'
Απίστευτη ΓΚΟΛΑΡΑ από τον Εφραίμ
75'
ΓΚΟΛ! 2-1
74'
Κίτρινη στον Ακοράν που σταμάτησε τον Εφραίμ από αντεπίθεση
73'
Δοκιμάζει το πόδι του από μακριά ο Σόουζα, στην αγκαλιά του Πάμπλο η μπάλα
72'
Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Λαμπάν, μέσα ο Τρισκόφσκι
71'
Εκτελεί ο Ορ και επιθετικό φάουλ από τον Μερκή λέει ο Μασιάς
70'
Στην περιοχή ο Ορ, κάνει τις ντρίμπλες, κόρνερ τελικά
67'
Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Έξω ο Σάλαϊ, μέσα ο Εφραίμ
66'
Λεκτική αντιπαράθεση μεταξύ Καταλά και Μοράις, με τον Μουρίγιο να πηγαίνει στη φάση και ο Μοράις βρέθηκε στο έδαφος και κίτρινη στον Μουρίγιο
65'
Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Ζαχίντ είχε τον χώρο που ήθελε, έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, όμως ο Πάμπλο έδιωξε σε κόρνερ
62'
Και πάλι ο Σόουζα δίνει ωραία στον Ποτέ, αυτός με χώρο και επιλογές, τελικά κάνει το σουτ από μακριά, χωρίς να βρει όμως στόχο
61'
Εκτελεί ο Ορ, στο τοίχος η μπάλα
60'
Εξαιρετική πάσα του Σόουζα στον Σάλαϊ, αυτός γύρισε ωραία τον Καταλά, ο οποίος όμως του έκανε φάουλ για να τον σταματήσει
57'
Έξυπνη μπαλιά του Πολιάκοφ στον Ποτέ, διώχνει ο Μόισοφ πρώτος, επαναφέρει όμως ο Ζαχίντ, λίγο πιο δυνατή η πάσα του για τον Ποτέ και έτσι χάθηκε η ευκαιρία
55'
Στην περιοχή ο Τέτε, δίνει στον Τομάς, έγινε το σουτ, σώζει ο Πέρεθ και στη συνέχεια δυνατό φάουλ του Τέτε ο οποίος πρέπει να προσέξει καθώς έχει κίτρινη κάρτα
54'
Ωραία αλλαγή παιχνίδιου και η μπάλα στον Λάγο, πέρασε τον Ακοράν, όμως η πάσα του για τον Ζαχίντ δεν ήταν σωστή
52'
Πιέζει ο ΑΠΟΕΛ στα τελευταία λεπτά, ωραίες μπαλιές και σωστή ανάπτυξη, αυτό που δεν υπάρχει είναι η τελική ευκαιρία
49'
Εκτελούν τώρα το κόρνερ οι της ΑΕΚ, διώχνει με γροθιές ο Πέρεθ, νεά μπαλιά στην περιοχή, κεφαλιά του Τολεμές έξω η μπάλα
48'
Από δεξιά τώρα μπαλιά του Λαρένα, διώχνει σε κόρνερ ο Πολιάκοφ
47'
Φεύγει από αριστερά ο Τέτε, κάνει τη μπαλιά, διώχνει όμως ο Μοράις
46'
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο
45'
Τέλος ημιχρόνου
44'
Δυο τα επιπλέον λεπτά
44'
Εξαιρετικό σουτ στην κίνηση από τον Τόμι Ορ, δεν του έκανε το χατήρι η μπάλα όμως
42'
Κίτρινη κάρτα στον Φλοριάν για φάουλ στον Λάγο
42'
Μετά το 1-1 αποβλήθηκε από τον πάγκο της ΑΕΚ, ο Χριστόφορος Πετρουής
41'
Ρίσκαρε ο Ζαχίντ με ντρίμπλα στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ, πέτυχε όμως, έδωσε τη μπάλα στον Ορ που με χώρο δοκιμάζει το πόδι του όμως η μπάλα κοντράρει σε αμυντικό
39'
Ωραίες ντρίμπλες του Ακοράν στην περιοχή, κάνει το σουτ, στο δοκάρι η μπάλα και στα χέρια του Πέρεθ
38'
Πάσα του Ζαχίντ προς τον Σόουζα, έτοιμος για το σουτ, γλίστρησε όμως και η μπάλα έφυγε έξω
37'
Λάθος από τον Μασιά που δεν έδωσε κίτρινη στον Σάλαϊ για αγκωνιά του στον Καταλά σε εναέρια μονομαχία τους
36'
Λάθος του Σόουζα στο χώρο του κέντρου, ο Λαρένα δοκιμάζει σουτ από εκεί και η μπάλα έξω
34'
Εκτελεί ο Ζαχίντ, πάει για το σουτ στην κίνηση ο Μοράις, δεν μπορεί όμως και διώχνουν οι της ΑΕΚ
33'
Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον ΑΠΟΕΛ από δεξιά 5-6 μέτρα έξω από την περιοχή
33'
Η εκτέλεση στο πέναλτι από τον Μοράις

32'
Στην επανάληψη φάνηκε πως ο Τέτε έπαιξε μπάλα όμως δεν ξεκαθαρίζει αν πήρε με το άλλο του πόδι πρώτα τα πόδια του Νσούε
31'
Εκτελεί ο Μοράις και ΓΚΟΛ 1-1
30'
Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ, το κέρδισε ο Νσούε από τον Τέτε
28'
Απίστευτη αλλαγή της μπάλας, από τον Λάγο στον Σόουζα και από εκεί στον Ζαχίντ. Αυτός στην περιοχή δίνει στον Σάλαι, που επιστρέφει τη μπάλα όμως το τελικό κοντρόλ δεν ήταν καλό και έχασε την ευκαιρία για να πλασάρει τον Πάμπλο
27'
Έξυπνα ο Σόουζα δίνει στον Ορ, αυτός στο ύψος της περιοχής κάνει το σουτ, με διπλή προσπάθεια ο Πάμπλο
26'
Από αριστερά ο Λάγο, θα κάνει τώρα την μπαλιά, πρώτος ο Πάμπλο μαζεύει τη μπάλα
25'
Έτσι πανηγύρισαν οι της ΑΕΚ το τέρμα τους

23'
Σημαντική αδράνεια από τους δυο κεντρικούς αμυντικούς με τον Φλοριάν Τολεμές να συγχωρεί αυτό το λάθος
22'
Στην πρώτη πολύ καλή στιγμή της ΑΕΚ, ο Τέτε πάτησε περιοχή από αριστερά, έκανε το γύρισμα με τον Τολεμές να σκοράρει
21'
ΓΚΟΛ! 0-1
20'
Χωρίς τη μεγάλη φάση στα πρώτα 20 λεπτά οι δυο ομάδες προσπαθούν να πάρουν τον έλεγχο με τον ΑΠΟΕΛ να πατά λίγο καλύτερα, όμως ως εκεί
17'
Ωραία ενέργεια του Τομάς που πατά περιοχή από δεξιά, κάνει τη συρτή μπαλιά, διώχνει όμως ο Μοράις
16'
Με πάσα το κόρνερ, τώρα μπαλιά του Ζαχίντ, προσπαθεί για το σουτ ο Σόουζα, δεν είναι καλό η μπάλα πάνω απ' τα δοκάρια
15'
Ωραία αλλαγή της μπάλας από Νσούε και Σάλαι, ο πρώτος πάει για μπαλιά, και κόρνερ
13'
Εκτελεί ο Ορ με πάσα στον Νσούε, αυτό στον Ζαχίντ, τώρα η μπαλιά διώχνουν οι της ΑΕΚ
12'
Μπαλιά του Ορ από αριστερά, διώχνει ο Καταλά σε κόρνερ
10'
Ωραία πάσα του Σόουζα προς τον Σάλαι, αυτό πάει για την πάσα τρύπα στον Ζαχίντ, διώχνουν οι της ΑΕΚ
8'
Εκτελεί ο Λαρένα, διώχνει ο Σάλαι όμως
7'
Κόρνερ για την ΑΕΚ, μετά από λάθος του Λάγο σε κεφαλιά προς τον Πέρεθ
6'
Εκτελεί ο Ορ, δεν μπορεί για την κεφαλιά ο Μερκής και κάνει φάουλ ο Πολιάκοφ στην πορεία έτσι τελειώνει αυτή η φάση