ΑΠΟΕΛ: Ο Τραμετσάνι και η σκακιέρα

Ο Ιταλός τεχνικός με σωστό διάβασμα του αγώνα προέβη σε μια καθοριστική κίνηση η οποία άλλαξε και τη ροή του παιχνιδιού

Εφραίμ Γεωργίου

georgioue@sppmedia.com

Σε μια πολύ σημαντική νίκη έφθασε χθες το ΑΠΟΕΛ κόντρα στην Ομόνοια. Οι «Γαλαζοκίτρινοι» πήραν δίκαια τους τρεις βαθμούς στο ντέρμπι «αιωνίων», αν και δυσκολεύτηκαν αρκετά να διασπάσουν την άμυνα μιας καλά τακτικά οργανωμένης ομάδας. Ο Μούσα Αλ Τάμαρι ήταν ο ποδοσφαιριστής που έκανε τη διαφορά, μιας και σκόραρε δυο φορές, όμως η επιτυχία του δευτέρου ημιχρόνου και η ανατροπή πιστώνεται και στον προπονητή του ΑΠΟΕΛ, ο οποίος διαβάζοντας σωστά τον αγώνα κατάφερε να «χτυπήσει» τους «Πράσινους» σε ένα σημείο που πραγματικά έχουν πρόβλημα.

Τα πρώτα 45 λεπτά δεν ήταν ιδανικά για το ΑΠΟΕΛ. Πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ να βρίσκεται στο 1-0 υπέρ της Ομόνοιας. Η εικόνα όμως στο γήπεδο δεν αντικατοπτριζόταν απ το αποτέλεσμα. Το ΑΠΟΕΛ είχε χάσει μπόλικες ευκαιρίες (6 στον στόχο για την ακρίβεια) και ο αντίπαλος τερματοφύλακας μετρούσε τρεις επεμβάσεις. Το πρόβλημα όμως ήταν πως οι δυο επιθετική Τάμαρι και Νατέλ χρειάζονταν βοήθειες.

Έτσι ο Πάολο Τραμετσάνι, που για ακόμη ένα παιχνίδι, διάβασε σωστά τον αγώνα στη διάρκεια του, έδωσε οδηγία στον Γκάγιας Ζαχίντ να ανέβει πιο ψηλά. Ο Πακιστανός μπορούσε να δώσει βοήθειες και τρεξίματα και μαζί με τους δυο να ταλαιπωρήσει ακόμη περισσότερο την Ομόνοια Κατά τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου, όταν και οι «Πράσινοι» έδειξαν τα πρώτα σημάδια κόπωσης, ο Ιταλός τεχνικός των «Γαλαζοκιτρίνων» έδωσε εντολή για πίεση από πολύ ψηλά. Με αυτό τον τρόπο ουσιαστικά περιόριζε την Ομόνοια σε ένα παθητικό ρόλο και οι ποδοσφαιριστές του θα έβρισκαν περισσότερες ευκαιρίες.

Και όντως έτσι έγινε. Το ΑΠΟΕΛ άσκησε περισσότερη πίεση, και κάπου εκεί μίλησε η ατομική ποιότητα του Ταμάρι. Ο νεαρός Ιορδανός πέτυχε δυο τέρμα σε δυο λεπτά και έφερε τα πάνω κάτω.

Το γεγονός πως οι «Γαλαζοκίτρινοι» έχουν στο ρόστερ τους ένα ποδοσφαιριστή όπως ο Τάμαρι είναι μεγάλη τύχη. Όμως αυτό που πρέπει να σημειώσουμε είναι πως πλέον οι «Γαλαζοκίτρινοι» έχουν ένα τεχνικό στον πάγκο, ο οποίος διαβάζει το παιχνίδι και με τις οδηγίες του μπορεί να αλλάξει τη ροή του παιχνιδιού. Αυτή τη φορά μίλησε ο Τάμαρι, όμως το ποδόσφαιρο είναι ομαδικό άθλημα. Η κίνηση του Τραμετσάνι στο ημίχρονο, με την τοποθέτηση του Ζαχίντ λίγο πίσω απ’ τους δυο επιθετικούς βοήθησε τους πάντες. Είναι γι’ αυτό που για ακόμη μια φορά ο Ιταλός παίρνει θετικό πρόσημο στις κινήσεις της σκακιέρας.