ΑΠΟΕΛ: Στο ΓΣΠ ο διαιτητής που απέβαλε Αυγουστή και Σακέτι

Ο Φιλανδός είχε διαιτητεύσει τον αγώνα στη Σκωτία ανάμεσα στην Αμπερντίν και τον Απόλλωνα

Σάββας Λαζανιάς

lazaniass@sppmedia.com

Ο Ματίας Γκεστράνιους θα διευθύνει την αναμέτρηση της Πέμπτης ανάμεσα στον ΑΠΟΕΛ και τη Χάποελ Μπερ Σεβά για τον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ.

Ο Φιλανδός διαιτητής είχε διαιτητεύσει τον πρώτο αγώνα στη Σκωτία ανάμεσα στην Αμπερντίν και τον Απόλλωνα για το Γιουρόπα Λιγκ της περσινής περιόδου.

Σε αυτό το παιχνίδι η ομάδα της Σκωτίας πήρε τη νίκη με 2-1 και ο Απόλλωνας ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Σακέτι με 2η κίτρινη κάρτα στο 71ο λεπτό.

Δέκα λεπτά πιο πριν, ο Φιλανδός διαιτητής είχε αποβάλει και τον Σωφρόνη Αυγουστή λόγω του τρόπου με τον οποίο πανηγύρισε το γκολ του Ζάντερ στο 60ο λεπτό. Για την ιστορία ο Απόλλωνας νίκησε με 2-0 στον επαναληπτικό και πήρε την πρόκριση.

Ο 40χρονος ρεφ έχει διευθύνει 52 διεθνείς αγώνες στην καριέρα του, μεταξύ των οποίων και το εντός έδρας ματς της ΑΕΚ Αθηνών με την Ριέκα (2-2 και 5 κίτρινες) για τη φάση των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ της περσινής σεζόν.

Σύμφωνα με τα στατιστικά που τον συνοδεύουν, ο Φιλανδός δείχνει κατά μέσο όρο 4 κίτρινες κάρτες ανά παιχνίδι. Στο όριο καρτών από πλευράς ΑΠΟΕΛ βρίσκεται μόνο ο Τόμας Ντε Βινσέντι.

ΑΠΟΕΛ: Τελευταία Ενημέρωση