ΑΠΟΕΛ: Περνά και ξαναπάει, μάλλον, Καζακστάν(vid)

H Ντινάμο Ζάγκρεμπ καθάρισε με 2-0 και εκτός απροόπτου θα περάσει

Με τον Μάριο Μπούντιμιρ να κάνει την αρχή και τον Ντάνι Όλμο μεγάλο πρωταγωνιστή η Ντινάμο Ζάγκρεμπ κέρδισε με 2-0 εκτός έδρας την Αστάνα και έκανε αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στα play offs του Champions League. Ως εκ τούτου, ο ΑΠΟΕΛ αν περάσει την Χάποελ Μπερ Σεβά κατά πάσα πιθανότητα θα μεταβεί στο Καζακστάν.

Ο αγώνας:

Αν και δεν το μάντευες εύκολα από την εικόνα του αγώνα, η Ντινάμο Ζάγκρεμπ ήταν εκείνη που πήγε με προβάδισμα στα αποδυτήρια με το τέλος του ημιχρόνου. Η Αστάνα ήταν η ομάδα που κυνηγούσε να επιτεθεί περισσότερο στον αγώνα και είχε τις καλές στιγμές του αγώνα αλλά πέραν από το δοκάρι του Κλεινχέισλερ στο 9’ δεν είχε άλλη μεγάλη φάση. Ούτε η Ντινάμο είχε μέχρι το 40’ αλλά η ωραία ενέργεια του Όλμο που ντρίμπλαρε τον Άνιτσιτς και έφυγε από δεξιά έφερε γκολ με το πλασέ από κοντά του Μπούντιμιρ.

Η Αστάνα ήθελε να επιστρέψει στον αγώνα και το προσπάθησε, αλλά ήταν φανερό πως η Ντινάμο πλέον είχε το μομέντουμ υπέρ της και σε στιγμές πλησίασε ένα δεύτερο γκολ. Μπόρεσε να ηρεμήσει τον αγώνα και αφού άγγιξε το γκολ στο 70’ με το πλασέ του Γκαβράνοβιτς που απέκρουσε ο Έρικ το βρήκε με σουτ του Όλμο στο 84’ εκτός περιοχής.

O αγώνας όπως μεταδόθηκε ζωντανά από την ιστοσελίδα μας:

92' Σουτ του Ενρίκε άουτ.

90' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

89' Δείτε το γκολ του Όλμο

89' Ο Γκαβράνοβιτς πήγε για μια γκολάρα με ανάποδο, αλλά αστόχησε.

85' Ο Όλμο μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς. Ασσίστ στο πρώτο γκολ, ωραίο τελειώμα με σουτ εκτός περιοχής για το δεύτερο.

84' ΓΚΟΛ η Ντινάμο! 2-0 και η πρόκριση πάει προς Κροατία μεριά.

82' Χαίροβιτς έξω, Κάντζιορ μπαίνει. Τέλος οι αλλαγές και για τη Ντινάμο.

80' Ο Τομάφοφ βγαίνει, ο Μουρταζάεφ μπαίνει. Τελευταία αλλαγή για την Αστάνα.

79' Ακυρώθηκε γκολ του Γιανγκά για την Αστάνα.

75' Ο Άνιτσιτς αστόχησε με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Κλεινχάισλερ.

71' Σουτ του Τόμασοφ, άστοχο.

70' Ο Γκόγιακ της Ντινάμο δέχθηκε κάρτα. Επίσης είναι στο όριο πλέον.

70' Μεγάλη ευκαιρία με απόκρουση του Έρικ σε πλασέ του Γκαβράνοβιτς. Κράτησε την Αστάνα ζωντανή.

66' Η Αστάνα προσπαθεί να επιστρέψει στο ματς και να πιέσει.

64' Ο Γιανγκά στη θέση του Καμπανάγκα.

63' Ο Σούνγιτς στη θέση του Αντέμι.

61' Ο Αντέμι (Ντινάμο) τραυματίστηκε. είχε δυο καλές στιγμές η ομάδα του Ζάγκρεμπ.

57' Σημειώνουμε πως Χαίροβιτς και Στογιάνοβιτς της Ντινάμο δέχθηκαν κάρτες και είναι στο όριο. Αν δεχθούν στον επαναληπτικό, χάνουν το πρώτο του επόμενου γύρου.

51' O Ενρίκε με κεφαλιά αστοχεί για την Αστάνα. Πρώτη καλή στιγμή.

46' Έναρξη δευτέρου μέρους. Ο Μουζίκοφ βγήκε και μπήκε ο Ρίτσαρντ Αλμέιδα για την Αστάνα. Ο σκόρερ Μπούντιμιρ επίσης εκτός και μπήκε ο Γκαβράνοβιτς για τη Ντινάμο.

45'+1 Tέλος ημιχρόνου. Δείτε το γκολ

45' Σουτ του Κλαινχάισλερ, άστοχο.

41' Ο Όλμο το μισό γκολ και την ασσίστ αφού ντρίμπλαρε πολύ ωραία τον Άνιτσιτς.

40' ΓΚΟΛ η Ντινάμο! Μάριο Μπούντιμιρ εκτελεί από κοντά και 0-1!

37' Nέα καλή στιγμή για την Αστάνα με Ρουκάβινα από κοντά να εκτελεί άουτ.

32' Καλή ευκαιρία με κεφαλιά του Άνιτσιτς για την Αστάνα, υπήρξε και υπόδειξη οφσάιντ.

29' Πρώτη απόπειρα από στημένο για τη Ντινάμο, κόντραρε το σουρ του Χαίροβιτς

27' Από εκείνη τη φάση ανέβηκε η ένταση στο γήπεδο και διαμαρτύρονται για ότι υπάρχει.

25' Φωνές για πέναλτι για την Αστάνα.

20' Είναι καλύτερη η Αστάνα ως τώρα. Η ομάδα που προσπαθεί να επιτεθεί και κρατά μπάλα. Από τελικές, πέραν του δοκαριού τίποτα.

10' Δε χρειάζεται να σας πούμε για τον Μάριο Μπούτιμιρ, παίκτης που έπαιξε στον ΑΠΟΕΛ το 2012-13 και μετά στο Παραλίμνι ενάμιση χρόνο.

9' Δοκάρι για την Αστάνα με τον Κλέινχέισλερ.

7' Ο Μάριν Λέοβατς της Ντινάμο, βασικό αριστερό μπακ, ανήκε μέχρι το Καλοκαίρι στο ρόστερ του ΠΑΟΚ. Το προηγούμενο εξάμηνο έπαιξε δανεικός στη Ριέκα.

6' Καλή προϋπόθεση για την Αστάνα, ο Καμπανάγκα τη χαράμισε με κακή πάσα.

1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Αστάνα: Έρικ, Ρουκάβινα, Ανίσιτς, Κλεϊνχέισλερ, Μουζίκοφ(46' Αλμέιδα), Ενρίκε, Τομάσοφ(80' Μουρταζάεφ), Μαέφσκι, Καμπανάγκα(64' Γιανγκά), Ποστνίκοφ, Σόμκο

Δυναμό Ζάγκρεμπ: Ζάγκορατς, Αντέμι(63' Σούνγιτς), Ντάνι Όλμο, Χάρτζοβιτς(82' Κάντζιορ), Γκότζιακ, Λέοβατς, Καθρίν, Στογιάνοβιτς, Ντιλάβερ, Όρσιτς, Μπούντιμιρ(46' Γκαβράνοβιτς).