ΑΠΟΕΛ: Και προσωπικότητα και ταλέντο και ψυχή...

Ο ΑΠΟΕΛ έχει όλα αυτά τα στοιχεία που χρειάζεται ένας πρωταθλητής

Εφραίμ Γεωργίου

georgioue@sppmedia.com

Ακόμη μια σπουδαία νίκη για τον ΑΠΟΕΛ. Αυτή τη φορά επικράτησε με 3-1 επί της ΑΕΚ, και πλέον έχει αέρα 5 βαθμών από ένα απ’ τους βασικούς συνδιεκδικητές του πρωταθλήματος. Δεύτερη σερί νίκη σε ντέρμπι και δεύτερη σερί νίκη με ανατροπή.

Οι ποδοσφαιριστές του Γιώργου Δώνη παρά το γεγονός πως έμειναν πίσω στο σκορ δεν το έβαλαν κάτω και αυτό είναι πέρα για πέρα σημαντικό για μια ομάδα που θέλει το πρωτάθλημα. Οι αναποδιές σε ένα παιχνίδι υπάρχουν πάντα, όμως πρέπει να βρεις τον τρόπο να τις ξεπερνάς. Μόνο έτσι θα έρθει το πρωτάθλημα.

Ο ΑΠΟΕΛ σήμερα απέδειξε πως έχει και την προσωπικότητα και το ταλέντο και την ψυχή που χρειάζεται ένας πρωταθλητής. Μπορεί το πρώτο ημίχρονο να ήταν μοιρασμένο (αν και ο ΑΠΟΕΛ είχε κατά γενική ομολογία την πρωτοβουλία στις κινήσεις), όμως στο δεύτερο με εξαίρεση τα πρώτα 5 λεπτά κυριάρχησε πλήρως. Οι γρήγορες εναλλαγές της μπάλας, οι διαρκείς κινήσεις και το πάθος που έβγαζε η ομάδα έδειχναν πως η ανατροπή ήταν κοντά.

Και ξαφνικά μίλησε ο Εφραίμ. Ένα σουτ από πολύ μακριά, μια γκολάρα που σπάνια βλέπουμε στα γήπεδα και έκρινε τα πάντα στο παιχνίδι. Θέλει πολλά κότσια για να δοκιμάσεις κάτι τέτοιο όταν το σκορ είναι στο 1-1 και τα λεπτά περνούν. Ο Εφραίμ όμως το δοκίμασε, ρίσκαρε και σκόραρε.

Το πάθος και η ψυχή που έβγαλε ο ΑΠΟΕΛ στο σημερινό παιχνίδι ήταν το δυνατό του χαρακτηριστικό. Οι «Γαλαζοκίτιρνοι» έχουν όλα αυτά τα στοιχεία που χρειάζεται ένας πρωταθλητής. Η ουσία όμως, είναι όπως ακριβώς τα έδειξαν σήμερα στο γήπεδο, έτσι να συνεχίσουν να τα βγάζουν μέχρι τέλους.