ΑΠΟΕΛ-Ολυμπιακός 6-1: Γαλαζοκίτρινη καταιγίδα 6 μποφόρ

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο.

Ο ΑΠΟΕΛ παίζοντας πολύ καλά στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα κατάφερε να πάρει την νίκη με 6-1 απέναντι στον Ολυμπιακό. Ο Γιώργος Δώνης βρήκε την ευκαιρία και ξεκούρασε ποδοσφαιριστές ενώ έδωσε χρόνο και σε παιδιά των ακαδημιών όπως ο Παρασκευά (θα είναι βασικός και με τον Ερμή) αλλά και ο Γκρούμπατς. Ο Σαλάι και ο Ντε Καμάργκο πέτυχαν από δύο γκολ για τους «γαλαζοκίτρινους» από ένα οι Ζαχίντ και Εμπεσίλιο. Για τον Ολυμπιακό μείωσε ο Κάστρο προσωρινά σε 4-1.

Καταιγίδα… ΑΠΟΕΛ

Το πρώτο ημίχρονο έγινε υπό βροχή και όσο δυνάμωνε αυτή γινόταν και ο ΑΠΟΕΛ καλύτερος που κυριάρχησε έναντι του Ολυμπιακού. Το σκορ άνοιξε στην πρώτη φάση του αγώνα όταν στο 2’ εκτελέστηκε κόρνερ με πάσα και η μπάλα στρώθηκε στον Εμπεσίλιο που με ένα δεξί κεραυνό έκανε το 1-0. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε για ένα τέταρτο αφού ο ΑΠΟΕΛ έριξε εντάσεις ωστόσο στο 21’ χάθηκε η δεύτερη ευκαιρία του αγώνα όταν κεφαλιά του Ρουέδα έφυγε ελάχιστα έξω από το δοκάρι του Χίντι. Το 2-0 έγινε ένα λεπτό αργότερα όταν ο ΑΠΟΕΛ βγήκε στην επίθεση με τρεις πάσες και ο Ορ έδωσε στον Σαλάι μέσα στην περιοχή με τον Ούγγρο να κάνει το 2-0 με άψογο πλασέ. Στο 24’ ήταν σειρά του Ντε Καμάργκο να σκοράρει όταν μετά από σέντρα του Σαλάι έκανε την κεφαλιά και την έστειλε στα δίχτυα του Χίντι για το 3-0. Ο ΑΠΟΕΛ δεν έλεγε να ρίξει ρυθμό και έτσι στο 32’ μια κεφαλιά του Ντε Καμάργκο αποκρούστηκε δύσκολα σε κόρνερ από τον Χίντι. Στο 38΄ο Ολυμπιακός έχασε την μοναδική του ευκαιρία όταν ο Τόρες έβγαλε πολύ ωραία κάθετη πάσα στον Κάστρο όμως αυτός δεν έκανε ωραία πλασέ απέναντι από τον Παρασκευά και έστειλε την μπάλα έξω. Στο 41’ έγινε και το 4-0 όταν ο Μηνάς έκανε άστοχο σουτ το οποίο αποκρούστηκε από τα σώματα των παικτών του Ολυμπιακού και κατέληξε στον Ντε Καμάργκο που ήταν απέναντι από τον Χίντι αλλά δεν τελείωσε μόνος στην φάση και έδωσε στον Ζαχίντ που σε κενή εστία έγραψε το 4-0. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση ενός ημιχρόνου που ο ΑΠΟΕΛ κυριάρχησε πλήρως.

Είδαμε κι’ άλλα γκολ

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ μπήκε το ίδιο δυνατά και έψαχνε περισσότερα γκολ στην αναμέτρηση. Στο 53’ ο Σαλάι έκανε μαγική ενέργεια και μπήκε στην περιοχή και έδωσε στον Μακρή και αυτός προσπάθησε να δώσει στον Ντε Καμάργκο αλλά η άμυνα του Ολυμπιακού έδιωξε προς το μέρος του Μηνά Αντωνίου που έκανε άστοχο σουτ έξω. Στο 56’ ο Ολυμπιακός μείωσε σε 4-1 όταν ο Κάστρο από εξαιρετικό σημείο έξω από την περιοχή εκτέλεσε εύστοχα, και εκεί που ο Παρασκευά δεν μπορούσε να αντιδράσει, ένα κτύπημα φάουλ. Ακολούθως ο Μπερτόλιο έκανε την επανεμφάνισή του με την γαλαζοκίτρινη μετά τον τραυματισμό του. Στο 67’ ο Μερκής αν και μόνος μέσα από την μικρή περιοχή έκανε το πλασέ και έστειλε την μπάλα ψηλά έξω. Το 5-1 έγινε από τον Σαλάι όταν πήρε συστημένη σέντρα από τον Μηνά Αντωνίου και με κεφαλιά πέτυχε ένα ωραίο γκολ. Οι ρυθμοί του αγώνα έπεσαν ενώ ο Γιώργος Δώνης έριξε μέσα άλλο ένα παιδί των ακαδημιών της ομάδας, τον Σεργκέι Γκρούμπατς. Στο 81’ ο δείκτης του σκορ μεγάλωσε ακόμη περισσότερο όταν ο Τόμι Ορ έβγαλε ωραία σέντρα στον Ντε Καμάργκο που με κεφαλιά πέτυχε το δεύτερο του προσωπικό γκολ στην βραδιά και χάρισε την δεύτερη ασίστ στον Αυστραλό. Ο ΑΠΟΕΛ έψαχνε και άλλο γκολ ωστόσο όχι τόσο επίμονα όπως πριν και έτσι οι ρυθμοί του αγώνα ήταν πιο χαμηλοί. Κάπως έτσι ήρθε και το τελικό σφύριγμα της λήξης με τον ΑΠΟΕΛ να πετυχαίνει την μεγαλύτερη του φετινή νίκη και να δείχνει να συνέρχεται από την βαριά ήττα απέναντι στην Ρεάλ.

Σκόρερ: 2' Εμπεσίλιο, 22' 69' Σαλάι, 24' Ντε Καμάργκο, 41' Ζαχίντ / 56' Κάστρο
Κίτρινες: / 89' Τόρες