ΑΠΟΕΛ-Νέα Σαλαμίνα 2-1: Ανατροπή με Ζαχίντ και τώρα Ανόρθωση

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο.

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν κακός απέναντι στην Νέα Σαλαμίνα και πήρε πάρα πολύ δύσκολη νίκη με 2-1 με πρωταγωνιστή τον Ζαχίντ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ξύπνησαν μετά το 60’ που δέχθηκαν το γκολ και με αντεπίθεση διαρκείας ανέτρεψαν το σκορ. Πρωταγωνιστής ήταν ο Ζαχίντ που στο πρώτο γκολ έδωσε την ασίστ για το γκολ του Νταμάχου ενώ με δικό του γκολ στο 89’ ήρθε η ανατροπή.

Δεν είδαμε ποδόσφαιρο

Το πρώτο ημίχρονο ήταν φτωχό σε θέαμα αφού ο ΑΠΟΕΛ ήταν κακός ενώ η Σαλαμίνα είχε καλά κλειστούς τους χώρους. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι στο 4’ όταν ο Πέρεθ από άουτ πάσαρε στον Λεμέσιο που έκανε την κούρσα και το σουτ κερδίζοντας κόρνερ. Στο 10’ μια ατομική προσπάθεια του Πόλιανετς κατέληξε στην εξωτερική των διχτύων του Πέρεθ. Ο ΑΠΟΕΛ απειλούσε μόνο με σέντρες από αριστερά αλλά και πάλι δεν δημιουργούσε προβλήματα στην άμυνα των φιλοξενούμενων. Στο 12’ ο Ποτέ εκμεταλλεύτηκε μια σέντρα από αριστερά αλλά έκανε ένα άστοχο σουτ που έφυγε πολύ έξω. Στο 26’ εκτελέστηκε ένα φάουλ στην καρδιά της περιοχής αλλά η προβολή του Μερκή έφυγε ψηλά έξω. Η τελευταία φάση του ημιχρόνου ήρθε στο 45’ όταν εκτελέστηκε φάουλ με κομπίνα και ο Εμπεσίλιο έκανε καλό σουτ με την μπάλα να κτυπά σε συμπαίκτη του και να φεύγει έξω. Έτσι το 0-0 του πρώτου ημιχρόνου αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα των δύο ομάδων.

Ο Ζαχίντ έφερε τα πάνω κάτω

Στο β’ ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ είχε περισσότερη διάθεση για να πιέσει και να κρατήσει μπάλα ωστόσο και πάλι δεν μπορούσε να απειλήσει. Ο Γιώργος Δώνης απέσυρε τον Μπερτόλιο και έριξε στον αγώνα τον Σάλαι με σκοπό να κάνει την ομάδα του πιο επιθετική. Η Σαλαμίνα στο 59’ σόκαρε τον ΑΠΟΕΛ αφού στην πρώτη της επιθετική προσπάθεια ο Μπριτζίτο ήταν μόνος και αμαρκάριστος στην περιοχή και έκανε ωραία κεφαλιά για το 1-0. Οι «γαλαζοκίτρινοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν με τον Βεσελόφσκι να λέει όχι πρώτα σε σουτ του Ορ στο 61’ και σε κεφαλιά του Ποτέ στο 62’. Στο 65’ ο ΑΠΟΕΛ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία όταν ο Ζαχίντ μέσα από την περιοχή έκανε σουτ που πρώτα κτύπησε σε σώματα και μετά στην επαναφορά έφυγε λίγο έξω. Ακολούθως ο Δώνης ρίσκαρε πολύ όταν απέσυρε τον Βούρο και έβαλε στο παιχνίδι τον Ντε Καμάργκο. Η αντίδραση τελικά ήρθε από τον ΑΠΟΕΛ στο 71’ όταν ο Σάλαϊ έκανε φανταστική ενέργεια και έδωσε στον Ζαχίντ και αυτός έκανε παράλληλο γύρισμα στην περιοχή με τον Νταμάχου να πετυχαίνει αυτογκόλ ενώ πίσω του βρισκόταν ο Ποτέ έτοιμος απλά να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Ο Γιώργος Δώνης στη συνέχεια απέσυρε τον Αντωνίου και έριξε μέσα τον Λάγο. Οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν περίπου 20 λεπτά να ανατρέψουν πλήρως το σκορ. Οι παίκτες του Δώνη πίεζαν διαρκώς αλλά τους έλειπε το καθαρό στην τελική πάσα για να καταφέρουν να σκοράρουν. Στο 82’ ένα καλό σουτ του Ορ σταμάτησε πάνω στον Ποτέ. Η λύτρωση ήρθε στο 89’ για τον ΑΠΟΕΛ όταν ο Εμπεσίλιο κέρδισε ωραία την μπάλα και με όμορφη ατομική ενέργεια έδωσε στον Ζαχίντ που με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε 2-1 και έφερε τα πάνω κάτω. Έτσι ο ΑΠΟΕΛ στις καθυστερήσεις κράτησε την νίκη και τώρα βλέπει την Ανόρθωση.

Σκόρερς: 71' Νταμάχου(αυτ.) 89' Ζαχίντ / 59' Μπριτζίτο
Κίτρινες: 22' Μπερτόλιο / 69' Ρέινολντς