ΑΠΟΕΛ: Τελευταίες νίκες με Νούνο και Εφραίμ (vids)

Η πρόσφατη προϊστορία των αγώνων ΑΠΟΕΛ-Απόλλων

Σάββας Λαζανιάς

lazaniass@sppmedia.com

Το μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα στον ΑΠΟΕΛ και τον Απόλλων ξεχωρίζει από το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Οι δύο ομάδες θα διεκδικήσουν τη νίκη, η κάθε μια για τους δικούς της λόγους.

Ο Απόλλων θα πάει στη Λευκωσία με ανεβασμένη τη ψυχολογία και θα κυνηγήσει το τρίποντο για να ανοίξει τη βαθμολογική ψαλίδα από τον ΑΠΟΕΛ στους πέντε βαθμούς. Στην αντίπερα όχθη, οι «γαλαζοκίτρινοι» θέλουν πάση θυσία τη νίκη η οποία θα επαναφέρει την ηρεμία στις τάξεις της ομάδας. Στον ΑΠΟΕΛ δεν θέλουν να σκέφτονται καν το ενδεχόμενο μιας νέας αποτυχίας, η οποία θα πυκνώσει ακόμη περισσότερο τα σύννεφα πάνω από τον Αρχάγγελο.

Η προϊστορία των τελευταίων χρόνων είναι με το μέρος του Απόλλων. Οι «κυανόλευκοι» της Λεμεσού «τρέχουν» ένα αήττητο σερί έντεκα αγώνων απέναντι στον ΑΠΟΕΛ ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Για να βρούμε την τελευταία νίκη του ΑΠΟΕΛ κόντρα στον Απόλλων θα πρέπει να πάμε πίσω στον Μάρτιο του 2016. Οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν επικρατήσει με 1-0 στο Τσίρειο χάρη στο γκολ του Γιώργου Εφραίμ. Στον πάγκο της ομάδας της Λευκωσίας βρισκόταν ο Τιμούρ Κετσπάγια.

Η τελευταία εντός έδρας νίκη του ΑΠΟΕΛ απέναντι στον Απόλλων καταγράφηκε στις 21 Φεβρουαρίου του 2015. Η ομάδα της Λευκωσίας, η οποία αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο για 20 λεπτά, πήρε τη νίκη με 1-0, σκοράροντας στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Νούνο Μοράις. Στον πάγκο των «γαλαζοκιτρίνων» βρισκόταν ο Τόρστεν Φινκ.

Ο νυν τεχνικός του ΑΠΟΕΛ, Γιώργος Δώνης, τέθηκε έξι φορές αντιμέτωπος με τον Απόλλων, έχοντας απολογισμό δυο νίκες, τρεις ήττες και μια ισοπαλία.

Την ερχόμενη Τετάρτη ο ΑΠΟΕΛ, έχοντας τον 12ο παίκτη στο πλευρό του, θα προσπαθήσει να βάλει ένα τέλος σε αυτήν την αρνητική παράδοση και να κερδίσει τον Απόλλων μετά από ενάμισι χρόνο.