ΑΠΟΕΛ: Η αρχή της αντεπίθεσης

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο.

Ο ΑΠΟΕΛ σήμερα έκανε ότι έπρεπε να κάνει σε όλες τις προηγούμενες αγωνιστικές του πρωταθλήματος και γι’ αυτό πήρε την εύκολη νίκη με 4-0. Οι «γαλαζοκίτρινοι» πραγματοποίησαν την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση στο πρωτάθλημα και το τελικό αποτέλεσμα φανερώνει πόσο καλή ήταν η ομάδα του Γιώργου Δώνη.

Ο Ελλαδίτης τεχνικός έκανε αλλαγές στο αρχικό του σχήμα σε σχέση με τον αγώνα στην Γερμανία ενώ επέλεξε και ένα ιδιαίτερο σύστημα. Κάτω από τα δοκάρια βρέθηκε ο Πέρεθ ενώ στην άμυνα βρέθηκαν οι Αλεξάνδρου, Καρλάο, Ρουέδα και Βούρος. Ως μοναδικό αμυντικό χαφ αγωνιζόταν ο Μοράις με τον Ζαχίντ να είναι σε ελεύθερο ρόλο στον χώρο του κέντρου. Στα φτερά της επίθεσης πήραν φανέλα βασικού οι Εφραίμ και Μηνάς Αντωνίου με τον δεύτερο να καταγράφει και το πρώτο φετινό του 90λεπτο έχοντας μάλιστα πολύ καλή απόδοση. Στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκε ο killer όπως απέδειξε ξανά σήμερα Μίκαελ Ποτέ ενώ ο Σαλάι κινείτο λίγο πιο πίσω του.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» μπήκαν από το πρώτο λεπτό δυνατά και είχαν την υπεροχή στον αγώνα. Ο Σαλάι και ο Ζαχίντ είχαν κέφια και ήταν οι κύριοι δημιουργοί των ευκαιριών για την ομάδα του Γιώργου Δώνη. Πολύ καλύτερη εμφάνιση σε σχέση με τον αγώνα απέναντι στον Εθνικό πραγματοποίησε και ο Γιώργος Εφραίμ που άρχισε να βρίσκει σιγά σιγά τα πατήματά του. Βέβαια δεν θα μπορούσαμε να μην αναφερθούμε και στην παρουσία του Μηνά Αντωνίου αφού ο Κύπριος εξτρέμ απέδειξε ότι αξίζει να έχει περισσότερο χρόνο στη συνέχεια. Ο χορός των τερμάτων άνοιξε στο 37’ όταν προηγουμένως ο Σαλάι κέρδισε πέναλτι μετά από ωραία συνεργασία με τον Μηνά Αντωνίου. Μάλιστα ο Ούγγρος ήθελε να αναλάβει την εκτέλεση αλλά ο Γιώργος Δώνης έδωσε εντολή με έντονο ύφος από τον πάγκο για να εκτελέσει το πέναλτι ο Ποτέ. Ο επιθετικός του ΑΠΟΕΛ είδε την εκτέλεσή του να αποκρούεται από τον Κόπριβετς όμως στην επαναφορά έκανε το 1-0 και άνοιξε τον δρόμο προς την νίκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι περσινοί πρωταθλητές μπήκαν με τον ίδιο ρυθμό και ήθελαν να σκοτώσουν νωρίς το παιχνίδι. Έτσι ο Ποτέ επιβεβαίωσε και πάλι ότι μπροστά στην εστία είναι killer αφού στο 55’ πήδηξε ψηλότερα από όλους σε εκτέλεση κόρνερ από τον Ζαχίντ και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 2-0. Πλέον τα πάντα είχαν πάρει τον δρόμο τους και έτσι ο Γιώργος Δώνης ξεκούρασε και τον Νούνο Μοράις ο οποίος κατά την αποχώρησή του αποθεώθηκε από τους φίλους του ΑΠΟΕΛ. Επίσης έδωσε ευκαιρία και στον Ανδρέα Μακρή με τον Κύπριο επιθετικό να πετυχαίνει δύο γκολ σε 10 λεπτά και να στέλνει μηνύματα προς πάσα κατεύθυνση.

Γενικά σήμερα του βγήκαν όλα του ΑΠΟΕΛ και είναι γι’ αυτό που ήρθε και η καλή εμφάνιση με το μεγάλο σκορ. Πλέον πρέπει να αποδειχτεί ότι η σημερινή εμφάνιση είναι η αρχή της αντεπίθεσης του ΑΠΟΕΛ που θα τον φέρει τελικά στην κορυφή του πρωταθλήματος. Το μόνο αρνητικό είναι η προσέλευση του κόσμου η οποία δεν ξεπέρασε τις 5,5 χιλιάδες από την στιγμή που τα εισιτήρια διαρκείας είναι δύο χιλιάδες περισσότερα.