ΑΠΟΕΛ: Κέρδος ο Ντελατόρε και όχι μόνο

Ο ΑΠΟΕΛ εκμεταλλεύτηκε πλήρως το σημερινό παιχνίδι με τον Ερμή

Εφραίμ Γεωργίου

georgioue@sppmedia.com

Ο ΑΠΟΕΛ εκμεταλλεύτηκε πλήρως το σημερινό παιχνίδι με τον Ερμή. Το 2-0 του πρώτου αγώνα δεν άφηνε και πολλά περιθώρια στον Ερμή. Η πρόκριση ήταν κριμένη από την αρχή κάτι που σαφώς και βοήθησε τον Γιώργο Δώνη. Τον βοήθησε καθώς του έδωσε την ευκαιρία να προχωρήσει σε ολικό rotation. Και από αυτό το παιχνίδι τα κέρδη ήταν πολλά.

Τις τελευταίες μέρες είχαμε σημειώσει πως ο στόχος του ΑΠΟΕΛ γι’ αυτό το παιχνίδι ήταν τριπλός. Από τη μια η πρόκριση που ήρθε, από την άλλη το rotation που ήρθε σε τεράστιο βαθμό και τέλος το μηδέν στην άμυνα, το οποίο δεν ήρθε. Φυσικά αυτό οφείλεται σε μεγάλο βαθμό γιατί υπήρξαν τέσσερα διαφορετικά πρόσωπα στην αμυντική γραμμή σε σχέση με τα τελευταία παιχνίδι και φυσικά κάτω απ’ τα δοκάρια βρέθηκε ο Γκουτίνιο.

Τα αγωνιστικά λεπτά όμως που πρόσθεσαν όλοι στα πόδια τους ήταν πέρα για πέρα σημαντικά. Ο Καρλάο βρίσκει ρυθμό, ενώ ο Βούρος χρειαζόταν λεπτά στα πόδια του. Ο Ορ ήταν ορεξάτος και ο Αλωνεύτης σημείωσε πως είναι εδώ. Οι Μακρής, Αλεξάνδρου και Αντωνίου έδειξαν ετοιμοπόλεμοι, ενώ μέχρι και ο Φαρίας έδειξε όρεξη και δίψα για ποδόσφαιρο. Το τέρμα του Ποτέ σαφώς και θα τον βοηθήσει στη συνέχεια, όμως ιδιαίτερη αναφορά αξίζει στον Ντελατόρε.

Ο Βραζιλιάνος επιθετικός μπήκε μέσα στο 63’ και μέχρι το τέλος του αγώνα σκόραρε τρεις φορές. Βέβαια δεν ήταν μόνο τα τρία τέρματα ήταν η συνολική του εικόνα. Ο τρόπος που μοίραζε το παιχνίδι, ενώ παράλληλα σε μια φάση πέρασε από τέσσερις αμυντικούς. Ο Ντελατόρε δείχνει πως βρίσκει τα πατήματα του σιγά σιγά και έχει προσθέσει στον ΑΠΟΕΛ στοιχεία τα οποία απουσίαζαν απ’ την ομάδα.

Γενικότερα το σημερινό παιχνίδι δεν αξίζει μεγάλης κριτικής. Ο ΑΠΟΕΛ έφθασε δίκαια σε μια ακόμη νίκη και τα κέρδη ήταν πολλά. Πολλοί πήραν ανάσες, ενώ αρκετοί ακόμη πήραν λεπτά συμμετοχής τα οποία είχαν ανάγκη. Το παιχνίδι όμως αυτό κάπου εδώ τελειώνει και στον ΑΠΟΕΛ επικεντρώνονται στη συνέχεια του πρωταθλήματος, ενώ περιμένουν αντίπαλο στο κύπελλο.