ΑΠΟΕΛ: Στο ημίχρονο άλλαξαν όλα

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο.

Ο ΑΠΟΕΛ για ένα ημίχρονο πλήρωνε τις αμυντικές του αδυναμίες ωστόσο ο Γιώργος Δώνης από τον πάγκο άλλαξε την κατάσταση και οδήγησε την ομάδα του σε μια άνετη νίκη. Έτσι οι «γαλαζοκίτρινοι» συνέχισαν το αήττητο σερί των τελευταίων αγώνων.

Ο Γιώργος Δώνης ξεκίνησε με τριάδα στην άμυνα που φάνταζε και η πιο λογική λύση ωστόσο οι σημαντικές απουσίες στην συγκεκριμένη γραμμή την ανάγκασαν να δυσλειτουργεί. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ότι δημιουργούσαν στην επίθεση οι πρωταθλητές να το καταστρέφουν στην άμυνα. Το σκορ του ημιχρόνου (2-2) ήταν ενδεικτικό και της εικόνας του αγώνα. Η αλήθεια είναι ότι ο ΑΠΟΕΛ στις τρεις επιθέσεις που του έφτιαξαν οι φιλοξενούμενοι δέχθηκε δύο γκολ και είδε μια φορά την μπάλα να σταματά στο δοκάρι. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούσε ο ΑΠΟΕΛ να καθαρίσει νωρίτερα αφού είχε αρκετές φάσεις για να διευρύνει τον δείκτη του σκορ στα δύο τέρματα ωστόσο Ντε Καμάργκο και Μοράις αστόχησαν από πλεονεκτική θέση.

Ο Ελλαδίτης τεχνικός αντιλήφθηκε την δυσλειτουργία στην άμυνα και άλλαξε το σύστημα σε 4-4-2 ρίχνοντας στο παιχνίδι τον Μπερτόλιο και αποσύροντας τον κακό μέχρι εκείνη την στιγμή Αντωνίου. Αυτό βοήθησε άμεσα την ομάδα που ήταν πολύ καλύτερη στο β’ ημίχρονο και βρήκε και γρήγορα το γκολ για να ανοίξει κάπως έτσι ο δρόμος προς την νίκη. Τα αμυντικά κενά πλέον είχαν κλείσει και έτσι απλά ο ΑΠΟΕΛ μπορούσε να πάρει την νίκη με μεγάλο δείκτη του σκορ. Ο Μοράις καθάρισε το παιχνίδι από την άσπρη βούλα ενώ ο Εμπεσίλιο που έψαχνε την γκολάρα τελικά την βρήκε και διαμόρφωσε το τελικό 5-2.

Μετά το τέλος του αγώνα ο Γιώργος Δώνης προχώρησε σε αρκετές αποκαλύψεις όσο αφορά το μεταγραφικό πλάνο. Αρχικά επιβεβαίωσε το ενδιαφέρον για Οφόρι και Νσουέ και έκανε ξεκάθαρο πλέον ότι ο ΑΠΟΕΛ δεν θα πάει για δεξί εξτρέμ. Επίσης τόνισε ότι για τον Βάτερμαν υπάρχει θετική εξέλιξη ωστόσο αν κρίνουμε από τα λεγόμενά του αν τελεσφορήσουν οι προσπάθειες με Νσουέ και Οφόρι δεν θα τον ξαναγράψουν τον Ολλανδό στο ρόστερ. Τέλος ξεκαθάρισε ότι είναι σημαντικό παίκτες όπως ο Μπερτόλιο και ο Εφραίμ να αυξήσουν εντάσεις και είναι γι’ αυτό που χάρηκε την απόδοση του ομολογουμένως πολύ καλού Μπερτόλιο σήμερα.

Πλέον οι πρωταθλητές κοιτάζουν τον επόμενο αγώνα που θα είναι αυτός απέναντι στην Αλκή και σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολος από τον σημερινό.

ΑΠΟΕΛ: Τελευταία Ενημέρωση