ΑΠΟΕΛ: Η μεγάλη εικόνα λέει τέσσερα αλλά...

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Εφραίμ Γεωργίου

georgioue@sppmedia.com

Είναι γεγονός πως ο ΑΠΟΕΛ έφτασε σε μια πολύ σημαντική νίκη και μάλιστα με μεγάλο σκορ στο σημερινό παιχνίδι κόντρα στον Ερμή. Αν δει κανείς του 0-4 θα πει πως οι «Γαλαζοκίτρινοι» πέρασαν ένα εύκολο βράδυ στην Λάρνακα και πως έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο. Αυτό όμως διαφέρει πολύ από αυτό που είδαμε στο σημερινό παιχνίδι.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ ήταν επιπόλαιος. Είχε αυτή την ανούσια υπεροχή στην κατοχή, χωρίς να βρίσκει μεγάλες ευκαιρίες για γκολ. Μέχρι να μπει το τέρμα του Ποτέ (περί το τέλος του πρώτου ημιχρόνου στο 39’), ο μοναδικός εκφραστής επιθέσεων για τον ΑΠΟΕΛ ήταν και πάλι ο Αλωνεύτης. Το δοκάρι στο 8’ ήρθε από δικό του σουτ, η μεγάλη ευκαιρία με το κεφάλι του Εμπεσίλιο στο 25΄ ήρθε από δική του μπαλιά και το ακυρωθέν τέρμα του ΑΠΟΕΛ στο 33΄ξεκίνησε από φάουλ που εκτέλεσε ο Αλωνεύτης. Αυτό είναι μεγάλο πρόβλημα για τον ΑΠΟΕΛ. Δεν επιτρέπεται όλες οι επιθέσεις να προέρχονται από ένα και μόνο παίκτη.

Με το που σκόραρε βέβαια ο ΑΠΟΕΛ τα πράγματα άλλαξαν κάπως, καθώς ο Ερμής ανοίχτηκε και έτσι υπήρχαν χώροι. Παρά όμως το γρήγορο τέρμα στο δεύτερο ημίχρονο που έκρινε μάλιστα το παιχνίδι, ο ΑΠΟΕΛ δεν ανέβασε ποτέ στροφές. Έπρεπε να κρατήσει μπάλα και να σκοτώσει το παιχνίδι αλλά αντίθετα δεν υπήρχε η όρεξη και η διάθεση γι’ αυτό.

Από εκεί και πέρα όταν ο Τσούμου βρέθηκε εκτός αγώνα (τραυματίας) και ο Ερμής με δέκα παίκτες, καθώς δεν είχε άλλη αλλαγή, ο ΑΠΟΕΛ έβγαινε συνεχώς μπροστά. Εκεί οι παίκτες του Ερμή παρέδωσαν τα όπλα και ήταν φανερό. Όμως και πάλι η επιπολαιότητα του ΑΠΟΕΛ φάνηκε σε 2-3 περιπτώσεις. Ο Ντε Καμάργκο έδωσε πάσα σε αντίπαλο αντί να σκοράρει, ο Μπερτόλιο αντί να σερβίρει έτοιμο γκολ στον Ντε Καμάργκο επέλεξε να περάσει τον τερματοφύλακα και έτσι δεν σκόραρε.

Όπως γράφουμε και στον τίτλο μας η μεγάλη εικόνα λέει τεσσάρα, όμως αν δούμε λίγο πιο προσεκτικά τον αγώνα τότε θα διαπιστώσουμε πως ο ΑΠΟΕΛ χρειάζεται δουλειά. Το θετικό είναι πως όλοι στον «Αρχάγγελο» το ξέρουν αυτό, καθώς αυτό εξέφρασαν τόσο ο Νεκτάριος Πετεβίνος, όσο και ο Γιώργος Δώνης μετά το τέλος του αγώνα. Το στοίχημα όμως είναι να αλλάξει αυτή η μέτρια εικόνα.