ΑΠΟΕΛ: Πλήρωσε την αφλογιστία του

Δεν σκόραρε και το πλήρωσε

Εφραίμ Γεωργίου

georgioue@sppmedia.com

Δεν τα κατάφερε ο ΑΠΟΕΛ να πάρει το τρίποντο σε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι. Το 0-0 δεν είναι δίκαιο αποτέλεσμα μιας και ο ΑΠΟΕΛ έχασε σωρεία ευκαιριών, όμως στην τελική μετρά το αποτέλεσμα και αυτό λέει πως οι «Γαλαζοκίτρινοι» έχασαν 2 πολύτιμους βαθμούς.

Σε όλο τον αγώνα οι προθέσεις του ΑΠΟΕΛ ήταν ξεκάθαρες. Ήθελε το τέρμα και το έψαχνε μανιωδώς. Στο πρώτο ημίχρονο ο Σάλαϊ δεν κατάφερε να μπει στο παιχνίδι, ενώ και ο Ζαχίντ ήταν μέτριος με ελάχιστες πρωτοβουλίες. Από την άλλη ο Εμπεσίλιο είχε καλές στιγμές όμως και κάποια λάθη. Φυσικά ήταν θέμα ατυχίας το γεγονός πως δεν σκόραρε ο ΑΠΟΕΛ έχοντας εφτά τελικές στο στόχο, σε ένα ημίχρονο.

Βλέποντας όμως το πρόβλημα ο Δώνης στο δεύτερο ημίχρονο προχώρησε σε σημαντικές αλλαγές. Ο Σάλαϊ πέρασε έξω και τη θέση του πήρε ο Ποτέ, ενώ λίγο αργότερα Ντελατόρε και Μοράις πέρασαν έξω και τη θέση τους πήραν οι Ορ και Αλωνεύτης. Ένα σύστημα άκρος επιθετικό, με τον Νσούε να κοιτάζει ελάχιστα την άμυνα του, όπως και τον Ιωάννου.

Ουσιαστικά η οδηγία του Δώνη ήταν οι Καρλάο, Πολιάκοφ και Φαρίας να έχουν το μυαλό στα μετόπισθεν, ενώ οι άλλοι να ψάξουν το τέρμα. Ο ΑΠΟΕΛ έκλεισε την ΑΕΚ στα καρέ της και έχασε σωρεία ευκαιριών και μάλιστα κλασικών.

Η ουσία στο σημερινό παιχνίδι είναι η έλλειψη του καθαρού μυαλού στην τελική προσπάθεια. Οι «Γαλαζοκίτρινοι» έχασαν πολλές ευκαιρίες και θα έπρεπε να σκοράρουν. Αμυντικά τα πήγαν καλά, βέβαια η ΑΕΚ είχε το μυαλό της μόνο στη δική της άμυνα. Γενικά η εικόνα του ΑΠΟΕΛ ήταν καλή αν και δεν πέτυχε αυτό που έπρεπε, δηλαδή ένα τέρμα.

Πλέον χάθηκαν δυο βαθμοί και το παιχνίδι με τον Απόλλων αποκτά τεράστια σημασία. Ο ΑΠΟΕΛ θα πάει στο Τσίρειο με μοναδικό στόχο τη νίκη και θα δώσει τα πάντα σε αυτό, στο παιχνίδι της χρονιάς όπως ήδη το χαρακτήρισαν οι ίδιοι οι ποδοσφαιριστές της ομάδας.