ΑΠΟΕΛ: Το παιχνίδι με τη φωτιά και τα αμυντικά κενά

Έπαιξε με την φωτιά ο ΑΠΟΕΛ αλλά δεν κάηκε

Εφραίμ Γεωργίου

georgioue@sppmedia.com

Πολύ σημαντική και υπερπολύτιμη νίκη με τον τρόπο που ήρθε απόψε για τον ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη κέρδισε με 3-2 τον πολύ μαχητικό Ολυμπιακό σε ένα παιχνίδι που μόνο προβληματισμό πρέπει να προκαλεί στο «Γαλαζοκίτρινο» στρατόπεδο.

Για ακόμη μια φορά ο ΑΠΟΕΛ έβγαλε τις αδυναμίες του στην άμυνα. Ο Ολυμπιακός σκόραρε δυο φορές, και το πρόβλημα στα μετόπισθεν γιγαντώνεται. Ούτε η επιστροφή του Καρλάο ήταν αρκετή για να διορθωθούν τα προβλήματα της άμυνας, αν και η αξία του Βραζιλιάνου φάνηκε σε αρκετές περιπτώσεις όταν σταμάτησε αντεπιθέσεις του Ολυμπιακού.

Το πλάνο του Γιώργου Δώνη δεν λειτούργησε όπως θα ήθελε. Ο Ντελατόρε ήταν φανερό πως δυσκολευόταν σε μια άγνωστη γι’ αυτόν θέση, όμως παρά το γεγονός αυτό σκόραρε και ήταν εκ των διακριθέντων του ΑΠΟΕΛ. Από την άλλη ο Ντε Καμάργκο δεν τροφοδοτήθηκε σχεδόν καθόλου και η παρουσία του δεν έγινε αισθητή. Έτσι θέλοντας και μη οι ατομικές ενέργειες του Σάλαϊ κατά βάση αλλά και κάποιες των Ζαχίντ και Ντελατόρε ήταν η κύρια απειλή των «Γαλαζοκιτρίνων» προς τον Χίντι.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Γιώργος Δώνης γύρισε το σύστημα με τρεις κεντρικούς αμυντικούς. Οι τρεις κεντρικοί αμυντικοί όμως δεν ήταν αρκετοί για να κρατήσουν τον Ολυμπιακό μακριά απ’ την εστία του Πέρεθ. Σε δέκα λεπτά οι ποδοσφαιριστές του Χρύση Μιχαήλ έχασαν τρεις μεγάλες ευκαιρίες και σκόραραν. Τη λύση όμως είχε ο Νικόλας Ιωάννου και για ακόμη μια φορά ο ΑΠΟΕΛ δεν πλήρωσε τα δικά του λάθη. Πάντως σε αυτή τη φάση δίκαια φωνάζει ο Ολυμπιακός καθώς δεν φαίνεται πως υπήρχε φάουλ (από το οποίο ήρθε και το τέρμα). Όμως φωνάζει και ο ΑΠΟΕΛ για δυο πέναλτι που δεν έδωσε ο διαιτητής.

Από αυτό το παιχνίδι οι «Γαλαζοκίτρινοι» δεν έχουν να κρατήσουν και πολλά. Ο ορεξάτος Σάλαϊ του πρώτου ημιχρόνου άρεσε, όμως για ακόμη μια φορά αγωνιζόταν σε μια θέση που δεν φαίνεται να είναι η φυσική του. Παράλληλα το γεγονός πως ο ΑΠΟΕΛ έβγαλε αντίδραση μετά την ισοφάριση στο 94’ λέει πολλά. Από την άλλη όμως τα αμυντικά κενά για ακόμη μια φορά ήταν εκεί και λίγο έλειψε να κοστίσουν στους «Γαλαζοκίτρινους». Ο Γιώργος Δώνης καλείται να βρει τη λύση στα μετόπισθεν πριν να είναι αργά. Παρά όμως τα πιο πάνω πρέπει να σημειωθεί πως η σημερινή νίκη (με τον τρόπο που ήρθε) ήταν η πιο σημαντική που πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ στη φετινή χρονιά.