ΑΠΟΕΛ: Το χρειαζόταν ο Εφραίμ

Σκόραρε μετά από δέκα μήνες και έστειλε ελπιδοφόρα μηνύματα

Σάββας Λαζανιάς

lazaniass@sppmedia.com

Η επιστροφή του ΑΠΟΕΛ στις νίκες ήταν επιβεβλημένη μετά τη λευκή ισοπαλία στο Παφιακό. Οι παίκτες του Πάολο Τραμετσάνι έκαναν το καθήκον τους και κατάφεραν να επιβληθούν της Ένωσης με 3-0, χωρίς να εντυπωσιάσουν με την απόδοση τους.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» πέτυχαν την πρώτη τους νίκη χωρίς τον Μούσα Αλ Τάμαρι, ο οποίος προφυλάχθηκε από την τεχνική ηγεσία. Ο Ιορδανός, ο οποίος μετρά εφτά συμμετοχές στο πρωτάθλημα μέχρι τώρα, είχε λείψει και από το παιχνίδι με τη Δόξα, όπου η ομάδα του είχε γνωρίσει μια οδυνηρή ήττα.

Η παρουσία του ΑΠΟΕΛ στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά καλή. Οι «γαλαζοκίτρινοι» δημιούργησαν αρκετές καλές φάσεις στο πρώτο 45λεπτο, δυο από τις οποίες κατάφεραν να μετατρέψουν σε γκολ. Στην επανάληψη, η ομάδα της Λευκωσίας έριξε ταχύτητα, εφησυχασμένη στο 2-0, κάτι το οποίο δεν άρεσε καθόλου στον Πάολο Τραμετσάνι.

Στα θετικά της σημερινής αναμέτρησης καταγράφεται η επιστροφή του Γιώργου Εφραίμ στο σκοράρισμα μετά από δέκα ολόκληρους μήνες. Το γκολ που πέτυχε ο Εφραίμ θα τον βοηθήσει πάρα πολύ ενόψει και της συνέχειας, κυρίως στο ψυχολογικό κομμάτι. Ο Εφραίμ είναι ένας παίκτης που μπορεί να κάνει τη διαφορά στην επίθεση εάν πιάσει τη γνωστή του απόδοση, κάτι που περιμένουν να δουν οι «γαλαζοκίτρινοι» από αυτόν στα πολύ σημαντικά ντέρμπι που ακολουθούν.

Η διακοπή του πρωταθλήματος δίνει την ευκαιρία στον Πάολο Τραμετσάνι να δουλέψει στους τομείς που χρειάζεται βελτίωση η ομάδα, προκειμένου να παρουσιαστεί πανέτοιμος ο ΑΠΟΕΛ για το δύσκολο αγωνιστικό «Γολγοθά» που πλησιάζει με τα συνεχόμενα ντέρμπι.