ΑΠΟΕΛ: Η «τοπ» πεντάδα λεπτών συμμετοχής και ο «ακούραστος» αρχηγός Μοράις

Αυτοί είναι οι ποδοσφαιριστές των Πρωταθλητών που αγωνίστηκαν περισσότερα λεπτά με την «γαλαζοκίτρινη» φανέλα

Το Πρωτάθλημα έχει ολοκληρωθεί και ο ΑΠΟΕΛ είναι πλέον και επίσημα Πρωταθλητής για τη σεζόν 2017-2018. Στην μεγάλη φετινή επιτυχία έχουν συμβάλει πάρα πολλοί – για την ακρίβεια 30 στο σύνολο ποδοσφαιριστές - με αυτούς που φόρεσαν την φανέλα των «γαλαζοκιτρίνων» καταγράφοντας περισσότερο χρόνο συμμετοχής να έχουν την δική τους σημασία στις επιτυχίες της ομάδας.

Βασικότερο «γρανάζι» στη μηχανή του ΑΠΟΕΛ δεν θα μπορούσε να μην αποτελεί ο εμβληματικός αρχηγός του ΑΠΟΕΛ Νούνο Μοράις με 2950 λεπτά συμμετοχής σε 34 αγώνες εκ των οποίων οι 33 ξεκίνησε ως βασικός. Μοναδικό αγώνα που ο έμπειρος μέσος της ομάδας της Λευκωσίας δεν αγωνίστηκε από την αρχή, αλλά πέρασε ως αλλαγή, ήταν ο πρώτος αγώνας του ΓΣΠ με αντίπαλο την Ανόρθωση (0-1).

Ο «ακούραστος» Νούνο Μοράις, αν δούμε συγκριτικά την τελευταία πενταετία του ΑΠΟΕΛ βρίσκεται πάντα, αν όχι πρώτος, μέσα στις πρώτες θέσεις των παικτών με τα περισσότερα λεπτά συμμετοχών.

Αναλυτικά την περσινή χρονιά ο Μοράις ήταν δεύτερος με 2881 λεπτά σε 33 συμμετοχές (όλες βασικός) πίσω από τον «ιπτάμενο» Ολλανδό, Μπόι Βάτερμαν (3060 λεπτά -34 συμμετοχές). Την χρονιά 2015-2016 ήταν πρώτος με 3021 και 34 συμμετοχές όλες ως βασικός. Αντίστοιχα, το 2014-2015 ήταν δεύτερος με 2389 και 27 συμμετοχές στην αρχική ενδεκάδα, πίσω από τον Μάριο Σέρτζιο με 2688 λεπτά. Τέλος, για να κλείσει η πενταετία, το 2013-2014, ο Μοράις ήταν τρίτος με 2925 λεπτά και 34 συμμετοχές (33 ως βασικός), πίσω από τους Μάριο Σέρτζιο (3121) και Ούρκο Πάρντο (3060).

Δεύτερος τη τάξει στη σχετική λίστα είναι ο Γκάγιας Ζαχίντ με 2650 λεπτά συμμετοχής σε 33 αγώνες. Ο Ζαχίντ ήταν ο απόλυτος ασίστμαν για την ομάδα και η παρουσία του ήταν καταλυτική σε αρκετές αναμετρήσεις, αφού πέτυχε και κάποια πολύ σημαντικά γκολ.

Τρίτος στη λίστα ο τερματοφύλακας της ομάδας Ναουθέτ Πέρεθ με 2340 με 26 συμμετοχές στο θεσμό του Πρωταθλήματος, όλες ως βασικός. Ο Πέρεθ ντεμπούταρε με την ομάδα στον εκτός έδρας αγώνα με την Ντόρντμουντ (1-1) και στη συνέχεια αποτέλεσε το βασικό πορτιέρο κάτω από τα δοκάρια του ΑΠΟΕΛ, ένεκα και της απουσίας του Βάτερμαν που τραυματίστηκε στον πρώτο αγώνα με την Ντόρντμουντ στο ΓΣΠ (1-1), αφού ο Γκουτίνιο δεν θεωρήθηκε αξιόπιστη επιλογή.

Τέταρτος στον αριθμό λεπτών συμμετοχών είναι ο 26χρονος Ολλανδός, Εμπεσίλιο με 2240 λεπτά και 29 εμφανίσεις στο αρχικό σχήμα. Ακόμα ένας φοβερός παίκτης βαρόμετρο στην ομάδα του ΑΠΟΕΛ με τις εκπληκτικές ατομικές του ενέργειες και τα πολύτιμα γκολ του.

Την «τοπ» πεντάδα των παικτών με τα περισσότερα λεπτά συμμετοχών συμπληρώνει ο Γιώργος Μερκής - που είναι και ο μοναδικός Κύπριος στη εν λόγω λίστα - με 2182 και 26 συμμετοχές εκ των οποίων στις 22 βασικός. Ο 33χρονος διεθνής μέσος βοήθησε τα μέγιστα την αμυντική προσπάθεια του ΑΠΟΕΛ τη φετινή σεζόν και ήταν έτοιμος όποτε τον χρειάστηκε η ομάδα.

Για να μην αδικήσουμε άλλους παίκτες τους οποίους η συμβολή ήταν καθοριστική για τον τίτλο, θα μπορούσαν να γραφτούν τόσα πολλά για τα ατομικά επιτεύγματα του καθενός ξεχωριστά. Ωστόσο, η πρώτη πεντάδα έχει τη δική της ξεχωριστή σημασία.