ΑΠΟΕΛ: Η επιπολαιότητα και η σοβαρότητα

Νσούε και Ζαχίντ για ακόμη μια φορά πρωταγωνιστές

Εφραίμ Γεωργίου

georgioue@sppmedia.com

Μπορεί το τελικό 7-1 να δείχνει και την ποιοτική διαφορά ανάμεσα στον ΑΠΟΕΛ και τον Εθνικό Άχνας, όμως το αποτέλεσμα αυτό κρύβει κάποια πράγματα κάτω απ’ το χαλί. Ο ΑΠΟΕΛ στο σημερινό παιχνίδι άργησε να παίξει ως ΑΠΟΕΛ (ήταν επιπόλαιος για περίπου ένα ημίχρονο) αλλά όταν το έπραξε καθάρισε τον αγώνα.

Οι «Γαλαζοκίτρινοι» μπήκαν ορεξάτοι στο γήπεδο. Είχαν την υπεροχή όμως τους έλειπε κάτι. Αυτό ήταν το καθαρό μυαλό. Μόλις στα πρώτα δέκα λεπτά ο ΑΠΟΕΛ είχε τουλάχιστον 4 προϋποθέσεις για να ανοίξει το σκορ, αλλά η τελική πάσα – επιλογή των παικτών του Γιώργου Δώνη δεν ήταν σωστή. Ο Εθνικός έδειχνε ανήμπορος να κρατήσει τη μπάλα και να βγει μπροστά κάτι που χαλάρωσε τους παίκτες του ΑΠΟΕΛ. Τελικά όμως σε μια αντεπίθεση οι παίκτες του Γιώτη Εγκωμίτη κέρδισαν το πέναλτι και άνοιξαν το σκορ.

Η αντίδραση του ΑΠΟΕΛ δεν ήταν η αναμενόμενη στα πρώτα λεπτά μετά το τέρμα. Χάθηκε το καθαρό μυαλό και υπήρξαν κάποια λάθη που σαφώς και προβλημάτισαν τον Γιώργο Δώνη. Τελικά όμως η ποιοτική διαφορά των δυο ομάδων ήταν τέτοια που σύντομα οι «Γαλαζοκίτρινοι» βρήκαν τον τρόπο προς τα δίχτυα. Ο συνήθης υπόπτως έδωσε τη λύση, και αυτός δεν είναι άλλος από τον Νσούε που σε κάθε παιχνίδι που αγωνίζεται σκοράρει (5 τέρματα σε 4 παιχνίδια). Παράλληλα ο Ζαχίντ πήρε τα πάνω του μετά το αρχικό σοκ και εκεί άρχισαν να ξεκαθαρίζουν τα πάντα. Η επιπολαιότητα του πρώτου ημιχρόνου δεν κόστισε.

Το τέρμα του Ντε Καμάργκο στο δεύτερο ημίχρονο έφερε την ανατροπή, και έπειτα ο Νσούε και πάλι έγραψε το 3-1. Από εκεί και πέρα είδαμε ένα άλλο ΑΠΟΕΛ πολύ πιο σοβαρό. Έναν ΑΠΟΕΛ αεράτο, με όρεξη για μπάλα και φαντασία. Ο Σάλαι σέρβιρε τον Ζαχίντ, ενώ και ο Μοράις σκόραρε με πέναλτι. Μάλιστα στο πέναλτι ο κόσμος ζητούσε έντονα να το εκτελέσει ο Νσούε ώστε να σημειώσει χατ τρικ, κάτι που τελικά δεν έγινε. Οι παίκτες του Εθνικού είχαν μείνει από δυνάμεις και ήταν φανερό πως το ερώτημα ήταν μέχρι που θα έφθανε ο ΑΠΟΕΛ. Τελικά Φαρίας και Ντελατόρε με τα παρθενικά τους τέρματα (πολύ σημαντικά και για τους δυο) έφεραν το τελικό 7-1.

Από αυτό το παιχνίδι οι «Γαλαζοκίτρινοι» πρέπει να κρατήσουν την όρεξη των τελευταίων λεπτών, τη σοβαρότητα του δευτέρου ημιχρόνου, και φυσικά την τρέλα που κουβαλά ο Νσούε, μαζί με την εμφάνιση του Ζαχίντ (οδήγησε την ομάδα σε 3 τέρματα και έβαλε και 1). Από την άλλη έλλειψη συγκέντρωσης τόσο στην αρχή όσο και μετά το τέρμα που δέχθηκε σαφώς και είναι κάτι που θα δει ο Γιώργος Δώνης. Η ουσία όμως είναι πως ο ΑΠΟΕΛ έπραξε το καθήκον του, πήρε τη νίκη σε ένα εύκολο παιχνίδι και βλέπει τη συνέχεια.